Melisa a karmienie piersią. Czy picie melisy w okresie laktacji jest wskazane?

Melisa a karmienie piersią to zagadnienie, które może interesować wiele młodych mam. Zioło słynie ze swoich właściwości relaksujących i uspokajających, ale czy jest odpowiednie dla karmiących mam? Dowiedz się więcej!
melisa a karmienie piersią

Zapamiętaj!

  • Melisa lekarska ma działanie uspokajające i przeciwwirusowe, co może być korzystne dla karmiących matek w okresie laktacji.
  • Picie naparu z melisy może pomóc w łagodzeniu problemów trawiennych u niemowląt, ale warto być świadomym możliwych reakcji alergicznych.
  • Melisa może także wpływać pozytywnie na ilość mleka, pobudza bowiem laktację.

Melisa lekarska – właściwości i zastosowanie

Melisa lekarska, powszechnie stosowana w ziołolecznictwie, jest ceniona ze względu na swoje działanie uspokajające. Pomaga ona wyciszyć i odprężyć układ nerwowy, ale także działa przeciwwirusowo. Jest pita w czasie trudności z zasypianiem i może łagodzić bóle menstruacyjne. Dodatkowo garbniki i flawonoidy obecne w liściach melisy mają działanie przeciwbakteryjne. Co ważne, picie naparu z tego zioła możliwe jest również w ciąży! Warto również zapoznać się z zagadnieniem, jakim jest melisa a karmienie piersią. Czy istnieją przeciwwskazania?

Melisa a karmienie piersią – picie melisy w okresie laktacji

W okresie laktacji melisa działa uspokajająco, wpływając pozytywnie na trawienie. Niemowlęta mogą mieć problemy z gazami, kolkami, czy wzdęciami. Picie melisy przez mamę karmiącą piersią może pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości. To jednak nie wszystko! Napar może pobudzać laktację.

Melisa a produkcja mleka i możliwe reakcje alergiczne

Melisa pita w trakcie laktacji może wpływać pozytywnie na ilość mleka. Warto jednak obserwować, jak wpływa na malucha. Niektóre substancje czynne, takie jak kwas kawowy czy kwas ferulowy, mogą wywołać reakcje alergiczne. Dlatego przed włączeniem melisy do diety podczas karmienia piersią, warto wskazać to zioło lekarzowi lub farmaceucie. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do stosowania, warto sięgać po ziołowe herbatki. Melisa rozwiązuje bowiem problemy z zasypianiem, na które mogą uskarżać się przemęczone mamy.

Jak przygotować napar z melisy?

Przygotowania naparu z melisy są proste. Wystarczy łyżkę rozdrobnionego suszu zalać wrzątkiem i zaparzać przez kilka minut. Napar pomoże wyciszać układ nerwowy i działa relaksująco. Herbatka z melisy może być cennym dodatkiem do diety kobiet w ciąży.

Inne zioła w kontekście karmienia piersią

Poza melisą inne zioła takie jak rumianek mogą mieć pozytywny wpływ na układ pokarmowy niemowląt i pomóc w bólu małego brzuszka. Rumianek działa uspokajająco i może wspomagać proces zasypiania. Warto jednak pamiętać, by nie podawać samodzielnie ziół dziecku karmionemu piersią. Substancje aktywne trafią do organizmu niemowlaka wraz z mlekiem matki. Trzeba również wcześniej upewnić się u lekarza, jak mogą zadziałać na jego samopoczucie.

Czego unikać w trakcie karmienia piersią?

Niektóre zioła, takie jak szałwia, mogą faktycznie hamować proces laktacyjny, i nie są zalecane kobietom karmiącym. Ziołowy napar, choć ma działanie przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne, wymaga umiejętnego doboru i stosowania w okresie niemowlęcym.

Melisa a karmienie piersią – podsumowanie

Melisa a karmienie piersią to temat złożony i wielowymiarowy. Melisa lekarska oferuje wiele korzyści, ale także wymaga rozwagi w stosowaniu. Wiedza na temat jej właściwości i odpowiednie wykorzystanie mogą pomóc w okresie laktacji, przynosząc ulgę zarówno mamie, jak i niemowlęciu. Jak zawsze, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest kluczem do bezpiecznego wykorzystania tej rośliny.


Sprawdź także:
Archiwum: sierpień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: