Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Wzrok można uznać za jeden z najbardziej słabych zmysłów każdego człowieka po urodzeniu.
Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Wzrok można uznać za jeden z najbardziej słabych zmysłów każdego człowieka po urodzeniu. Spowodowane jest to w szczególności warunkami, w których przebywał on w trakcie ciąży. Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy dziecko zaczyna widzieć? Warto dowiedzieć się, jak postępuje rozwój wzroku dziecka w pierwszym roku jego życia.

Życie płodowe

Rozwój wzroku dziecka następuje już w życiu płodowym. Oczy zaczynają się wykształcać pod koniec siódmego tygodnia życia w brzuchu mamy. Natomiast od ósmego tygodnia zaczynają już się kształtować powieki. Od około dwudziestego piątego tygodnia życia w brzuchu mamy dziecko zaczyna reagować na światło, które do niego dociera poprzez powłoki brzuszne. Jednakże nadal jego powieki są ściśle zamknięte. Zaczynają się one otwierać dopiero około dwa tygodnie później, gdy tworzy się taka część oka jak siatkówka.

Wzrok noworodka

Powszechnie sądzi się, że dziecko po urodzeniu nic nie widzi. Spowodowane jest to faktem, że noworodek nie reaguje na różnego rodzaju bodźce zmysłowe, takie jak na przykład zabawki. Nie jest prawdą, że dzieci po urodzeniu nic nie widzą, jednakże ich wzrok jest stosunkowo słabo rozwinięty. Noworodek przede wszystkim widzi rzeczy, które znajdują się w bliskiej od niego odległości, która wynosi około 20 lub 30 centymetrów. Natomiast wszystko, co znajduje się dalej nie jest przez niego widziane w pełnym zakresie. Wzrok noworodka charakteryzuje się także stosunkowo sporym brakiem ostrości podczas widzenia. Poziom ostrości nie przekracza zazwyczaj 10 procent tego, co widzi człowiek dorosły, którego wzrok już jest ukształtowany. Dzieci po urodzeniu nie rozróżniają także kolorów. Umiejętność ta przychodzi wraz z upływem czasu. Reagują natomiast na silne kontrasty, takie jak światło i ciemność.

Wzrok do 3 miesiąca życia

Pomiędzy pierwszym, a trzecim miesiącem życia wzrok dziecka przechodzi bardzo intensywny rozwój. Dziecko zaczyna przyglądać się przedmiotom, które znajdują się na znacznie dalszych odległościach. Może to być nawet 60 centymetrów od ich twarzy. W szczególności zaczyna się ono koncentrować na ludzkich twarzach, a także ich elementach. Zaczyna odpowiadać uśmiechem na uśmiech i staje się dużo bardziej zainteresowane otaczającym go światem. W tym czasie dziecko zaczyna także dostrzegać ruch i śledzić go wzrokiem, gdy tylko ma taką możliwość. Może to czynić na przykład dzięki instalacji karuzeli w jego łóżeczku, która płynnie i spokojnie się porusza. Dziecko jednak nadal nie rozróżnia nawet podstawowych kolorów, jednakże zaczyna zauważać silne zestawienia kolorystyczne. Dlatego w tym czasie poleca się różnego rodzaju kontrastowe książeczki czy też zabawki.

Wzrok między 3 a 6 miesiącem

Wzrok pomiędzy trzecim, a szóstym miesiącem dalej bardzo intensywnie się rozwija. Dziecko zaczyna kształtować koordynację ręka-oko, a tym samym zaczyna widzieć przestrzennie, czego wcześniej nie potrafiło. Dzięki temu dziecko może już rozróżniać przedmioty, które znajdują się blisko niego, a także te, które znajdują się od niego w znaczącej odległości. Dziecko próbuje chwytać różnego rodzaju przedmioty, a także bardzo lubi nimi rzucać. Po szóstym miesiącu u malucha rozwija się także celowość ruchów. Dzięki temu są one dużo bardziej skoordynowane, co idzie w parze również z rozwojem widzenia przestrzennego. U dziecka zaczyna się w tym momencie także rozwijać pamięć wzrokowa, która jest dla niego bardzo istotna. Również między trzecim a szóstym miesiącem zaczyna ono widzieć więcej barw i może już rozróżniać podstawowe kolory w swoim otoczeniu. Ostrość jego widzenia nadal nie jest w pełni rozwinięta, jednakże widzi ono coraz lepiej.

Wzrok między 6 a 12 miesiącem

W szóstym miesiącu życia wszystkie kamienie milowe związane z rozwojem wzroku zostały przez dziecko osiągnięte. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim przestrzenny sposób widzenia, rozróżnianie różnych barw kolorystycznych, a także umiejętność dostrzegania przedmiotów, które znajdują się w formie dynamicznej. Pomiędzy szóstym, a dwunastym miesiącem życia dziecko zaczyna wszystkie nabyte umiejętności doskonalić. Dlatego bardzo istotną kwestią jest zapewnienie mu w pełni optymalnych warunków do rozwoju. Istnieją specjalne rodzaje zabaw, które w szczególny sposób wspomagają kształtowanie wzroku u niemowląt. Podczas całego tego procesu należy kontrolować stan postępów, który osiągany jest przez dziecko. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza pediatry. Zbada on w odpowiedni osób dziecko i stwierdzi, czy może ono posiadać jakieś wady wzroku. Im szybciej tego rodzaju wady zostaną wykryte, tym lepiej. Szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie sposoby leczenia.

Kiedy do lekarza?

W przypadku zauważenia nieprawidłowości związanych z rozwojem wzroku u niemowlaka należy zgłosić się do lekarza pediatry, który w odpowiedni sposób zbada dziecko. Przede wszystkim należy się zgłosić z dzieckiem do lekarza w momencie, gdy po trzecim miesiącu życia nie zaczyna ono reagować na ludzkie twarze i ich mimikę, a także wtedy, gdy nie odpowiada uśmiechem na uśmiech. Warto również pokazać dziecko lekarzowi, gdy zauważymy, że zezuje lub w przypadku, gdy stale będzie miało ono rozszerzone źrenice lub pojawi się ich żółty odcień. Warto iść także z dzieckiem do lekarza, gdy po trzecim miesiącu życia nie będzie ono podążało wzrokiem za przedmiotami, które znajdują się w ruchu lub wtedy, gdy do szóstego miesiące życia nie będzie sięgało rączkami po różnego rodzaju zabawki.


Sprawdź także:

Archiwum: czerwiec 2020
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: