Pierwszy seks po porodzie. Współżycie po ciąży i aktywność seksualna młodej mamy

Młoda mama po porodzie często zastanawia się, kiedy będzie mogła wrócić do aktywności seksualnej. Niektóre kobiety obawiają się bólu lub komplikacji. Ważne, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie i wybór najlepszej metody antykoncepcji. Kiedy pierwszy seks po porodzie?
Pierwszy seks po porodzi

Mówi się, że pierwszy seks po porodzie nieco przypomina rozpoczęcie współżycia od nowa. Konieczna jest obustronna akceptacja zmian, które zaszły w ciele kobiety, a często też wybranie odpowiedniej i najbardziej satysfakcjonującej techniki. Warto także wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na zbliżenie intymne po narodzinach dziecka. Sprawdź, co warto wiedzieć o seksie po porodzie siłami natury i cesarskim cięciu.

Aktywność seksualna młodej mamy. Kiedy uprawiać seks po porodzie?

pierwszy seks po porodzie - aktywność seksualna młodej mamy

Moment, w którym można rozpocząć współżycie po porodzie, jest kwestią indywidualną. Lekarze zalecają, aby poczekać ze zbliżeniem do zakończenia połogu. Wówczas istnieje pewność, że narządy rodne zdążyły się zregenerować i powrócić do swojego stanu sprzed ciąży.

Pierwszy seks po porodzie powinien odbyć się w momencie, w którym kobieta czuje się na to gotowa. Jest to związane nie tylko ze stanem fizycznym, ale też z jej samopoczuciem i samooceną. Niektórym paniom ciężko jest zaakceptować zmiany w wyglądzie, co może przekładać się na poziom libido. Warto pamiętać też, że brak ochoty na zbliżenie niekiedy wynika ze zmęczenia i natłoku obowiązków.

Seks po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu kobiety zwykle potrzebują dłuższego czasu na pełne wygojenie się ran i powrót do pełnej sprawności. Z tego powodu, zaleca się, aby przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności seksualnej po cesarskim cięciu, skonsultować się z lekarzem. Pierwszy seks po cesarskim cięciu może być bolesny, ze względu na napięcie mięśni brzucha i bliznę pooperacyjną.

Rodzaj poroduMożliwy czas uprawiania pierwszego seksu
NaturalnyPo 4–6 tygodniach od porodu
Cesarskie cięciePo 6–8 tygodniach od porodu

Pierwszy seks po porodzie – warto rozmawiać!

Na pierwszy seks po porodzie musi być gotowy także mężczyzna. Wywieranie na siebie wzajemnie presji nie prowadzi do niczego dobrego. Najlepszym rozwiązaniem jest otwarta rozmowa, przedstawienie swoich oczekiwań i obaw. Warto pamiętać, że nie trzeba zaczynać od razu od penetracji, ale można wybrać inne formy zbliżeń seksualnych.

W jakiej pozycji najlepiej współżyć pierwszy raz ciąży i połogu?

Dopuszczalna jest każda pozycja seksualna, jeżeli lekarz stwierdził w badaniu ginekologicznym, że narządy rodne prawidłowo się zagoiły. Konsultacja z ginekologiem jest wskazana na zakończenie połogu. Mimo braku nieprawidłowości niekiedy mogą pojawić się ból lub inne dolegliwości. Dlatego pierwszy seks po porodzie powinien odbywać się w takiej pozycji, podczas której niemożliwa jest głęboka penetracja. Dobrze sprawdzają się pozycje na jeźdźca (gdy kobieta jest na górze) i na łyżeczkę (partnerzy leżą na boku).

Najczęstsze problemy z seksem po porodzie

pierwszy seks po porodzie - najczęstsze problemy

Częstym objawem podczas seksu po porodzie naturalnym jest ból. Wynika on z tego, że narządy rodne są jeszcze nadwrażliwe lub nie uległy całkowitemu zagojeniu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z ginekologiem. Warto też zmienić pozycję i tempo stosunku. Niektóre kobiety odczuwają zmniejszoną głębokość pochwy lub dyskomfort w okolicy blizn po cięciu cesarskim, co także wymaga szczególnej uwagi. Krocze i macica mogą być wciąż w trakcie gojenia, a poziom estrogenów może być niski, co może powodować suchość pochwy.

Problemem może być obniżone libido spowodowane wysokim poziomem prolaktyny. Brak ochoty na seks ma wiele przyczyn. Wynika ze zmian hormonalnych, z przemęczenia lub z niskiej samooceny. W takiej sytuacji wysiłki powinny zostać podjęte przez oboje partnerów. Niestety, niekiedy mimo to kłopot nie znika. Wówczas wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Seks po porodzie a antykoncepcja

Seks po porodzie a antykoncepcja. Faktem jest, że karmienie piersią i laktacja ma działanie antykoncepcyjne. W jego trakcie wydzielają się hormony, które blokują owulację. Jednak nie można brać tego za pewnik. Organizm każdej kobiety reaguje inaczej. Zdarza się, że miesiączka nie pojawia się przez kilka miesięcy lub wraca zaraz po zakończeniu czasu połogu. Jeżeli para nie chce ponownie zostać rodzicami w najbliższym czasie, powinna stosować antykoncepcję. Jej rodzaj warto ustalić z ginekologiem, ponieważ nie każdy może być stosowany w czasie karmienia piersią.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Najlepiej poczekać na pełne wygojenie się ran po porodzie, co zwykle trwa około 6 tygodni. Należy skonsultować się z lekarzem lub położną przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności seksualnej po porodzie.

Czy pierwszy seks po porodzie boli?

Może się zdarzyć, że pierwszy stosunek seksualny po porodzie będzie bolesny ze względu na ewentualne napięcie mięśni miednicy lub suchą pochwę. W związku z tym zaleca się zaczynać powoli i delikatnie, a także używać środków nawilżających i wybierać pozycje, które nie będą powodować bólu ani dyskomfortu.

Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego seksu po porodzie?

Tak, istnieje ryzyko zajścia w ciążę już po pierwszym stosunku po porodzie. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków antykoncepcyjnych. Najlepiej porozmawiać z lekarzem lub położną, aby wybrać najlepszą metodę antykoncepcji po porodzie.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Redakcja

Popularne wpisy: