To zapamiętaj!
- Kwas hialuronowy nieusieciowany jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży.
- Kwas hialuronowy w ciąży w postaci kosmetyków jest bezpieczny dla ciężarnych.
- Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego w ciąży jest uczulenie.
Czy kwas hialuronowy w ciąży jest bezpieczny?
Czy kwas hialuronowy w ciąży może być stosowany? Właściwie na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem istnieją dwa rodzaje kwasu hialuronowego. Pierwszym z nich jest kwas hialuronowy nieusieciowany, który jest w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go także w czasie laktacji. Drugim rodzajem jest natomiast kwas hialuronowy usieciowany – ten z kolei jest zakazany w ciąży i czasie laktacji, co wynika z faktu, że nie rozpuszcza się zbyt szybko w organizmie i może pozostawać w nim nawet do 12 miesięcy!
Czy można używać kosmetyków z kwasem hialuronowym w ciąży?
Jednym z najpopularniejszych składników w kosmetykach jest kwas hialuronowy. W ciąży stosowanie produktów z tym składnikiem jest całkowicie bezpieczne, bowiem stosuje się w nich kwas hialuronowy nieusieciowany. Wchłania się on ekspresowo i nie wywołuje powikłań. Bezpiecznie możesz zatem ich używać, nie obawiając się o to, że wpłyną niekorzystnie na dziecko lub ciebie.
Jednak niektórzy są zdania, że kobiety w ciąży powinny wybierać raczej naturalne środki z małym dodatkiem kwasu hialuronowego. Najlepszym wyborem są kosmetyki z certyfikatem Instytutu Matki i Dziecka. A czy warto sięgać po kosmetyki z takim składnikiem? Jak najbardziej, ponieważ intensywnie nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia, czy działają kojąco.
Czy kwas hialuronowy w ciąży jest bezpieczny dla ciężarnych? Zwykle tak, choć istnieje pewne przeciwwskazanie – jest nim alergia na kwas hialuronowy, ale ta występuje bardzo rzadko.
Z powyższego artykułu dowiedziałaś się już, że kwas hialuronowy w ciąży nie jest całkowicie zabroniony. Choć musisz wiedzieć, że z takimi zabiegami jak powiększanie ust czy wypełnianie zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego musisz poczekać do czasu zakończenia ciąży i karmienia piersią, co wynika z tego, że wówczas stosowany jest kwas w postaci usieciowanej (a ten jest zakazany w ciąży). Możesz jednak bezpiecznie sięgać po kosmetyki z kwasem hialuronowym.
Sprawdź także:
- Samoopalacz w ciąży – czy to lepszy wybór niż opalanie?
- Czy można spożywać ocet w ciąży? Jabłkowy, spirytusowy czy balsamiczny – sprawdź!
- Melisa a karmienie piersią. Czy picie melisy w okresie laktacji jest wskazane?
- Włosy o niskiej porowatości? Charakterystyka i pielęgnacja włosów niskoporowatych
- Mak w ciąży – czy w trakcie ciąży można jeść produkty zawierające mak?
- Rzodkiewka w ciąży – czy można jeść to warzywo w czasie ciąży?
- Szpinak w ciąży – czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?