Spis treści
Pokaż
Dlaczego mamy chcą odstawiać od piersi swoje dzieci?
Kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi?
Jak więc widać po powyższych przykładach odstawienie dziecka od karmienia piersią jest przede wszystkim bardzo wygodne dla matki. Co jednak z maluchem? W końcu od tego, ile czasu będzie się ono żywiło mlekiem matki, zależy jego poprawny rozwój. Co na ten temat sądzą specjaliści? Kiedy będzie najlepszy moment na odstawienie od karmienia piersią? Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Często spotkać się można z opinią, że dziecko powinno zostać odstawione od piersi w chwili, gdy osiągnie ono pierwszy rok życia. Pamiętać jednak trzeba o tym, że moment ten nie powinien być określany datą czy też zaleceniami specjalistów, ponieważ jest to decyzja, którą podjąć powinna matka lub też dziecko. Jeśli żadnej ze stron to nie przeszkadza, karmienie może być kontynuowane nawet do 6. roku życia dziecka. Wbrew pozorom ssanie piersi ma ogromne zalety w postaci wytworzonej naprawdę niezwykłej więzi emocjonalnej pomiędzy matką a dzieckiem, a także możliwości zachowania bardzo dobrej sylwetki przez matkę, ponieważ zużywa ona dużą dawkę energii na laktacje, oraz nie odkłada tak dużej porcji tkanki tłuszczowej.A co z poczuciem winy?
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Rezygnacja z karmienia niemowlęcia piersią często ogromne wyzwanie emocjonalne dla matki. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że dziecko z tego powodu intensywnie płacze, nie mogąc się pogodzić z zaistniałą zmianą. Rodzi to poważne poczucie winy u matki, czego skutkiem jest często powrót do karmienia piersią, lub też przeciąganie tego w nieskończoność. A pamiętać trzeba, że każdorazowe ugięcie się przed maluchem i podanie mu mleka z piersi będzie rodziło jeszcze większe problemy z odstawaniem od piersi na przyszłość. Warto więc w tym wypadku postawić na stanowczość i pewne sprawdzone metody, które nie tylko pomogą uporać się nam z tym naprawdę trudnym dla nas i dla dziecka okresem, lecz również wpłyną na skuteczność przywyknięcia do nowej rzeczywistości maluchowi. Zatem jak odstawić dziecko od karmienia piersią w szybki i bezstresowy sposób?Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Powolne i konsekwentne odstawianie dziecka od piersi
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że odstawienie maluszka od piersi nie może być nagłe. Będzie to niekorzystne zarówno dla malucha, jak i również dla matki. Praktycznie nigdy nie zdarza się, aby dziecko z dnia na dzień przestawało jeść pokarm z piersi. Proces odstawiania jest długi, który wymaga czasu i dostosowania się do nowej sytuacji. Często może nawet zająć kilka miesięcy. Jest to również bardzo ważne z powodu stanu zdrowia kobiety, ponieważ takie nagłe zaprzestanie karmienia piersią może spowodować zablokowanie kanalików mlecznych, obrzęk piesi, a nawet zapalenie piersi lub sutka.Przeczytaj, jak przestać karmić piersią
Jak zatem powinny przebiegać etapy odstawiania dziecka od karmienia piersią? Przede wszystkim na początku trzeba zacząć malucha przyzwyczajać do samodzielnego jedzenia. W tym celu na początek jeden posiłek dziennie trzeba starać się zastąpić butelką ze smoczkiem. Co jednak bardzo ważne, nie powinno to być śniadanie, gdy dziecko jest głodne po nocy, ani też kolacja, gdy dziecko potrafi być rozdrażnione. Najlepiej jest takie próby podejmować w ciągu dnia. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby podejmować takie próby samodzielnego jedzenia przez dziecko wtedy, gdy wykazuje się ono dobrym humorem. Gdy będzie rozkapryszone i płaczące, wszystko spali na panewce. Gdy dziecko zacznie już powoli jeść z butelki, trzeba stopniowo starać się ograniczać posiłki z piersi, a zastępować je tymi z butelki. Co jednak bardzo ważne, na samym końcu trzeba zrezygnować z tego karmienia, do którego dziecko jest najbardziej przywiązane. Zdecydowanie najczęściej jest to posiłek wieczorny, lub też nocny. Ten lepiej pozostawić aż do samego końca.Butelka – mleko modyfikowane czy z piersi?
Koniec karmienia piersią – podsumowanie
Wiesz już, jak odstawić dziecko od karmienia piersią. Choć odstawienie dziecka od karmienia piersią nie jest łatwym zadaniem, to jednak nie jest także niewykonalnym. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad i porad, aby proces ten przebiegł sprawnie i w miarę szybko.Sprawdź także:
- Perfumy a ciąża i czas po porodzie. Używać czy odstawić?
- Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Sposoby na przystawienie dziecka
- Lody a karmienie piersią – czy mogę je jeść?
- Ile kup robi noworodek – jaki wpływ ma na to sposób karmienia?
- Czy można zrobić tatuaż w ciąży lub podczas karmienia piersią?
- Krewetki w ciąży i podczas karmienia piersią. Czy można jeść owoce morza w ciąży?
- Ile waży 3-miesięczne dziecko? Porady dla rodziców
Archiwum: marzec 2023