Dofinansowanie in vitro już od czerwca

Zapłodnienie pozaustrojowe to szansa dla wielu par, które borykają się z problemem niepłodności. Jednocześnie jedna procedura (a często potrzeba ich kilka) kosztuje od 10 do 18 000 zł, dlatego dla wielu osób jest ona niedostępna. Obecnie funkcjonują samorządowe programy dofinansowania, a już od czerwca wsparcie będzie możliwe z budżetu państwa. Czym dokładnie jest in vitro i kto może z niego skorzystać?

Materiał promocyjny.

Na czym polega in vitro?

In vitro to zapłodnienie pozaustrojowe. Połączenie komórek rozrodczych – plemnika i komórki jajowej – odbywa się w laboratorium. Cała procedura składa się z kilku kluczowych kroków:

  • Hormonalna stymulacja owulacji – dzięki czemu można uzyskać więcej komórek rozrodczych niż w naturalnym cyklu.
  • Pobranie komórek jajowych – małoinwazyjną metodą punkcji (pobranie bardzo cienką igłą z jajnika, przez sklepienie pochwy w krótkotrwałym znieczuleniu).
  • Pobranie nasienia od mężczyzny – który oddaje nasienie w klinice.
  • Połączenie komórek – w warunkach laboratoryjnych, a następnie monitorowanie zarodka przez kilka dni.
  • Embriotransfer – przeniesienie zarodka do dróg rodnych kobiety, jeśli prawidłowo zagnieździ się w jamie macicy, rozpoczyna się rozwój ciąży.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zgodnie z definicją WHO, o niepłodności możemy mówić w sytuacji, gdy po roku aktywnych starań, nie pojawia się ciąża. Wtedy najlepiej zgłosić się do lekarza. Jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat lub w przypadku niepokoju, zaleca się zrobić to już po upływie kilku miesięcy.

Zarówno diagnostykę, jak i leczenie prowadzą kliniki leczenia niepłodności – środki specjalizujące się w rozrodczości człowieka. W tym miejscu znajdziesz także wsparcie w temacie dofinansowania. Wiele klinik uczestniczy w programach finansujących, dlatego uzyskasz tam wszystkie potrzebne informacje i rozpoczniesz proces leczenia.

In vitro z dofinansowaniem

Pełną diagnostykę i leczenie niepłodności (w tym także metodą in vitro) prowadzi klinika leczenia niepłodności Gameta – z placówkami w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach i Wrocławiu. W klinikach Gameta skorzystasz także z dofinansowania in vitro – zarówno z programów samorządowych, jak i rządowego programu wsparcia dostępnego już od 1 czerwca.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dofinansowanie w ramach programu rządowego ma pokrywać całość kosztów związanych z procedurą in vitro (możliwe będzie dofinansowanie nawet sześciu procedur). Z programu mogą skorzystać kobiety do 42 roku życia, lub do 45 roku życia – w przypadku, gdy pacjentka korzysta z dawstwa komórek jajowych lub zarodka. Limit wiekowy dla mężczyzn to 55 lat. Dofinansowanie obejmuje także zabezpieczenie płodności dla pacjentów przed lub w trakcie terapii onkologicznej (pobranie i przechowywanie komórek rozrodczych).

Kiedy wykonuje się in vitro?

In vitro wykonuje się często w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły rezultatu lub też od razu wiadomo, że nie będą one skuteczne. Zapłodnienie pozaustrojowe ma zastosowanie także w przypadku niepłodności idiopatycznej (o nieznanych przyczynach).

Leczenie niepłodności zawsze poprzedza diagnostyka – wykonanie badań pozwalających znaleźć przyczynę problemów z zajściem w ciążę. W zależności od przyczyny, oprócz in vitro zastosowanie ma także:

  • Farmakoterapia – np. leki pozwalające wyrównać stężenie hormonów,
  • Leczenie operacyjne – np. wycięcie zmian takich jak mięśniaki czy ekstrakcja plemników z jąder,
  • Metody rozrodu wspomaganego – oprócz in vitro, to także inseminacja (wprowadzenie nasienia partnera – po wcześniejszym poprawieniu jego parametrów w laboratorium – do dróg rodnych kobiety).

Metody leczenia lekarz zawsze ustala indywidualnie w zależności od wyników badań i innych czynników.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2024
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: