Mycie zębów dla dzieci – jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Gdy u pociechy pojawiają się pierwsze ząbki, rodzice zazwyczaj są szczęśliwi, że ich dziecko wchodzi w nowy etap. Mycie zębów dla dzieci jest bardzo ważną czynnością, którą należy wprowadzać już od wczesnych chwil życia.
Mycie zębów dla dzieci

Czy mycie zębów dla dzieci jest trudną czynnością? Nie każdy po pokazaniu się pierwszego ząbka wie, że należy już zacząć prawidłowo i systematycznie zacząć o niego dbać. Wielu rodziców tak naprawdę myć zęby dzieciom zaczyna w okolicach ich pierwszego roku (a niektórzy nawet jeszcze później). Czy takie zachowanie jest prawidłowo? Co rodzice powinni wiedzieć o prawidłowej higienie jamy ustnej u ich maluchów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Naprawdę warto.

Mycie zębów dla dzieci – higiena jamy ustnej dla najmłodszych

mycie zębów dla dzieci – higiena jamy ustnej dla najmłodszych

To, czy nasze dziecko, gdy dorośnie, będzie miało piękne, równe i zdrowe zęby – tak naprawdę w dużej mierze zależy od rodziców oraz praktyki, którą u maluchów u najmłodszych lat zacznie się stosować. Tłumaczenia, iż dzieci mają zniszczone, podziurawione zęby z powodu genów lub nadmiaru słodyczy – nie zawsze są trafnym rozwiązaniem. Takie tłumaczenia zdecydowanie nie pomogą jednak naszym pociechom w przyszłości, gdy te będą narażone na ciągłe wizyty u stomatologa i problemy z zębami. Jak powinno wyglądać mycie zębów dla dzieci?

Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

Wielu profesjonalistów w dziedzinie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stomatolodzy, którzy na bieżąco borykają się z zepsutymi ząbkami u dzieci, zgodnie twierdzą, że to, jak będzie wyglądał uśmiech naszego dziecka, zależy od prawidłowej diety i nawyków, które my – rodzice wszczepimy naszym dzieciom już od najmłodszych lat.

Poleca się więc już od pierwszych tygodni życia dziecka, przyzwyczajać go do mycia dziąseł (a później pierwszych ząbków) oraz w miarę wcześnie uczyć systematycznych, kontrolnych wizyt u stomatologa, który ma bardzo dobre podejście dla najmłodszych.

– wskazuje eksert z portalu https://dentinfo.pl/

Jak zacząć dbać o zęby maluchów? Co zamiast szczotkowania?

mycie zębów dla dzieci - jak zacząć dbać o zęby maluchów

Mycie zębów dla dzieci – od czego zacząć? Gdy rodzic zauważy pierwszy ząb u swojego niemowlaka, jest to dobry czas, by zacząć przyzwyczajać malucha dbać o niego. Oczywiście, małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie dokonać zabiegów higienicznych we własnej buzi, dlatego z pomocą mu muszą ruszyć rodzice. Producenci, wychodząc im naprzeciw, wypuścili na rynek bardzo ciekawy i praktyczny asortyment w postaci nakładek na palce, które na swojej powierzchni zawierają delikatne wypuklenia, które w przyjemny i miły sposób czyszczą ząbki i masują dziąsła maluchów.

Nakładka na palec

Taką nakładką (w miarę możliwości) warto masować buźkę niemowlęciu przez dłuższą chwilę regularnie (np. przed pójściem do łóżeczka co wieczór). W ten sposób nasza pociecha poznaje rytuały i uczy się systematyczności. Warto zauważyć, iż już taka prosta pielęgnacja jamy ustnej u dzieci jest w stanie w dobry sposób nauczyć i przyzwyczaić malucha do mycia zębów (mimo braku konieczności wypluwania).

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów szczoteczką?

Gdy dziecko jest już odrobinę starsze i ma około 2–3 lata, można rozszerzyć u niego higienę jamy ustnej. W tym wieku maluch potrafi już samodzielnie trzymać szczoteczkę manualną w dłoni, a nawet w odpowiedni sposób ją poruszać (gdy jest tego nauczone). Rodzice jednak powinni zadbać o prawidłowy dobór asortymentu. Bardzo ważna jest bowiem szczoteczka do zębów, wybór odpowiedniej wielkości oraz odpowiedniego do jamy ustnej dziecka – włosia. Wielu producentów szczoteczek do zębów wypuściło na rynek szczoteczki dla najmłodszych, które są dużo mniejsze od tych tradycyjnych i poręczniejsze dla małych rączek. Taka szczoteczka dla dziecka posiada zazwyczaj także wyjątkowy kształt i bardzo kolorowe odcienie. Bywają również modele, na których znajdują się ulubione postaci z bajek maluchów oraz zwierzątka czy inne ciekawe kształty.

Ważny jest wybór odpowiedniej pasty do zębów

mycie zębów dla dzieci - ważny jest wybór odpowiedniej pasty do zębów

Rodzicom poleca się zainwestowanie w dobrej pasty do zębów, która przeznaczona jest właśnie dla tych najmłodszych. Rekomendowana jest pasta zawierająca 1000 ppm fluoru w śladowej ilości. Posiada ona w składzie wszystkie niezbędne dla małych ząbków, odpowiednie składniki a jej smak i zapach jest przyjemny dla maluchów (często można znaleźć pasty smakowe). Mycie zębów dla dzieci powinno kojarzyć się z czymś pozytywnym, a nie z nieprzyjemnym obowiązkiem.

Dbanie o ząbki u starszych dzieci

Jak to wygląda u dzieci, które są starsze i bardziej świadome tej czynności? U dzieci przedszkolnych lub wczesnoszkolnych często pojawia się bunt, jeśli chodzi o regularne mycie zębów. Energiczne dzieci nie chcą bowiem tracić czasu na wieczorne i poranne rytuały, dlatego albo całkowicie unikają mycia, albo też wykonują tę czynność ekspresowo. I tu bardzo ważna jest rola rodziców, by ci tłumaczyli, jak ważne jest mycie ząbków rano, jak i po całym dniu. Niezwykle ważna jest też technika oraz czas mycia zębów. Rodzice muszą dzieci pilnować, by minimum chociaż przez 3-5 minut dokładnie, w różne strony szorowali ząbki.

Prawidłowa technika mycia zębów u dzieci

Jak powinno wyglądać mycie zębów dla dzieci? Poleca się nauczyć dzieci zawsze myć ząbki odpowiednią szczoteczką z odrobiną pasty i wykonywać zarówno okrężne ruchy, jak i te „wyrzucające” wszelkie zanieczyszczenia z ząbków do góry. Dobrze jest także, gdy rodzice wyposażą swojego malucha w odpowiedni kubeczek, dzięki któremu ten może swobodnie wypłukać zęby po ich wymyciu. Warto pamiętać, by dziecko wykonywało tę czynność kilkakrotnie i koniecznie tylko letnią wodą.

Fluoryzacja przeciwko próchnicy u dzieci

Dzieci wczesnoszkolne mają także w swoich placówkach fluoryzację, z której warto skorzystać. Te zabiegi fluorem pozwalają bowiem w odpowiedni i stosowny sposób zabezpieczyć ząbki malucha przed próchnicą i łamliwością. Warto je wykonywać zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych. Mycie zębów dla dzieci powinno stać się rutyną.

Nauka mycia zębów samodzielnie

Mycie zębów dla dzieci wcale nie musi oznaczać czynności, do której ciężko je namówić. Oczywiście, o to wszystko muszą zadbać rodzice, więc warto już od najmłodszych lat wprowadzać pewne rytuały i stosowne środki higieny. Dziecko powinno nauczyć się szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), powinno używać do tej czynności odpowiedniej, miękkiej szczoteczki z pastą. Całe mycie zębów dla dzieci musi też trwać od około 3 do 5 minut, by mieć pewność, że jama ustna została prawidłowo oczyszczona.

Jak dziecko powinno myć zęby? Podsumowanie

Wiesz już, jak powinno wyglądać mycie zębów dla dzieci. Każde dziecko wczesnoszkolne powinno systematycznie odwiedzać dentystę, a w razie jakichkolwiek problemów z uzębieniem – powinno być szybko poddawane prawidłowemu leczeniu. Dodatkowo u starszych dzieci można stosować także dodatkowe akcesoria, które zadbają o zdrowie ich zębów w postaci płynów do płukania jamy ustnej u dzieci lub stosowania nici dentystycznych. Unikanie słodyczy i słodzonych, kolorowych napojów ma także ogromne znacznie.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Jeśli twoje dziecko krzywi się na przypomnienie o umyciu zębów, postaraj się zachęcić je do wspólnego szczotkowania. Możesz kupić mu szczoteczkę z ulubioną postacią z bajki lub melodyjką, która sprawi, że dziecko będzie pozytywnie kojarzyć czynność mycia zębów.

Czy mleczaki trzeba myć?

Oczywiście, o mleczne zęby należy dbać tak samo, jak o te, które wyrastają po nich. Lepiej nie dopuścić do powstania na nich próchnicy, a każdy ubytek należy leczyć u dentysty.

W jakim wieku dziecko powinno mieć wizytę u stomatologa?

Pierwszą wizytę u dentysty należy odbyć, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata. Specjalista sprawdzi, czy mleczaki malucha są zdrowe i oceni, czy dziecko ma prawidłowy zgryz.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: