X

3 miesiąc życia dziecka – żywienie, rozwój

3 miesiąc życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka charakteryzuje się intensywnym rozwojem fizycznym i psychicznym. Zdobyte w tym okresie umiejętności będą podstawą do dalszego rozwoju malucha. Dlatego tak ważne jest wsparcie i obecność rodzica w tym czasie. Dla dorosłych każda nowa umiejętność zdobyta przez jego potomka jest powodem do radości i dumy. Natomiast dla maluszka jest to dodatkowy stres związany z pojawieniem się czegoś czego dotychczas nie znał. Należy pamiętać, aby nie porównywać dziecka do pociech siostry czy sąsiada. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i o ile jest zdrowe nie musi mieścić się w żadnych ramach czy tabelach. Lepiej skupić się na tym czy nowo zdobyta umiejętność wykonywana jest odpowiednio. Gdy zaobserwowane zostaną jakieś nieprawidłowości, należy skonsultować je ze specjalistą, aby szybko skorygować ewentualne wady.

Trzeci miesiąc życia dziecka to okres, w którym pojawia się względny spokój. Rodzice i nowy członek rodziny zdążyli się poznać, rytm dnia został ustabilizowany, a w trakcie nocy maluch ma mniej pobudek niż wcześniej. W tym okresie maluch żywo reaguje na widok rodzica, na jego twarzy pojawia się szeroki uśmiech oraz intensywnie wymachuje rączkami i nóżkami. Ten widok z pewnością rozczula każdego rodzica. Jeżeli wcześniej pojawiły się dolegliwości brzuszkowe, na tym etapie rozwoju zaczynają one ustępować.

Żywienie 3 miesięcznego dziecka

Dziecko w tym okresie nadal powinno być karmione mlekiem matki, które jest najlepszym pokarmem dla takiego malucha. W mleku zawarte są wszystkie potrzebne składniki, które pozytywnie wpływają na rozwój malucha i jego odporność. Kiedy karmienie piersią jest niemożliwe należy dobrać odpowiednie mleko modyfikowane, które nie będzie uczulać malucha i nie spowoduje problemów brzuszkowych. Z racji tego, że maluch w tym wieku zaczyna zwracać uwagę na wszystkie odgłosy dochodzące z zewnątrz należy zadbać o odpowiednie miejsce do karmienia, gdzie nic nie będzie go rozpraszało. W ciszy i spokoju maluch będzie mógł posilić się na następne godziny aktywności. Dziecko, które nie najada się w ciągu dnia ma częstsze pobudki w nocy, aby zapełnić niedobory pożywienia, które powstały w trakcie dnia.

Zobacz też:  Owoc kiwi w ciąży – dlaczego warto go jeść? Właściwości kiwi dla przyszłych mam

Rozwój fizyczny 3 miesięcznego dziecka

Pierwsze ubranka pewnie zostały zastąpione tymi o rozmiar większymi, ponieważ wzrost niemowlaka w tym okresie oscyluje pomiędzy 57 a 66 cm. Natomiast waga wynosi od 4,5 – 7,5 kg (dziewczynki z reguły są lżejsze).

Po okresie ciągłego leżenia i spoglądania w górę dziecko zacznie rozwijać swoje akrobatyczne możliwości. Rozpoczną się próby przekręcania z pleców na brzuch, choć na ogół próby są nieudane, należy być czujnym, bo niektóre maluchy są tak zwinne, że mogą niefortunnie spaść z łóżka czy przewijaka. Podczas leżenia na brzuchu, maluch jest w stanie przez dłuższą chwilę utrzymać wysoko głowę oraz zaczyna podpierać się na przedramionach. Pojawiają się pierwsze próby koordynacji ruchów, podczas leżenia na plecach dziecko zaczyna się bawić swoimi rączkami, wsadza piąstki do buzi i próbuje wyciągnąć rączki wysoko do podawanego mu przedmiotu. Potrafi śledzić ruchy rodzica aż do momentu, gdy ten znika z jego pola widzenia. Dziecko zaczyna się uczyć, jak przemieszczać swoje ciało poprzez odpychanie nóżek od podłoża.

Rozwój psychiczny 3 miesięcznego dziecka

Niemowlak zaczyna interesować się tym, co dzieje się wokół niego, z uwagą obserwuje co dzieje się w jego otoczeniu. Rodzice mogą zaobserwować, że dziecko mniej płacze niż we wcześniejszym okresie, dzieje się tak, ponieważ umie ono lepiej sobie radzić z emocjami. Swoje niezadowolenie pokazuje wygięciem ustek w podkowę, wie, że opiekunowie znajdujący się w pobliżu szybko zareagują na jego zachowanie. Jeżeli już dziecko zacznie płakać, to rodzaj płaczu zmienia się w zależności od przyczyny dyskomfortu. W momencie, gdy coś je rozbawi, piszczy i śmieje się w głos. Potrafi tęsknić za rodzicem, którego nie ma w pobliżu, a w samotności szybko się nudzi. Doskonale słyszy i potrafi naśladować dźwięki dochodzące z otoczenia. Zaczyna coraz więcej gaworzyć, bardzo często udaje mu się “odpowiedzieć” na słowa rodzica skierowane w jego stronę. W tym okresie zaczyna kształtować się indywidualność niemowlaka.

Zobacz też:  Czy można chodzić na basen w ciąży? Jak korzystać z basenu, aby uniknąć infekcji?

Wspieranie rozwoju 3 miesięcznego dziecka

Jak już wspomniano wcześniej dziecko w tym okresie zaczyna próby przewraca się. Należy zadbać o bezpieczne miejsce do rozwijania nowych umiejętności. Najbezpieczniejszym miejscem będzie podłoga, ponieważ nie ma fizycznej możliwości, aby maluch z niej spadł. Wystarczy ułożyć na niej malucha np. na kocyku, a następnie w ramach zabawy można przewracać go raz na jeden bok, raz na drugi. Dzięki czemu szybciej nauczy się ono nowości.

Choć na rynku dostępnych jest wiele różnych zabawek polecanych dla maluszków kończących 3 miesiąc życia, warto zastanowić się czy są one potrzebne. Najlepszym rozwiązaniem będą maty edukacyjne, które zapewnią dziecku rozwój intelektualny. Na przymocowanych do maty pałąkach zamieszcza się zabawki, które motywują dziecko do wyciągania rączek i rozwijania chwytu. Na macie maluszek będzie mógł swobodnie odpychać się stopami i uderzać nimi o podłoże podczas wierzgania. Dobrym rozwiązaniem są kontrastowe plansze lub tego samego typu książeczki, skupiają one wzrok malucha na rysunkach, dzięki czemu zmysł ten jest stymulowany. Nic jednak nie zastąpi czasu spędzonego z rodzicem, wtedy poczucie bezpieczeństwa nie zostaje zachwiane i dziecko może poznawać świat każdym swoim zmysłem. W tym czasie można czytać bajki, opowiadać różne historie, śpiewać piosenki lub zwyczajnie się przytulać. Dla obu stron będzie to bardzo ważny czas.

Zobacz też:  Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można współżyć we wszystkich trymestrach?

3 miesiąc życia dziecka to okres, kiedy pierwszy raz można wybrać się z nim na basen. Swoją decyzję należy skonsultować z lekarzem, który stwierdzi, czy jest ono gotowe na nowe wyzwanie. Pierwsza wizyta nie powinna być długa, czas spędzony w wodzie należy stopniowo zwiększać wraz z kolejnymi wizytami.

Wizyty u lekarza z 3 miesięcznym dzieckiem

Według kalendarza szczepień w tym okresie przypadają kolejne ich dawki. Zaleca się, aby zostały wykonane następujące szczepienia:

  • przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy
  • przeciwko chorobie Heinego – Medina
  • przeciwko bakterii Haemophilus influenzae typu B.
    W przypadku gdy rodzic zaobserwuje lekki utrzymujący się zez powinien udać się z dzieckiem do lekarza okulisty, który oceni co może być przyczyną tej nieprawidłowości. Powodem może być niedojrzałość mięśni gałek ocznych, natomiast wczesne skonsultowanie pozwoli ustrzec dziecko przed wadami wzroku w przyszłości.

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: