X

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią

Odstawienie dziecka od karmienia piersią jest niezwykle ważnym momentem w życiu malucha, lecz również jego matki. Nie tylko wpływa na poprawny rozwój dziecka, lecz również zwyczajnie na wygodę matki. Co jednak bardzo ważne, często proces ten nie jest tak i prosty, jak może się wydawać. U jednych dzieci co prawda przebiega łagodnie i szybko, lecz u innych bywa zwyczajnie koszmarem. Co zatem trzeba wiedzieć o odstawianiu dziecka od piersi?

Dlaczego jest to tak ważne?

Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób szybko i skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią, najpierw warto sobie zadać pytanie, z jakiego powodu jest to w ogóle tak bardzo istotne. Co sprawia, że powinno się do tego przyłożyć naprawdę dużą uwagę?

Co może być powodem, dla którego mama chce odstawić swoje dziecko od karmienia piersią? Często jest to zwyczajnie wygoda, ponieważ nie da się ukryć, że takie karmienie jest nieco bardziej angażujące niż podanie maluchowi butelki z jedzeniem. Dzięki temu można nie tylko wrócić do pracy, lecz również co bardzo ważne, wrócić do przyjmowanych wcześniejszych leków, lub też zacząć przyjmować nowe. Jak bowiem wiadomo, nie jest to możliwe, dopóki matka dzieli się swoim pokarmem z maluchem.

Kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi?

Jak więc widać po powyższych przykładach odstawienie dziecka od karmienia piersią jest przede wszystkim bardzo wygodne dla matki. Co jednak z maluchem? W końcu od tego, ile czasu będzie się ono żywiło mlekiem matki, zależy jego poprawny rozwój. Co na ten temat sądzą specjaliści? Kiedy będzie najlepszy moment na odstawienie od karmienia piersią?

Zobacz też:  Terapeutyczna kołdra obciążeniowa – przeznaczenie i właściwości koca sensorycznego

Często spotkać się można z opinią, że dziecko powinno zostać odstawione od piersi w chwili, gdy osiągnie ono pierwszy rok życia. Pamiętać jednak trzeba o tym, że moment ten nie powinien być określany datą czy też zaleceniami specjalistów, ponieważ jest to decyzja, którą podjąć powinna matka lub też dziecko. Jeśli żadnej ze stron to nie przeszkadza, karmienie może być kontynuowane nawet do 6 roku życia malucha. Wbrew pozorom ma to ogromne zalety w postaci wytworzonej naprawdę niezwykłej więzi emocjonalnej pomiędzy matką a dzieckiem, a także możliwości zachowania bardzo dobrej sylwetki przez matkę, ponieważ zużywa ona dużą dawkę energii na laktacje, oraz nie odkłada tak dużej porcji tkanki tłuszczowej.

A co z poczuciem winy?

Odstawienie dziecka od piersi to często ogromne wyzwanie emocjonalne dla matki. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że dziecko z tego powodu intensywnie płacze, nie mogąc się pogodzić z zaistniałą zmianą. Rodzi to poważne poczucie winy u matki, czego skutkiem jest często powrót do karmienia piersią, lub też przeciąganie tego w nieskończoność. A pamiętać trzeba, że każdorazowe ugięcie się przed maluchem będzie rodziło jeszcze większe problemy z odstawaniem od piersi na przyszłość. Warto więc w tym wypadku postawić na stanowczość i pewne sprawdzone metody, które nie tylko pomogą uporać się nam z tym naprawdę trudnym dla nas i dla dziecka okresem, lecz również wpłyną na skuteczność przywyknięcia do nowej rzeczywistości maluchowi. W jaki zatem sposób usprawnić proces odstawiania dziecka od piersi?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Na samym początku trzeba jasno powiedzieć – nie ma jednego, stu procentowo skutecznego sposobu na to, jak odstawić dziecko od piersi. Każdy maluch jest inny, ma inne potrzeby i temperament. To, co dla jednego dziecka będzie idealnym rozwiązaniem i pozwoli mu zacząć jeść samodzielnie, w przypadku innego będzie całkowicie nieskuteczne, więc konieczne stanie się szukanie innych metod. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą być uważane za uniwersalne i zastosowanie ich jednocześnie lub zaraz po sobie, może przynieść oczekiwany skutek w postaci skutecznego odstawienia malucha od piersi. Jak więc ugryźć ten temat?

Zobacz też:  Kiedy dziecko siada? W którym miesiącu?

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że odstawienie dziecka od piersi nie może być nagłe. Będzie to niekorzystne zarówno dla malucha, jak i również dla matki. Praktycznie nigdy nie zdarza się, aby dziecko z dnia na dzień przestawało jeść z piersi. Jest to proces długi, który wymaga czasu. Często może nawet zająć kilka miesięcy. Jest to również bardzo ważne z powodu stanu zdrowia kobiety, ponieważ takie nagłe zaprzestanie karmienia piersią może spowodować zablokowanie kanalików mlecznych, obrzęk piesi, a nawet zapalenie sutka.

Jak zatem powinny przebiegać etapy odstawiania dziecka od karmienia piersią? Przede wszystkim na początku trzeba zacząć malucha przyzwyczajać do samodzielnego jedzenia. W tym celu na początek jeden posiłek dziennie trzeba starać się zastąpić butelką. Co jednak bardzo ważne, nie powinno to być śniadanie, gdy dziecko jest głodne po nocy, ani też kolacja, gdy dziecko potrafi być rozdrażnione. Najlepiej jest takie próby podejmować w ciągu dnia.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby podejmować takie próby samodzielnego jedzenia przez dziecko wtedy, gdy wykazuje się ono dobrym humorem. Gdy będzie rozkapryszone i płaczące, wszystko spali na panewce.

Zobacz też:  Wychowanie dzieci – jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak wychowywać dzieci?

Gdy dziecko zacznie już powoli jeść z butelki, trzeba stopniowo starać się ograniczać posiłki z piersi, a zastępować je tymi z butelki. Co jednak bardzo ważne, na samym końcu trzeba zrezygnować z tego karmienia, do którego dziecko jest najbardziej przywiązane. Zdecydowanie najczęściej jest to posiłek wieczorny, lub też nocny. Ten lepiej pozostawić aż do samego końca.

Na koniec trzeba mieć na uwadze także to, że w butelce warto mieć na początku własne mleko, tak aby dziecko czuło ten sam smak i zapach, co pozwoli mu oswoić się z nieco inną formą karmienia.
Dużym problemem w przypadku odstawiania dziecka od piersi jest to, że nawet gdy dziecko już zacznie jeść z butelki, to cały czas będzie szukało piersi. Warto jest mu w tym więc nieco przeszkadzać, zakładając np. golfy, czy też zapinane aż pod szyje koszulki czym utrudni się dostęp dziecku do piersi.

Podsumowanie

Choć odstawienie dziecka od karmienia piersią nie jest łatwym zadaniem, to jednak nie jest także niewykonalnym. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad i porad, aby proces ten przebiegł sprawnie i w miarę szybko.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: