Kwas hialuronowy w ciąży – czy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy w ciąży – czy można go wtedy stosować? Kobiety w ciąży często mają ochotę na zmiany w swoim wyglądzie i rozważają zakup kosmetyków z kwasem hialuronowym. Czy są one bezpieczne? Co musisz wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
kwas hialuronowy w ciąży

To zapamiętaj!

  • Kwas hialuronowy nieusieciowany jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży.
  • Kwas hialuronowy w ciąży w postaci kosmetyków jest bezpieczny dla ciężarnych.
  • Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego w ciąży jest uczulenie.

Czy kwas hialuronowy w ciąży jest bezpieczny?

Czy kwas hialuronowy w ciąży może być stosowany? Właściwie na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem istnieją dwa rodzaje kwasu hialuronowego. Pierwszym z nich jest kwas hialuronowy nieusieciowany, który jest w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go także w czasie laktacji. Drugim rodzajem jest natomiast kwas hialuronowy usieciowany – ten z kolei jest zakazany w ciąży i czasie laktacji, co wynika z faktu, że nie rozpuszcza się zbyt szybko w organizmie i może pozostawać w nim nawet do 12 miesięcy!

Czy można używać kosmetyków z kwasem hialuronowym w ciąży?

Jednym z najpopularniejszych składników w kosmetykach jest kwas hialuronowy. W ciąży stosowanie produktów z tym składnikiem jest całkowicie bezpieczne, bowiem stosuje się w nich kwas hialuronowy nieusieciowany. Wchłania się on ekspresowo i nie wywołuje powikłań. Bezpiecznie możesz zatem ich używać, nie obawiając się o to, że wpłyną niekorzystnie na dziecko lub ciebie.

Jednak niektórzy są zdania, że kobiety w ciąży powinny wybierać raczej naturalne środki z małym dodatkiem kwasu hialuronowego. Najlepszym wyborem są kosmetyki z certyfikatem Instytutu Matki i Dziecka. A czy warto sięgać po kosmetyki z takim składnikiem? Jak najbardziej, ponieważ intensywnie nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia, czy działają kojąco. 

Czy kwas hialuronowy w ciąży jest bezpieczny dla ciężarnych? Zwykle tak, choć istnieje pewne przeciwwskazanie – jest nim alergia na kwas hialuronowy, ale ta występuje bardzo rzadko. 

Z powyższego artykułu dowiedziałaś się już, że kwas hialuronowy w ciąży nie jest całkowicie zabroniony. Choć musisz wiedzieć, że z takimi zabiegami jak powiększanie ust czy wypełnianie zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego musisz poczekać do czasu zakończenia ciąży i karmienia piersią, co wynika z tego, że wówczas stosowany jest kwas w postaci usieciowanej (a ten jest zakazany w ciąży). Możesz jednak bezpiecznie sięgać po kosmetyki z kwasem hialuronowym. 


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Katarzyna Kowalska

Popularne wpisy: