X

Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża tydzień po tygodniu

Przyjęło się, że pierwszy tydzień ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Jeśli kobieta stara się o dziecko, powinna zadbać o odpowiednią ilość kwasu foliowego. Substancja ta odpowiada nie tylko wspomaga prawidłowy rozwój cewy nerwowej, ale także sprzyja prawidłowemu podziałowi komórek, jak również zapobiega rozszczepowi kręgosłupa. Jego wysoki poziom powiązany jest także z większą masą urodzeniową dziecka przy porodzie. Można przyjmować go zarówno w pożywieniu, jak i w formie suplementu diety.

Pierwsze symptomy ciąży – kiedy podejrzenia zamieniają się w pewność

Pierwszym momentem, gdy kobieta nabiera podejrzeń, że może być w ciąży przypada zazwyczaj na okolicę 4 tygodnia ciąży – wtedy właśnie często wykonywany jest pierwszy domowy test ciążowy. Jednak, by był on bardziej wiarygodny należy poczekać do końca 4. TC, ponieważ dopiero wtedy poziom HCG jest wykrywalny. Przed tym momentem test może wyjść fałszywie ujemnie. W 5. tygodniu ciąży powinna wystąpić planowa miesiączka. W jej miejsce może pojawić się krwawienie (nazywane implantacyjnym), które nie oznacza niczego groźnego dla dziecka. Od 5. TC zaczynają się kształtować wszystkie układy i narządy niezbędne do życia malucha. 

Zobacz też:  Co robić, gdy dziecko wymiotuje w nocy

Ósmy tydzień ciąży jest pierwszym przełomowym momentem, gdy dziecko przypomina już bardziej małego człowieka, niż morską istotę. Zaczynają pracować nerki, serduszko bije z prędkością x2 większą, niż u dorosłego, a organy płciowe zaczynają się różnicować. W okolicach 10. tygodnia ciąży przyszli rodzice mogą już zauważać delikatne zaokrąglenie brzucha kobiety, w którym rozwija się nowe życie. 

Dwunasty tydzień ciąży to kolejny przełom – powoli kończy się pierwszy trymestr, który mógł być wyjątkowo trudny ze względu na towarzyszące mu mdłości. Przejście tych pierwszych 3 miesięcy ciąży i wejście w drugi trymestr zmniejsza ryzyko poronienia. W pierwszym trymestrze poronieniu ulegają głównie ciąże, które miały wady rozwojowe i jest to niezależne od sposobu życia kobiety.

14 tydzień ciąży – początek drugiego trymestru

14. tydzień ciąży jest zazwyczaj dość przyjemny. Przede wszystkim zazwyczaj ustępują nieprzyjemne dolegliwości (jak na przykład poranne mdłości), a przyszłej mamie wraca energia. W tym czasie łożysko jest już w pełni wykształcone. Przekazuje ono dziecku ochronne przeciwciała od mamy, a także chroni je przed bakteriami oraz wirusami. 

Pierwsze obowiązkowe badanie USG przeprowadzane jest między 11., a 14. tygodniem ciąży, by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. 14 tydzień ciąży to bardzo dobry moment na to, by wykonać Test PAPP-A, który musi być wykonany pomiędzy 11,6 a 13+6 TC. Istotnym jest także, by długość ciemieniowo-siedzeniowa dziecka wynosiła między 45, a 84mm – wtedy najlepiej widoczna jest tzw. przezierność karkowa, na której podstawie dokonuje się oceny ryzyka wad genetycznych. Jest to nieinwazyjne badanie USG, a dodatkowo ciężarnej pobierana jest krew. Wskazaniami do Testu PAPP-A są m.in.: nieprawidłowe wyniki badania USG, wiek matki powyżej 35 r.ż., występowanie chorób genetycznych w rodzinie, nosicielstwo chorób genetycznych przez któregokolwiek z rodziców, a także wcześniejsze urodzenie dziecka z chorobą genetyczną. Test PAPP-A zalecany jest wszystkim parom, jednak refundowany jest w przypadku występowania min. 1 wskazania. 

Zobacz też:  Gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?

Od połowy jest już z górki – 20. tydzień ciąży

W tym czasie odczuwalne zaczynają być już ruchy dziecka. Następuje to najpóźniej w 22. TC. Między 18., a 22. tygodniem ciąży przeprowadza się tzw. USG połówkowe. Można je przeprowadzić nie tylko w standardowej formie, ale również w wersji D lub 4D. To jest także czas, w którym robi się także inne badania, jak np. morfologię krwi. Ostatni obowiązkowe USG wykonywane jest pomiędzy 28., a 32. tygodniem ciąży.

Kiedy kobieta dobiega do 36. tygodnia ciąży – wtedy zaczyna się wielkie odliczanie do dnia porodu. Często już na miesiąc przed planowanym terminem porodu rodzice przygotowują torbę z wyprawką do szpitala, by w najważniejszym momencie być już gotowym na powitanie nowego członka rodziny.  


Sprawdź także:
Zobacz też:  Jak szybko rośnie stopa dziecka?
Może Cię także zainteresować: