X

Pierwszy seks po porodzie. Co warto wiedzieć?

Pierwszy seks po porodzi
Mówi się, że pierwszy seks po porodzie nieco przypomina rozpoczęcie współżycia od nowa. Konieczna jest obustronna akceptacja zmian, które zaszły w ciele kobiety, a często też wybranie odpowiedniej i najbardziej satysfakcjonującej techniki. Warto także wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na zbliżenie intymne po narodzinach dziecka.

Kiedy można współżyć po porodzie?

Moment, w którym można rozpocząć współżycie po porodzie, jest kwestią indywidualną. Lekarze zalecają, aby poczekać ze zbliżeniem do zakończenia połogu. Wówczas istnieje pewność, że narządy rodne zdążyły się zregenerować i powrócić do swojego stanu sprzed ciąży.

Pierwszy seks po porodzie powinien odbyć się w momencie, w którym kobieta czuje się na to gotowa. Jest to związane z jej samopoczuciem, a także samooceną. Niektórym paniom ciężko jest zaakceptować zmiany w wyglądzie, co może przekładać się na poziom libido. Warto pamiętać też, że brak ochoty na zbliżenie niekiedy wynika ze zmęczenia i natłoku obowiązków.

Zobacz też:  Probiotyki w ciąży - co warto wiedzieć na ich temat?

Na pierwszy seks po porodzie musi być gotowy także mężczyzna. Wywieranie na siebie wzajemnie presji nie prowadzi do niczego dobrego. Najlepszym rozwiązaniem jest otwarta rozmowa, przedstawienie swoich oczekiwań i obaw. Warto pamiętać, że nie trzeba zaczynać od razu od penetracji, ale można wybrać inne formy zbliżeń seksualnych.

W jakiej pozycji najlepiej współżyć pierwszy raz po porodzie?

Dopuszczalna jest każda pozycja seksualna, jeżeli lekarz stwierdził w badaniu ginekologicznym, że narządy rodne prawidłowo się zagoiły. Konsultacja z ginekologiem jest wskazana na zakończenie połogu. Mimo braku nieprawidłowości niekiedy mogą pojawić się ból lub inne dolegliwości. Dlatego pierwszy seks po porodzie powinien odbywać się w takiej pozycji, podczas której niemożliwa jest głęboka penetracja. Dobrze sprawdzają się pozycje na jeźdźca (gdy kobieta jest na górze) i na łyżeczkę (partnerzy leżą na boku).

Co może zaniepokoić?

Częstym objawem podczas seksu po porodzie jest ból. Wynika on z tego, że narządy rodne są jeszcze nadwrażliwe lub nie uległy całkowitemu zagojeniu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z ginekologiem. Warto też zmienić pozycję i tempo stosunku.

Zobacz też:  Powrót do sprawności - dlaczego rehabilitacja osób starszych jest ważna?

Problemem może być obniżone libido. Brak ochoty na zbliżenie ma wiele przyczyn. Wynika ze zmian hormonalnych, z przemęczenia lub z niskiej samooceny. W takiej sytuacji wysiłki powinny zostać podjęte przez oboje partnerów. Niestety, niekiedy mimo to kłopot nie znika. Wówczas wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Czy potrzebna jest antykoncepcja?

Faktem jest, że karmienie piersią ma działanie antykoncepcyjne. W jego trakcie wydzielają się hormony, które blokują owulację. Jednak nie można brać tego za pewnik. Organizm każdej kobiety reaguje inaczej. Zdarza się, że miesiączka nie pojawia się przez kilka miesięcy lub wraca zaraz po zakończeniu połogu.

Jeżeli para nie chce ponownie zostać rodzicami w najbliższym czasie, powinna stosować antykoncepcję. Jej rodzaj warto ustalić z ginekologiem, ponieważ nie każdy może być stosowany w czasie karmienia piersią.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Czereśnie w ciąży - czy można jeść?

Może Cię także zainteresować: