4. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie przyszłej mamy w pierwszym trymestrze

Właśnie wykonałaś swój pierwszy domowy test ciążowy i okazało się, że jesteś w ciąży? Ginekolog potwierdził 4. tydzień ciąży? Gratulujemy! Sprawdź, co przyniosą ci oraz twojemu malcowi najbliższe dni!
4 tydzień ciąży

4. tydzień ciąży to czas, kiedy od momentu zapłodnienia minęły już dwa tygodnie. Wykonany w tym czasie test ciążowy powinien dać wiarygodny i pewny wynik pozytywny. Dodatkowo na badaniu USG będzie widoczna wczesna ciąża. Spostrzegawcze przyszłe mamy mogą też poczuć pierwsze objawy ciąży. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie zmiany zachodzą teraz w organizmie kobiety oraz jej maluszka!

4. tydzień ciąży – wielkość zarodka

Czwarty tydzień kończy pierwszy miesiąc ciąży. Właśnie mija drugi tydzień od momentu faktycznego zapłodnienia. To etap, kiedy odbywa się zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży trwa jego nieustanny wzrost oraz podział. Wielkość pęcherzyka ciążowego oscyluje obecnie w granicach 2,5 mm. Płód będzie się teraz nieustannie rozwijał i zwiększał swoją masę.

Rozwój dziecka w czwartym tygodniu ciąży

Najczęściej w czwartym tygodniu ciąży zarodek zdąża się już zagnieździć w macicy. Obecnie przyjmuje postać blastocysty, ale stale dochodzi do procesów podziału jego komórek, więc już niebawem wytworzone zostanie łożysko. Jego zadaniem będzie zaopatrywanie rozwijającego się płodu w tlen oraz niezbędne do życia i wzrostu składniki odżywcze.

Czwarty tydzień ciąży to czas, kiedy komórki znajdujące się we wnętrzu blastocysty grupują się w dwie warstwy. Są one dwublaszkową tarczą zarodkową, która już niedługo przemieni się w twoje dziecko. Dodatkowo w tym tygodniu ciąży zaczyna formować się małe serduszko, mózg ulega podziałowi na przedmózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie, jak również powstają zalążki oczu.

4. tydzień ciąży – objawy ciąży i zmiany w organizmie przyszłej mamy

Pęcherzyk ciążowy

Kiedy zgłosisz się do ginekologa w połowie czwartego tygodnia, wykonane przez niego badanie USG powinno już pokazać tak zwany pęcherzyk ciążowy. To niezbity dowód na to, że jesteś w ciąży. W pęcherzyku rozwija się zarodek. Wprawiony lekarz na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego będzie w stanie określić, kiedy doszło do zapłodnienia oraz ile czasu minęło od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W czwartym tygodniu ciąży zapłodnienie nastąpiło dwa tygodnie temu.

Warto podkreślić, że w przypadku niektórych kobiet na badaniu wykonywanym na tym etapie ciąży pęcherzyk może jeszcze zupełnie nie być widoczny. Nie oznacza to jednak, że szanse na zostanie mamą podczas tego cyklu menstruacyjnego zostały przekreślone. Istnieją przypadki, kiedy pęcherzyk pojawia się dopiero w szóstym tygodniu.

Plamienie implantacyjne

Moment zapłodnienia komórki jajowej oznacza zmiany w gospodarce hormonalnej oraz zatrzymanie procesów zmierzających do wywołania krwawienia menstruacyjnego. Oznacza to, że od pierwszego dnia ciąży nie jest możliwe wystąpienie miesiączki. Pomimo to niektóre kobiety w dniu spodziewanej miesiączki przeżywają krwawienie implementacyjne, które często jest mylone właśnie z okresem. Delikatne plamienie może powtórzyć się jeszcze w czasie kolejnych dwóch dat planowanych miesiączek. Plamienie i delikatne krwawienie na początku ciąży są zupełnie naturalne i dotykają około 20-30% kobiet.

Implantacja zarodka w jamie macicy, późniejsze utworzenie uwypuklenia na błonie śluzowej macicy oraz jego wrastanie w jej błonę mogą powodować plamienia. Będą one jednak miały mniej intensywną barwę niż krew miesiączkowa i będą mniej intensywne od okresu. Natomiast może im towarzyszyć znany z okresu ból brzucha, co dodatkowo usypia czujność przyszłych mam.

Objawy wczesnej ciąży

W czwartym tygodniu ciąży objawy są bardzo słabo wyczuwalne. Niektóre kobiety nie odczuwają zupełnie żadnej zmiany. Inne swoje odczucia przypisują napięciu przedmiesiączkowemu. Jeśli jednak te się pojawią, to mogą to być w szczególności:

  • senność;
  • lekki ból podbrzusza;
  • rozdrażnienie;
  • tkliwość piersi;
  • zgaga;
  • poranne mdłości.

Kiedy dojdzie do zapłodnienia, jajniki zaczynają produkować duże ilości hormonu, jakim jest progesteronu. Jego stężenie we krwi znacznie wzrasta, dzięki czemu możliwe jest rozpulchnienie śluzówki macicy oraz jej ukrwienie. Dodatkowo progesteron hamuje wydzielanie oksytocyny, która jest odpowiedzialna za skurcze macicy podczas porodu. W szyjce macicy wytwarza się gęsty śluz, który jest nieprzenikliwy dla kolejnych plemników.

Kalendarz ciąży – test ciążowy i inne niezbędne badania w 4. tygodniu

Kiedy wykonany test ciążowy wskazał na pozytywny wynik, warto umówić się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi ciążę. Dodatkowo lekarz wyznaczy kolejny termin spotkania i zleci szereg badań, które należy wykonać przed 10. tygodniem ciąży. Wśród nich znajdują się:

  • badanie ogólne, w skład którego wchodzą: pomiar masy ciała i pomiar ciśnienia krwi;
  • badanie czystości pochwy;
  • badanie cytologiczne;
  • oznaczenie grupy krwi oraz przeciwciał odpornościowych;
  • badanie krwi uogólnione;
  • badanie ogólne moczu;
  • badanie poziomu glukozy we krwi na czczo;
  • badanie w kierunku HCV oraz HIV;
  • badanie w kierunku kiły (VDRL);
  • badanie w kierunku różyczki;
  • badanie w kierunku toksoplazmozy.

Ponadto podczas wizyty lekarz wykona badanie USG, dzięki któremu oszacuje wiek ciąży oraz oceni jej prawidłowy rozwój.

Co jeszcze powinna wiedzieć ciężarna kobieta w 1. miesiącu ciąży?

Kiedy zauważyłaś wczesne objawy ciąży, a test i lekarz potwierdzili twoje przypuszczenia, postaraj się nieco zmienić swój tryb życia. Postaw na aktywność fizyczną, odpoczynek oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Odpowiednia ilość snu pomoże w walce ze zmiennymi nastrojami, a jej połączenie z właściwym jadłospisem znacznie zwiększy szanse na utrzymanie ciąży.

Ciężarne kobiety powinny unikać bliskiego kontaktu z osobami zainfekowanymi, a kiedy same zachorują lub się przeziębią, muszą szukać pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Podejmowanie samodzielnych prób leczenia nie jest w tym przypadku wskazane. W czasie ciąży oraz karmienia piersią wszystkie przyjmowane leki powinny być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Od pierwszych tygodni ciąży warto postawić na dietę bogatą w kwas foliowy. Można go suplementować, ale też dostarczać wraz z pożywieniem: warzywami o ciemnozielonym kolorze, nasionami strączkowymi oraz produktami pełnoziarnistymi. Suplementacja pozostałych witamin i składników mineralnych powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: