Sprzęty RTV w Twoim domu – na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor?

Dobór sprzętów RTV do domu wymaga dokładne przeanalizowania potrzeb i określenia, czego naprawdę potrzebujesz. Chcesz kupić telewizor, który stanie się centrum rozrywki dla całej rodziny? Zobacz, czym się kierować, by być zadowolonym z urządzenia długo po zakupie!

Materiał promocyjny.

Jaki telewizor wybrać – najważniejsze kwestie

Rynek telewizorów oferuje bardzo wiele różnorodnych sprzętów. Dlatego dobrze zacząć od wskazania, co jest dla ciebie kluczowe. Warto też zastanowić się nad budżetem – może się okazać, że w pewnych sytuacjach potrzebne będą kompromisy.

Określ, czy szukasz urządzenia tylko do oglądania filmów, seriali i transmisji sportowych, czy zależy ci również na odpowiednim modelu do gry na konsoli. Spójrz również na wystrój wnętrza, by sprecyzować, jaka przekątna ekranu najbardziej cię interesuje. Pozwoli to nieco zawęzić krąg poszukiwań.

Od czego zależy cena telewizora? W dużej mierze od matrycy. Możesz wybierać sprzęty LED, QLED (lub NanoCell) albo OLED. Te pierwsze są najtańszą technologią – łatwo znajdziesz modele o dużej przekątnej ekranu w atrakcyjnych cenach. Jeśli z kolei zależy ci na lepszej jakości obrazu, rozważ zakup QLED albo OLED. Czym się różnią? Modele QLED, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla telewizorów marki Samsung, to udoskonalone matryce LED. Zastosowano tutaj technologię kropek kwantowych – stąd nazwa: QLED, czyli quantum dot light-emitting diodes. Dzięki nim powstaje wiązka światła o innej długości fal, która – po przejściu przez filtry kolorów barwy – pozwala uzyskać czyste barwy podstawowe. Kolory, które widzisz na ekranie są więc żywe i nasycone. Sprzęty QLED odznaczają się także wysoką jasnością panelu. Świetnie sprawdzają się przy oglądaniu filmów przyrodniczych i podróżniczych! Brzmi jak coś, co chciałbyś mieć w salonie? Dobrze się składa, bo jakiś czas temu modele QLED zawitały do oferty marki TCL. Oznacza to, że możesz je kupić w niezwykle atrakcyjnej cenie! Jeśli zainteresowała cię technologia kropek kwantowych, przyjrzyj się także modelom NanoCell, które produkuje LG. Tutaj zamiast kropek masz nanokryształy, które działają w analogiczny sposób, pomagając osiągać czyste, dobrze odwzorowane barwy.

Jak na tym tle wypada OLED? To już nie jest po prostu udoskonalona matryca LED, lecz prawdziwa rewolucja. Nazwa oznacza organic light-emitting diodes. Na czym polega przełomowość tego rozwiązania? Matryca składa się z samoświecących pikseli, nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Każdym pikselem można oddzielnie sterować, by osiągnąć właściwie nieskończony kontrast. Oznacza to nieprzeniknioną czerń, czystą biel, a także – doskonale odwzorowane detale. Takie sprzęty mogą również pochwalić się zwykle dobrymi kątami widzenia. Ma to znaczenie, jeśli lubisz oglądać filmy lub transmisje sportowe w szerszym gronie – tak, że nie każdy siedzi dokładnie naprzeciw odbiornika. Modele OLED są również doskonałym zakupem dla graczy – w specyfikacji znajdziesz specjalne tryby dla fanów gamingu. To inwestycja na lata – jeśli więc chcesz kupić dobry telewizor, z którego będziesz zadowolony jeszcze przez długi czas, OLED jest idealną propozycją.

Ile kosztują najlepsze telewizory i jak wybrać odpowiedni?

Określenie budżetu pomaga zdecydować się na konkretny model, bo różnice w cenach telewizorów mogą być znaczące. Najlepsze modele OLED, a przy tym – propozycje o największej przekątnej mogą kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Najtańsze sprzęty LED kupisz za ok. 2000 zł. Możesz też szukać okazji, przyglądając się modelom QLED marki TCL.

Na jakie parametry patrzeć, porównując poszczególne urządzenia? Zwróć uwagę na:

  • matrycę;
  • procesor;
  • technologie optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • przekątną ekranu i rozdzielczość;
  • łatwe sterowanie;
  • złącza – ich liczbę i rozmieszczenie;
  • atrakcyjny design.

Chcesz sprawdzić najlepiej oceniane modele? Przejrzyj wszystkie telewizory w sklepie MediaMarkt, przeczytaj recenzje użytkowników i zdecyduj, który z nich najlepiej sprawdzi się w twoim salonie! Możesz też zdecydować się na dodatkowe akcesoria, jak soundbar lub kino domowe!


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2024
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: