Ruchy dziecka bardzo nisko. Czy to powód do niepokoju?

Odczuwanie ruchów dziecka bardzo nisko może powodować niepokój u przyszłych mam. Sprawdź, od jakiego tygodnia ciąży ruchy dziecka czuć na wysokości miednicy, kiedy należy udać się do lekarza i czy ruchy dziecka bardzo nisko są powodem do niepokoju?
ruchy dziecka bardzo nisko

Czy ruchy dziecka bardzo nisko są złym znakiem?

Od 23 tygodnia ciąży kobiety mogą wyczuwać ruchy dziecka bardzo nisko. Wszystko to za sprawą przygotowywania się dziecka do porodu i jego ułożenia w macicy. Zdarza się, że ruchy te są bardzo mocno odczuwalne i intensywne. Na tym etapie ciąży dziecko potrafi być bardzo aktywne, gdy nie śpi. Jednak mamy nie powinny martwić się, jeśli dłuższy czas nie czują żadnego ruchu. Dzieci w 23 tygodniu ciąży potrafią spać nawet 20 godzin na dobę. Mogą one przy tym być bardzo delikatne. Niektóre kobiety wyczuwają ruchy dziecka jedynie, gdy usiądą lub się położą. Są one również lepiej wyczuwalne, gdy mama zje coś słodkiego. 

Ruchy dziecka bardzo nisko – kopnięcia w okolicy spojenia łonowego?

W zależności od tego, w jaki sposób dziecko jest ułożone, kobiety w ciąży mogą odczuwać jego ruchy nawet w okolicach spojenia łonowego. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych innych niepokojących objawów takich jak skurcze czy krwawienie, nie ma powodu do niepokojów. Jeżeli ułożone jest głową w górę, to mama odczuwa każdy ruch nóżką bardzo nisko. 

Dzieci nie tylko kopią nóżkami. Jeśli dziecko ułożone jest głową w dół, kobieta może odczuwać ruchy jego rączek. Niskie umiejscowienie główki sprawia, że kobiety odczuwają ruchy dziecka bardzo nisko na przykład wtedy, gdy maluch wkłada do ust rączkę i ssie paluszki. 

Ponadto ruchy dziecka bardzo nisko są znakiem, że dziecku coraz częściej brakuje miejsca w łonie. Im bliżej porodu, tym częściej i niżej kobieta będzie odczuwała każdy, nawet najmniejszy ruch dziecka.

Czy ruchy dziecka bardzo nisko powinny niepokoić?

Często zdarza się, że wiele tygodni przed porodem, kobiety w ciąży odczuwają ruchy dziecka dość nisko. Jednak nie zawsze uczucie, które opisują, są ruchami dziecka. Bardzo nisko odczuwalne „kopnięcia” mogą okazać się zabawą. Zdarza się, że dziecko w łonie mamy bawi się pępowiną. W tym czasie delikatnie ją ciągnie, przez co mama odczuwa ruchy w miejscu, w którym pępowina łączy się z łożyskiem. Warto więc pamiętać, że nie zawsze to, co dla nas na zewnątrz, odczuwane jest jako ruch dziecka, jest czymś niepokojącym. 

Ruchy dziecka bardzo nisko – kiedy udać się do lekarza? 

O ile ruchy dziecka bardzo nisko nie są powodem do wpadania w panikę, tak ich brak powinien dać do myślenia mamie. Powinna ona w takim momencie:

  • odpocząć, 
  • zjeść posiłek, 
  • położyć się na lewym boku,
  • głaskać brzuch lub mówić do dziecka. 

Jeżeli żadna z tych metod nie zadziałała i mimo wszystko mama nie odczuwa ruchów, powinna zgłosić się do swojej położnej lub lekarza ginekologa, by skontrolować sytuację. 

Ruchy dziecka bardzo nisko, a pierwsze oznaki porodu

Wbrew pozorom, intensywne ruchy dziecka bardzo nisko odczuwane, nie są oznaką zbliżającego się porodu. Wręcz przeciwnie. Jakiś czas przed porodem ruchy dziecka są mniej intensywne i prawie wcale nie są wyczuwalne. To dlatego, że dziecko nie ma już miejsca w brzuchu mamy, więc trudniej mu tak intensywnie się ruszać. 

Zmniejszona intensywność ruchów dziecka wyczuwanych bardzo nisko jest oznaką rozpoczynającego się porodu. To nie znaczy jednak, że dziecko przed porodem wcale się nie rusza. Całkowity brak ruchów przez cały dzień powinien być skontrolowany przez lekarza ginekologa lub położną. 

Podsumowując, odczuwanie ruchów dziecka w dole brzucha może być spowodowane pozycją malucha. Jeśli dziecko ułożone jest główką do dołu i zaczyna ruszać rączką przy głowie mama może mieć wrażenie ruszania się w samym dole brzucha. Jest to całkowicie normalne i niegroźne zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Jeśli ruchy te są bolesne to warto zgłosić je przy najbliższej wizycie u lekarza prowadzącego.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: