Dywany edukacyjne i zabawowe – jak wpływają na rozwój dziecka?

Dywany edukacyjne i zabawowe dostępne w ofercie Biedronka Home mogą mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka, łącząc zabawę z nauką w naturalny sposób. Są one zaprojektowane tak, aby stymulować wyobraźnię, zachęcać do aktywności fizycznej oraz wspierać naukę poprzez zabawę. Wspomagają rozwój motoryczny oraz umiejętności społeczne, a także edukują zarówno dzieci, jak i rodziców.
Chłopiec się bawi autkami na dywanie z ulicami

Dywany edukacyjne i zabawowe są nie tylko atrakcyjnym elementem dekoracyjnym pokoju dziecka, ale również mogą pełnić kluczową rolę w jego rozwoju. W jaki sposób dywan dziecięcy może wpływać na rozwój maluszka? Czy wyłącznie dywany, które są określane mianem edukacyjnych, rzeczywiście mają korzystny wpływ na naturalne procesy rozwoju dziecka? Sprawdźmy!

Dywan do pokoju dziecka – coś więcej niż ozdoba

Jednym z elementów wyposażenia dziecięcego pokoju, któremu wiele osób nie poświęca szczególnej uwagi, jest dywan. Bywa on traktowany jako uzupełnienie aranżacji i warstwa amortyzująca na podłogę, która przydaje się wówczas, gdy dziecko uczy się stawiać swoje pierwsze kroki. Jednakże dywany dziecięce mogą zaoferować o wiele więcej – szczególnie odpowiednio dobrane dywany edukacyjne.

Choć może się to wydawać zaskakujące, nawet tak niepozorny przedmiot jak dywan, może wspierać rozwój dziecka – szczególnie na wczesnym etapie jego życia. Aby maluszek rozwijał się prawidłowo, warto zapewnić mu odpowiednie możliwości ku temu. Bardzo istotne jest poświęcanie czasu na wspólną zabawę i naukę – sprawdź, dlaczego warto układać z dziećmi puzzle i grać w gry planszowe.

Nie bez znaczenia jest jednak również to, by wyposażyć dziecięcy pokoik w różnego typu elementy, które będą wspierały naturalny rozwój dziecka. Jednym z takich przedmiotów jest dywan: duży, mały, kwadratowy lub okrągły. Te kwestie mają znaczenie praktyczne i estetyczne, ale ważniejsze jest to, by dywan posiadał właściwości wspierające naturalny rozwój dziecka.

Dlaczego warto wyposażyć pokój dziecka w dywan?

Dywan do pokoju dziecięcego z literkami

Zabawy na dywanie wspierają rozwój motoryczny dzieci, oferując bezpieczną przestrzeń do siedzenia, leżenia, pełzania oraz pierwszych kroków. To może zaoferować praktycznie dowolny dywan. Pokój dziecięcy to jednak przestrzeń aranżowana z myślą o rozwoju maluszka, dlatego też warto postawić na dywan wspierający rozwój dziecka – to znaczy:

  • Strukturalny – dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów. Wyczuwalna tekstura dywanu stymuluje dziecięcą ciekawość, wzbudza potrzebę jego eksploracji poprzez dotyk. Jeśli dywan posiada kilka sekcji o różnorodnej teksturze, tym lepiej!
  • Z frędzelkami – dywany do pokoju dziecięcego zdecydowanie mogą mieć frędzelki, które będą wzbudzały ciekawość maluszka już samym swoim wyglądem, a później również dotykiem. Zobaczysz, że dziecko z chęcią będzie się nimi bawiło i to nie tylko na wczesnym etapie swojego życia.
  • Z kontrastowymi elementami – nie bez powodu książeczki kontrastowe dla najmłodszych dzieci cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Nie od dziś wiadomo, że kontrasty przykuwają spojrzenia, a w przypadku dzieci mają działanie stymulujące ich wzrok.
  • Z wzorami – nowoczesne dywany dziecięce często wyróżniają się ciekawym wzornictwem. Odpowiednio dobrany, wyrazisty deseń, będzie wzbudzał ciekawość maluszka i zachęcał go do zabawy i odkrywania świata.

Jak widzisz, nawet standardowe dywany do pokoju dziecka mogą oddziaływać stymulująco na jego rozwój, a do wyboru są jeszcze dywany edukacyjne.

>>Przeczytaj również, jakie właściwości mają zabawki edukacyjne i w jaki sposób nauka poprzez zabawę wspiera naturalny rozwój dziecka!

Dywan dziecięcy edukacyjny – co to takiego?

Mata piankowa z cyframi, na której bawi się dziecko

Poza standardowymi dywanami do pokoju dziecięcego wiele firm produkuje również specjalne dywany edukacyjne, wśród których znajdują się dywaniki sensoryczne dla najmłodszych oraz klasyczne dywany z edukacyjnymi wzorami dla kilkulatków.

Dywaniki sensoryczne są przystosowane do potrzeb najmłodszych dzieci. Najczęściej są nieduże (kwadratowe lub okrągłe). Taki dywan dziecięcy okrągły sensoryczny będzie zawierał różnorodne powierzchnie i tekstury, elementy odstające, szeleszczące i tym podobne. Dywany sensoryczne wspierają naturalny rozwój dziecka poprzez pobudzanie jego zmysłu wzroku, dotyku i słuchu. Są idealne dla najmłodszych.

Dywany z edukacyjnymi wzorami, takimi jak labirynty, mapy czy litery, stymulują rozwój poznawczy i sensoryczny, angażując dziecko w aktywność fizyczną i intelektualną. Dzięki bogatej kolorystyce i różnorodności tekstur dywany te wspomagają również rozwój zmysłów wzroku i dotyku. Właściwie dobrane, mogą być nieocenionym narzędziem w nauce kolorów, kształtów, liter czy nawet języków obcych, przyczyniając się do kreatywnej zabawy i edukacji od najmłodszych lat. Ponadto jako narzędzia edukacyjne dywany te oferują możliwość zabawy w grupie, co sprzyja rozwojowi społecznemu dziecka, ucząc go współpracy i interakcji z rówieśnikami​. Chcąc kupić dywan dziecięcy ulice lub innego rodzaju dywanik do pokoju dziecięcego, wystarczy odwiedzić sklep internetowy Biedronki Home.

Jaki dywan wybrać do pokoju dziecka?

Do aranżacji pasuje dywan okrągły dla dziecka, a może prostokątny? Kształt jest istotny, ale jeszcze ważniejsze są właściwości dywanu i to, by dobrać go odpowiednio do wieku maluszka.

  • Dywan do pokoju niemowlęcia powinien mieć właściwości sensoryczne i wspierać naturalny rozwój maluszka. Dziecko ułożone na takim dywaniku będzie zainteresowane jego obserwowaniem, dotykaniem i oglądaniem, co będzie wspierało jego naturalną ciekawość.
  • Dywan do pokoju dla maluszka, który uczy się chodzić, powinien być miękki. Świetnym wyborem będzie więc model o dłuższym włosiu, a także dywan piankowy dla dziecka.
  • Dywan do pokoju kilkulatka może mieć charakter edukacyjny – świetnym wyborem jest model w ulice, który umożliwia zabawę samochodami, ale też poznawanie zasad ruchu i poruszania się po drogach i chodnikach.

Jak widzisz, nawet tak niepozorny element wyposażenia dziecięcego pokoju, jak dywan dziecięcy, może wywierać duży wpływ na rozwój malucha. Zdecydowanie warto więc poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. Wiele modeli dywanów dla maluchów stawiających pierwsze kroki znajdziesz w sklepie Biedronka Home.

Materiał partnera Biedronka Home


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2024
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: