X

Co potrafi trzymiesięczne dziecko

Jeśli zastanawiasz się, co potrafi trzymiesięczne dziecko, czytaj dalej. Dzieci są pełne cudów! Odkrywaj ich wzrok, dźwięk i dotyk. Twój maluch jest już czujny, więc nie przegap okazji, aby się do niego zbliżyć. Mogą też słyszeć i czuć dźwięki. Ten artykuł pomoże Ci odkryć ich zmysły. A jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nigdy nie jest za wcześnie!

Poznanie zmysłów 3-miesięcznego dziecka

Wzrok noworodka wciąż się rozwija, ale osiągnął już imponujący poziom. Niemowlęta są zafascynowane informacjami wizualnymi i uważają za fascynujące rzeczy, które się poruszają. W szczególności pociągają je twarze, które uczą się błyskawicznie rozpoznawać. Na przykład badacze z Nemours Alfred I. duPont Hospital for Children odkryli, że noworodek może z łatwością nauczyć się rozpoznawać twarz opiekuna na podstawie filmu odtwarzanego w łóżeczku niemowlęcia.

Rozwój zmysłów dziecka rozpoczyna się w czasie ciąży. Po urodzeniu, zmysły dziecka wciąż się rozwijają, ale możesz pomóc im na ich drodze rozwoju poprzez wprowadzanie nowych doświadczeń i stymulowanie ich rozwoju. Oto kilka aktywności sensorycznych, które możesz wypróbować z trzymiesięcznym dzieckiem. Staraj się zmieniać rodzaje przedmiotów, które oferujesz dziecku, ponieważ intensywność ich reakcji może się bardzo różnić.

Poza stymulacją zmysłu węchu dziecka, możesz również wzmocnić jego mięśnie szyi, podając zapachy pod nosem. Chociaż niemowlęta nie potrafią dobrowolnie wąchać zapachów, nadal mogą korzystać ze wzmocnienia mięśni szyi. Spróbuj wielokrotnie trzymać go w pobliżu głowy, najlepiej gdy leży. Zauważysz naturalną pauzę, gdy dziecko będzie Cię słuchać. Mięśnie szyi noworodka potrzebują ćwiczeń, więc postaraj się, aby były silne.

Dotyk jest ważną częścią rozwoju sensorycznego dziecka. Dzieci używają zmysłu dotyku, aby wypełnić puste miejsca w ich percepcji wzrokowej. Wrażenia dotykowe obiektu pozwalają ludziom określić jego wygląd. Jednak umiejętność przełożenia informacji dotykowych na obraz trójwymiarowy jest niezbędna, aby nawiązać połączenie między dotykiem a wzrokiem. I, niemowlęta, które nauczą się jak to robić, będą lepszymi ludźmi w późniejszym życiu.

Poznanie zmysłu dotyku 3-miesięcznego dziecka

Zmysł dotyku Twojego trzymiesięcznego dziecka jest ważną częścią więzi z maluchem. Jest on niezbędny do nawiązania więzi, ponieważ niemowlęta potrafią już odróżnić wagę i teksturę. Dzieci używają swoich ust do “dotykania” Ciebie, więc możesz pomóc im zbadać teksturę przedmiotów wokół nich. Po ukończeniu sześciu miesięcy możesz spróbować trzymać dziecko za ręce i pozwolić mu badać przedmioty ustami. Zmysł dotyku rozwija się w miarę jak dziecko pływa, raczkuje, a nawet chodzi.

Zobacz też:  Pierwsze zęby - ząbkowanie

Twoje dziecko zaczyna rozpoznawać kierunek dźwięków i rozpoznawać znane słowa. Uczy się również chwytać przedmioty obiema rękami i bawi się z nimi w “podglądanie”. Różnorodność faktur również przykuje uwagę dziecka. Szukaj grzechotek i zabawek o różnych teksturach. Możesz również poszukać zabawek, które wydają dźwięki po dotknięciu. I oczywiście piasek będzie wspaniałym doświadczeniem sensorycznym dla dziecka.

Podczas ciąży dzieci są w stanie wykryć wibracje od ciężarnej matki. Po urodzeniu poznają świat poprzez dotyk. Dotyk jest potężnym sygnałem społecznym i emocjonalnym, który wpływa na każdy aspekt rozwoju dziecka. Pomaga nawiązać więź z dzieckiem i zapewnić mu dobre doświadczenia. Choć może się to wydawać trudne zadanie, zdolność Twojego dziecka do wykrywania tekstur i rozpoznawania obiektów jest niezwykła.

Zmysł dotyku Twojego dziecka jest niezbędny do komunikacji. Pomaga mu zrozumieć otaczający go świat i poznać kształty, tekstury i kolory. Dzięki niemu dziecko uczy się odpowiednio wykorzystywać swoje pięć zmysłów. Ważne jest, abyś podczas zabawy z dzieckiem nauczył je korzystać z nich wszystkich. A jeśli nie jesteś pewna, jak to zrobić, oto kilka wskazówek.

Poznanie zmysłu wzroku 3-miesięcznego dziecka

Rozwój percepcji obiektów u niemowląt jest skomplikowany i multimodalny. Pasywne doświadczenie nie pozwala niemowlętom na poznanie zjawisk pełnej okluzji. Modelowe ujęcie uczenia się niemowląt skupia się na aktywnym montażu i multimodalnym generowaniu informacji. Obserwacje wizualno-manualnej eksploracji sugerują, że niemowlęta rozwijają złożone zdolności percepcyjne, które zależą od skoordynowanego sięgania, postawy i chwytania. Ale, podczas gdy kontrola wzrokowa jest niezbędna dla rozwoju percepcji obiektów, może nie być wystarczająca dla pełnej wiedzy o okluzji.

Niemowlęta mają bardzo ograniczony zasięg wzroku po urodzeniu. Mają zdolność do skupienia się na obiektach w obrębie ośmiu do 12 cali, ale nie poza nimi. Mogą jednak zauważyć niewielkie różnice między obrazami. Kiedy dzieci osiągną trzy miesiące, mogą zacząć wpatrywać się w obiekty znajdujące się w odległości do trzech stóp. Mogą nawet zauważać obiekty, których dorośli nie widzą. W rzeczywistości, badanie zmysłu wzroku 3-miesięcznego dziecka może pomóc rodzicom zrozumieć, czego uczą się ich dzieci.

Zobacz też:  Co może jeść roczne dziecko? Sprawdź porady żywieniowe. Dieta i przykładowy jadłospis

Wzrok niemowląt rozwija się bardzo szybko, a w pierwszych sześciu miesiącach jest w dużej mierze nierozwinięty. Ich wzrok jest ściśle związany z ich mózgami, więc powinny doświadczać wielu okazji do ćwiczenia swoich umiejętności wizualnych we wczesnym okresie życia. W rezultacie noworodki są często krótkowzroczne, a widzące dziecko powinno najwięcej ćwiczyć z obiektami, które są najbliżej niego. To pomaga niemowlętom nauczyć się skupiać.

Maluchy rozwijają umiejętności wizualne poprzez obserwowanie rzeczy i patrzenie na obiekty z zainteresowaniem. Oznacza to, że będą patrzeć na obiekty z coraz większą intensywnością, realizując w ten sposób swój własny plan rozwoju. Dodatkowo pomocne będzie wprowadzenie prostych zabaw, które wzmocnią koordynację i koordynację ręka-oko. Wzorzysta koszulka, duży obrazek lub kontrastowe tło pomogą rozwinąć umiejętności wzrokowe dziecka.

Odkrywanie zmysłu dźwięku u 3-miesięcznego dziecka

W miarę jak dziecko rośnie, możesz zachęcać je do odkrywania zmysłu dźwięku. Dźwięki mają znaczenie, a dzieci potrafią odróżnić, które z nich są językiem, a które nie. Kiedy mówisz do swojego dziecka, będzie ono w stanie skojarzyć dźwięki, które wydajesz, z przedmiotami, które wymieniasz. Może nawet kojarzyć niektóre dźwięki z nazwami przedmiotów w domu, takich jak odkurzacz. Prawdopodobnie będzie lubiła słuchać dźwięków, które są jej znane.

Zmysł dźwiękowy Twojego dziecka ma duży wpływ na jego rozwój. Zostało ono przystosowane do słyszenia dźwięków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz łona matki przez dziewięć miesięcy. Ma szeroki wachlarz dźwięków do wyboru i od urodzenia jest szkolone w odróżnianiu dźwięków znanych od nowych. Czas uwagi Twojego dziecka jest bardzo krótki, więc wykorzystaj ten czas, aby zbadać jego zmysł dźwięku.

Możesz stymulować zmysł dźwięku dziecka poprzez odtwarzanie muzyki, śpiewanie lub klaskanie. Używaj zabawek z teksturą, które są bezpieczne dla dziecka. W tym wieku większość dzieci potrafi rozpoznać jasne kolory i skupić się na przedmiotach używając obu oczu. Potrafią również usłyszeć i zrozumieć różnicę między dźwiękami i fakturami. Podczas zabawy z dzieckiem unikaj ostrych zapachów chemikaliów i innych przedmiotów.

Noworodki nie widzą tak dobrze jak dorośli, ale fascynują je informacje wizualne. Poruszające się obiekty są dla nich szczególnie interesujące. Twarze również mają szczególną fascynację dla niemowląt. Mogą one bardzo szybko nauczyć się rozpoznawać twarz swojego opiekuna. Naukowcy sprawdzili to, prezentując niemowlętom nagrania wideo z dwoma twarzami, z których jedna była ich własną matką, a druga obcą osobą. W obu eksperymentach niemowlęta szybko nauczyły się rozpoznawać twarze opiekunów.

Zobacz też:  Zabawy z niemowlakiem jako jedna z form wspierania rozwoju dziecka

Poznanie pierwszych słów 3-miesięcznego dziecka

Możesz zacząć promować mowę, rozmawiając z dzieckiem codziennie. Niemowlęta rozumieją więcej niż zdajesz sobie sprawę, a Ty możesz być zaskoczona tym, jak wiele Twoje dziecko już rozumie. Spróbuj wyjaśnić, co robisz podczas codziennej rutyny, a także oznaczyć ulubione zabawki dziecka. Wskazuj na zabawkę z drugiego końca pokoju, aby zachęcić dziecko do rozwoju językowego. Po tym wszystkim, im więcej słów dziecko słyszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie mówić.

Twój maluch będzie miał szeroki zakres słownictwa w tym wieku i nie ma jednego sposobu, aby nauczyć dziecko języka swojego wyboru. Jednym ze sposobów na rozpoczęcie jest powtarzanie nazw przedmiotów, które dziecko już zna. Może się to wydawać dziwne, ale jest prawdopodobne, że Twoje dziecko wkrótce zacznie wymawiać te słowa. Nawet jeśli Twoje dziecko nie powie od razu “ahh”, spróbuj powtarzać to słowo tak często, jak to możliwe. Następnie stopniowo dodawaj nowe słowa do jego słownictwa.

Możesz również bawić się z dzieckiem, gdy uczy się rozumieć znaczenie słów. Staraj się mówić miękkim, wysokim głosem i używać znanych przedmiotów. Jeśli Twoje dziecko nadal nie rozumie znaczenia jakiegoś słowa, spróbuj śpiewać kołysanki lub rymowanki przedszkolne swoim głosem. Staraj się, aby słowa były jak najprostsze i bądź cierpliwy podczas nauki.

Do 6 miesiąca Twoje dziecko zacznie rozpoznawać słowa w kontekście. Będzie reagować na znajome głosy z drugiego końca pokoju. Będzie również reagować na swoje własne imię. Do czasu, gdy osiągną pierwszy rok życia, będą miały niewielki zasób słownictwa. W rzeczywistości proces ten rozpoczyna się jeszcze zanim dziecko wypowie pierwsze słowa. To samo dotyczy gaworzenia, które ma miejsce przed narodzinami dziecka.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: