Badanie na boreliozę – kiedy warto je wykonać?

Badanie na boreliozę powinien wykonać każdy, kto został zaatakowany przez kleszcza, miał problemy z jego usunięciem, pojawił się u niego rumień w miejscu wkłucia pajęczaka, ma objawy grypopodobne, boryka się z bólem stawów.
Badanie na boreliozę

Badanie na boreliozę powinien wykonać każdy, kto został zaatakowany przez kleszcza, miał problemy z jego usunięciem, pojawił się u niego rumień w miejscu wkłucia pajęczaka, ma objawy grypopodobne, boryka się z bólem stawów. Objawy po ukąszeniu kleszcza mogą się pojawić dopiero z czasem, natomiast nie warto ich lekceważyć, ponieważ mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. 

O przebiegu boreliozy nie wiemy nadal wszystkiego, natomiast wątpliwości nie ulega, że jest to bardzo poważana choroba, która może prowadzić do tragicznych skutków. Dlatego jeśli tylko masz podejrzenie, że mogło u ciebie wystąpić zakażenie przez ukąszenie kleszcza, koniecznie wykonaj badania serologiczne. Borelioza początkowo przebiega bezobjawowo i to stanowi trudność w jej rozpoznaniu, natomiast może wprowadzić do bardzo poważnych chorób. Konsekwencją boreliozy może być:

  • powikłanie neurologiczne (w tym zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwu wzrokowego),
  • zapalenie stawów (z krótkotrwałymi, ale bardzo silnymi bólami kolan, łokci, bioder),
  • powikłanie sercowe (w tym zapalenie osierdzia, wsierdzia, boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego).

Jeśli wiesz, że zostałeś ukąszony przez kleszcza, wystąpił u ciebie rumień, miejsce ukąszenia spuchło, był problem z usunięciem pajęczaka – koniecznie wykonaj badanie na boreliozę. W większości przypadków będzie to profilaktyka, natomiast jeśli choroba nie u ciebie rozwija, szybko będzie można podjąć działanie. 

Objawy grypopodobne – co powinno skłonić do badania?

Diagnostyka boreliozy jest utrudniona przede wszystkim z powodu bezobjawowego jej przebiegu w początkowych fazach choroby. Często jej objawy zrzucamy na choroby autoimmunologiczne, z którymi się borykamy, zupełnie nie biorąc pod uwagę, że źródłem problemów zdrowotnych może być choroba odkleszczowa. Im późniejsze stadium choroby, tym bardziej widoczne są konsekwencje zakażenia obcą bakterią z powodu ukąszenia kleszcza. 

Jedynym wręcz objawem wskazującym na ryzyko zakażenia bezpośrednio po ukąszeniu jest rumień. Przyjmuje on postać owalnego pierścienia w miejscu ugryzienia kleszcza. Pojawić się może także rumień wędrujący, który świadczy albo o zmianie toksyczno-zapalnej albo alergicznej. Ma on formę wysypki, nie przechodzącej jednak ponad poziom skóry. Jeśli się pojawi, koniecznie trzeba udać nie do lekarza. 

Większość objawów boreliozy pojawia się jednak z czasem. Są to najczęściej (mało typowe niestety):

  • sztywność karku,
  • nudności,
  • wymioty,
  • problemy ze słuchem.

Może się pojawić także nadwrażliwość na światło, zaburzenia wzroku. W niektórych przypadkach borelioza może objawiać się padaczką czy psychozą. 

Przeciwciała IgG i nie tylko – jak wyglada badanie na boreliozę?

Chcąc wykryć boreliozę, należy wykonać badania laboratoryjne:

  • badanie na obecność przeciwciał IgG; wykonuje się w tym celu test ELISA; polega on na stwierdzeniu w krwi zakażonego przeciwciał na bakterie krętka boreliozy; wynik pozytywny świadczy o chorobie; niestety test nie jest najbardziej skuteczny (40%), natomiast najtańszy;
  • Wester Blot – badanie na przeciwciała klasy IgM i IgG; jest bardzo skuteczny (90%), natomiast na wyniki trzeba czekać aż 6 tygodni;
  • test PCR – stosuje się go bezpośrednio po podejrzeniu zakażenia boleriozą, wykrywa się wtedy obecność w DNA bakterii, które wywołują boleriozę; badanie można wykonać po kilkunastu godzinach od zakażenia.

Wszystkie wymienione to badania krwi.

Choroby odkleszczowe – co poza boreliozą?

Badanie przeciwciał w przypadku podejrzenia boleriozy jest bardzo istotne, ponieważ pozwala zobaczyć, jak wygląda odpowiedź organizmu. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko tę chorobę mogą przenosić kleszcze. Istnieje również ryzyko rozwoju:

  • kleszczowego zapalenia mózgu,
  • tularemii,
  • gorączki Q,
  • babeszjozy,
  • anaplazmozy granulocytarnej, 
  • erlichiozy monocytarnej.

Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: