Krzesło dla dziecka – jak wybrać odpowiednie?

Utrzymanie prawidłowej postawy podczas nauki jest niezwykle ważne. Współczesny tryb życia naszych pociech, a z nim związany długi czas spędzany przed komputerem czy laptopem przy niedopasowanych krzesłach sprzyja powstawaniu wad postawy. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dziecko siedzi przed komputerem lub przy odrabianiu lekcji oraz czy fotel biurowy jest odpowiednio do niego przystosowany. I choć nie mamy wpływu na meble, które znajdują się w szkole, to możemy jednak zapewnić naszym latoroślom jak najlepsze warunki do nauki w domu. Jakie wybrać krzesło dla dziecka? Na co zwrócić przede wszystkim uwagę podczas zakupu? Sprawdź!
Krzesła obrotowe w pokoju dziecka

Materiał promocyjny.

Jaka powinna być prawidłowa postawa dziecka przy biurku?

Prawidłowa postawa dziecka przy biurku jest kluczowa dla jego zdrowia i komfortu. Dzieci młodsze wymagają szczególnej uwagi związanej z ich pozycją siedzącą, gdyż niewłaściwie ustawienie ciała może się utrwalić i doprowadzić do wady postawy. Warto zatem już w okresie wczesnoszkolnym kształtować dobre nawyki pomagając zrozumieć dzieciom, jak ważne jest to dla ich zdrowia.

Jakie jest prawidłowe ułożenie ciała w pozycji siedzącej przy biurku? Przede wszystkim plecy powinny być wyprostowane a odcinek lędźwiowy oparty na fotelu. Stopy muszą dotykać podłoża całą powierzchnią (nie mogą wisieć w powietrzu) a kąt zgięcia kolan najlepiej, aby wynosił 90 stopni. Przedramiona i łokcie mają leżeć na biurku.

Czym powinno się odznaczać krzesło dla dziecka?

Krzesła dla dzieci powinny być zaprojektowane z myślą o dzieciach i ich wygodzie, dlatego muszą różnić się od tych dla dorosłych czy starszego nastolatka. Aby krzesło do biurka dla malucha było wygodne i funkcjonalne a przede wszystkim wspierające zdrową postawę, powinno odznaczać się następującymi cechami:

  • Regulacją wysokości

Bardzo istotnym elementem jest wysokość siedziska. Krzesło powinno mieć możliwość regulacji, by dziecko mogło dostosować je do swojej wysokości, tak aby miało możliwość postawienia stóp na podłodze.

  • Odpowiednio głębokim siedziskiem

Od głębokości siedziska zależy właściwe wsparcie pleców. Powinno ono być na tyle krótkie, by dziecko mogło bez problemu dosunąć się plecami i pośladkami do oparcia i jednocześnie mieć stopy równo oparte o ziemię.

  • Regulowanymi podłokietnikami

Podłokietniki nie są niezbędnym wyposażeniem krzesła dziecięcego, ale bardzo przydatnym. Umożliwiają one wygodne oparcie łokci w trakcie nauki, zmniejszając napięcie mięśni w ramionach.

  • Wyprofilowanym oparciem

Dopasowane oparcie zapewni dodatkowy wsparcie dla dolnej części pleców dziecka, czyli odcinka lędźwiowego redukując napięcie mięśni.

  • Solidną konstrukcją

Krzesło dziecięce musi być stabilne. Elementy powinny być wykonane z dobrej jakości surowców bez ostrych krawędzi. Wybierając fotel dla dziecka warto również zwrócić uwagę także na kółka, które powinny posiadać blokadę, zapobiegającą przypadkowemu przesuwaniu się krzesła.

Jakich krzeseł dla dziecka unikać?

Nie zaleca się kupowania krzesła większego, które teoretycznie powinno posłużyć naszemu dziecku na dłuższy okres. W ten sposób nie nauczymy dziecka prawidłowego ułożenia ciała przy biurku, a jedynie przyczynimy się do powstania wad postawy. Warto też unikać krzeseł biurowych bez regulacji. Brak możliwości dostosowania krzesła do aktualnego wzrostu naszego dziecka objawia się nie tylko obniżeniem komfortu użytkowania, ale przede wszystkim sprawia, że dziecko może mieć problem z utrzymaniem prawidłowej pozycji siedzącej.

Czym się sugerować podczas wyboru krzesła dziecięcego?

Wybór krzeseł biurowych dla dzieci jest ogromny. Zatem jak znaleźć takie, które zapewni dziecko komfort i wygodę i jednocześnie ograniczy ryzyko powstania wad postawy? Najlepszym wyborem będą krzesła dziecięce z pełną regulacją, umożliwiające nie tylko ustawienie wysokości siedziska, ale także kąt nachylenia oparcia i pozycji podłokietników. Materiał to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Fotele dziecięce powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby były stabilne i bezpieczne dla naszej latorośli. Chcąc kupić odpowiednie krzesło dla naszej pociech, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Nie powinno być ani za małe, ani za duże, lecz dopasowane do jego wzrostu. Design, choć dla nas oczywiście nie najważniejszy to dla naszych pociech może mieć ogromne znaczenie. Dobrze, aby podobało się dziecku i jednocześnie pasowało do jego wystroju pokoju.

Krzesła obrotowe w pokoju dziecka

Krzesło ergonomiczne – dlaczego takie ważne dla dziecka? – podsumowanie

Podsumowując, ergonomiczne krzesło, dopasowane do wzrostu oraz zapewniające maksimum komfortu to element wyposażenia, który powinien obowiązkowo znaleźć się w pokoju dziecka. Wyprofilowane siedzisko, możliwość regulacji wysokości oraz pozycji podłokietników to tylko kilka zalet, jakie posiada krzesło ergonomiczne. Długie godziny spędzone przy biurku podczas odrabiania lekcji, jak również przed ekranem komputera mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naszych pociech. Krzesło ergonomiczne może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka powstawania wad postawy, ucząc dzieci w kształtowaniu odpowiednich nawyków. 


Sprawdź także:
Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: