Czy mycie zębów dla dzieci jest trudną czynnością? Nie każdy po pokazaniu się pierwszego ząbka wie, że należy już zacząć prawidłowo i systematycznie zacząć o niego dbać. Wielu rodziców tak naprawdę myć zęby dzieciom zaczyna w okolicach ich pierwszego roku (a niektórzy nawet jeszcze później). Czy takie zachowanie jest prawidłowo? Co rodzice powinni wiedzieć o prawidłowej higienie jamy ustnej u ich maluchów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Naprawdę warto.
Mycie zębów dla dzieci – higiena jamy ustnej dla najmłodszych
To, czy nasze dziecko, gdy dorośnie, będzie miało piękne, równe i zdrowe zęby – tak naprawdę w dużej mierze zależy od rodziców oraz praktyki, którą u maluchów u najmłodszych lat zacznie się stosować. Tłumaczenia, iż dzieci mają zniszczone, podziurawione zęby z powodu genów lub nadmiaru słodyczy – nie zawsze są trafnym rozwiązaniem. Takie tłumaczenia zdecydowanie nie pomogą jednak naszym pociechom w przyszłości, gdy te będą narażone na ciągłe wizyty u stomatologa i problemy z zębami. Jak powinno wyglądać mycie zębów dla dzieci?
Jak nauczyć dziecko mycia zębów?
Wielu profesjonalistów w dziedzinie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stomatolodzy, którzy na bieżąco borykają się z zepsutymi ząbkami u dzieci, zgodnie twierdzą, że to, jak będzie wyglądał uśmiech naszego dziecka, zależy od prawidłowej diety i nawyków, które my – rodzice wszczepimy naszym dzieciom już od najmłodszych lat.
Poleca się więc już od pierwszych tygodni życia dziecka, przyzwyczajać go do mycia dziąseł (a później pierwszych ząbków) oraz w miarę wcześnie uczyć systematycznych, kontrolnych wizyt u stomatologa, który ma bardzo dobre podejście dla najmłodszych.
– wskazuje eksert z portalu https://dentinfo.pl/
Jak zacząć dbać o zęby maluchów? Co zamiast szczotkowania?
Mycie zębów dla dzieci – od czego zacząć? Gdy rodzic zauważy pierwszy ząb u swojego niemowlaka, jest to dobry czas, by zacząć przyzwyczajać malucha dbać o niego. Oczywiście, małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie dokonać zabiegów higienicznych we własnej buzi, dlatego z pomocą mu muszą ruszyć rodzice. Producenci, wychodząc im naprzeciw, wypuścili na rynek bardzo ciekawy i praktyczny asortyment w postaci nakładek na palce, które na swojej powierzchni zawierają delikatne wypuklenia, które w przyjemny i miły sposób czyszczą ząbki i masują dziąsła maluchów.
Nakładka na palec
Taką nakładką (w miarę możliwości) warto masować buźkę niemowlęciu przez dłuższą chwilę regularnie (np. przed pójściem do łóżeczka co wieczór). W ten sposób nasza pociecha poznaje rytuały i uczy się systematyczności. Warto zauważyć, iż już taka prosta pielęgnacja jamy ustnej u dzieci jest w stanie w dobry sposób nauczyć i przyzwyczaić malucha do mycia zębów (mimo braku konieczności wypluwania).
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów szczoteczką?
Gdy dziecko jest już odrobinę starsze i ma około 2–3 lata, można rozszerzyć u niego higienę jamy ustnej. W tym wieku maluch potrafi już samodzielnie trzymać szczoteczkę manualną w dłoni, a nawet w odpowiedni sposób ją poruszać (gdy jest tego nauczone). Rodzice jednak powinni zadbać o prawidłowy dobór asortymentu. Bardzo ważna jest bowiem szczoteczka do zębów, wybór odpowiedniej wielkości oraz odpowiedniego do jamy ustnej dziecka – włosia. Wielu producentów szczoteczek do zębów wypuściło na rynek szczoteczki dla najmłodszych, które są dużo mniejsze od tych tradycyjnych i poręczniejsze dla małych rączek. Taka szczoteczka dla dziecka posiada zazwyczaj także wyjątkowy kształt i bardzo kolorowe odcienie. Bywają również modele, na których znajdują się ulubione postaci z bajek maluchów oraz zwierzątka czy inne ciekawe kształty.
Ważny jest wybór odpowiedniej pasty do zębów
Rodzicom poleca się zainwestowanie w dobrej pasty do zębów, która przeznaczona jest właśnie dla tych najmłodszych. Rekomendowana jest pasta zawierająca 1000 ppm fluoru w śladowej ilości. Posiada ona w składzie wszystkie niezbędne dla małych ząbków, odpowiednie składniki a jej smak i zapach jest przyjemny dla maluchów (często można znaleźć pasty smakowe). Mycie zębów dla dzieci powinno kojarzyć się z czymś pozytywnym, a nie z nieprzyjemnym obowiązkiem.
Dbanie o ząbki u starszych dzieci
Jak to wygląda u dzieci, które są starsze i bardziej świadome tej czynności? U dzieci przedszkolnych lub wczesnoszkolnych często pojawia się bunt, jeśli chodzi o regularne mycie zębów. Energiczne dzieci nie chcą bowiem tracić czasu na wieczorne i poranne rytuały, dlatego albo całkowicie unikają mycia, albo też wykonują tę czynność ekspresowo. I tu bardzo ważna jest rola rodziców, by ci tłumaczyli, jak ważne jest mycie ząbków rano, jak i po całym dniu. Niezwykle ważna jest też technika oraz czas mycia zębów. Rodzice muszą dzieci pilnować, by minimum chociaż przez 3-5 minut dokładnie, w różne strony szorowali ząbki.
Prawidłowa technika mycia zębów u dzieci
Jak powinno wyglądać mycie zębów dla dzieci? Poleca się nauczyć dzieci zawsze myć ząbki odpowiednią szczoteczką z odrobiną pasty i wykonywać zarówno okrężne ruchy, jak i te „wyrzucające” wszelkie zanieczyszczenia z ząbków do góry. Dobrze jest także, gdy rodzice wyposażą swojego malucha w odpowiedni kubeczek, dzięki któremu ten może swobodnie wypłukać zęby po ich wymyciu. Warto pamiętać, by dziecko wykonywało tę czynność kilkakrotnie i koniecznie tylko letnią wodą.
Fluoryzacja przeciwko próchnicy u dzieci
Dzieci wczesnoszkolne mają także w swoich placówkach fluoryzację, z której warto skorzystać. Te zabiegi fluorem pozwalają bowiem w odpowiedni i stosowny sposób zabezpieczyć ząbki malucha przed próchnicą i łamliwością. Warto je wykonywać zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych. Mycie zębów dla dzieci powinno stać się rutyną.
Nauka mycia zębów samodzielnie
Mycie zębów dla dzieci wcale nie musi oznaczać czynności, do której ciężko je namówić. Oczywiście, o to wszystko muszą zadbać rodzice, więc warto już od najmłodszych lat wprowadzać pewne rytuały i stosowne środki higieny. Dziecko powinno nauczyć się szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), powinno używać do tej czynności odpowiedniej, miękkiej szczoteczki z pastą. Całe mycie zębów dla dzieci musi też trwać od około 3 do 5 minut, by mieć pewność, że jama ustna została prawidłowo oczyszczona.
Jak dziecko powinno myć zęby? Podsumowanie
Wiesz już, jak powinno wyglądać mycie zębów dla dzieci. Każde dziecko wczesnoszkolne powinno systematycznie odwiedzać dentystę, a w razie jakichkolwiek problemów z uzębieniem – powinno być szybko poddawane prawidłowemu leczeniu. Dodatkowo u starszych dzieci można stosować także dodatkowe akcesoria, które zadbają o zdrowie ich zębów w postaci płynów do płukania jamy ustnej u dzieci lub stosowania nici dentystycznych. Unikanie słodyczy i słodzonych, kolorowych napojów ma także ogromne znacznie.
Najczęściej zadawane pytania
Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?
Jeśli twoje dziecko krzywi się na przypomnienie o umyciu zębów, postaraj się zachęcić je do wspólnego szczotkowania. Możesz kupić mu szczoteczkę z ulubioną postacią z bajki lub melodyjką, która sprawi, że dziecko będzie pozytywnie kojarzyć czynność mycia zębów.
Czy mleczaki trzeba myć?
Oczywiście, o mleczne zęby należy dbać tak samo, jak o te, które wyrastają po nich. Lepiej nie dopuścić do powstania na nich próchnicy, a każdy ubytek należy leczyć u dentysty.
W jakim wieku dziecko powinno mieć wizytę u stomatologa?
Pierwszą wizytę u dentysty należy odbyć, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata. Specjalista sprawdzi, czy mleczaki malucha są zdrowe i oceni, czy dziecko ma prawidłowy zgryz.
Sprawdź także:
- Jak przygotować 3-latka do wizyty u dentysty?
- Mycie okien w ciąży – poradnik dla przyszłych mam
- Aftowe zapalenie jamy ustnej u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
- Zgrzytanie zębami u dzieci – objawy i leczenie bruksizmu
- Jak wyparzyć smoczek? Jak sterylizować butelkę i smoczek przed pierwszym użyciem?
- Pierwsze zęby u niemowlaka – ząbkowanie. Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki?
- Wychowanie dzieci – jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak wychowywać dzieci?