Co oznacza ból z tyłu głowy? Czego objawem jest ucisk z tyłu głowy w okolicy potylicy?

Ból z tyłu głowy jest zjawiskiem powszechnym. Boryka się z nim wielu ludzi na całym świecie. Przeczytaj i dowiedz się, co oznacza ból z tyłu głowy.
ból z tyłu głowy

Co oznacza ból z tyłu głowy? Może być symptomem wielu chorób, dlatego niezbędna jest kompleksowa diagnostyka pacjenta. Uciskowi i innym dolegliwościom w tej okolicy może sprzyjać też stres. Podpowiadamy, o czym może świadczyć tego rodzaju przypadłość, jak ją zdiagnozować i jak leczyć. Kiedy udać się do lekarza i jakie są najczęstsze przyczyny?

Czego objawem może być ból z tyłu głowy?

co oznacza ból z tyłu głowy - czego objawem może być

Uporczywa dolegliwość nierzadko utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na dodatek może ona powstać na skutek negatywnego działania szeregu czynników. Zatem, aby znaleźć bezpośredni powód powstania tej przypadłości, konieczna jest kompleksowa diagnostyka. W rozpoznaniu pomaga również ocena charakteru bólu oraz jego natężenia.

O czym może świadczyć ten rodzaj bólu? Diagnostyka

Ból głowy w tylnej części może mieć różny charakter. Schorzenia, które mogą objawiać się bólem z tyłu głowy, to:

  • tętniak mózgu – jego pęknięcie powoduje krwotok podpajęczynówkowy. Ten zaś może objawić się ostrym bólem z tyłu głowy. Konieczna jest wtedy interwencja lekarska;
  • nadciśnienie tętnicze – może manifestować się jako pulsujący ból z tyłu głowy. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego;
  • zapalenie opon mózgowych – objawia się tępym bólem z tyłu głowy. Stan zapalny opon wymaga pilnej interwencji medycznej;
  • nowotwór mózgu – guz mózgu może objawiać się m.in. bólem potylicznym, który jest bardzo silny i potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie;
  • zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego;
  • stany zapalne uszu.

Ból z tyłu głowy może być też tzw. napięciowym bólem głowy. Powstaje on na skutek silnego stresu, napięcia nerwowego i braku wypoczynku. Do jego objawów może też dojść sztywność karku i zawroty głowy.

Jak rozpoznać ból z tyłu głowy?

co oznacza ból z tyłu głowy - jak rozpoznać

Rozpoznanie silnego bólu głowy warto zacząć od rozmowy z lekarzem. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego zleci on badania i możliwe, że wystawi skierowanie do neurologa, aby skonsultować stan pacjenta. Zazwyczaj jest to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, ponieważ za pomocą tych technik można dokładnie zbadać wszystkie struktury organizmu. Wynik takiego badania może być już wiążący, jeśli chodzi o rozpoznanie. Duże znaczenie ma również obecność innych objawów, rodzaj bólu i czas jego trwania.

Leczenie bólu głowy z tyłu

co oznacza ból z tyłu głowy - leczenie

Leczenie bólu z tyłu głowy w dużej mierze zależy od postawionej diagnozy. Większość schorzeń da się zaleczyć farmakologicznie na tyle, aby chory nie odczuwał nieprzyjemnych dolegliwości. Bóle głowy można złagodzić domowymi sposobami oraz lekami przeciwbólowymi z apteki. Jednak trzeba pamiętać, że ich również nie powinno się przyjmować w nadmiarze i nie wolno czekać, aż ból minie samoistnie.

Co oznacza ból z tyłu głowy? Podsumowanie

Wiesz już, co oznacza ból z tyłu głowy. Ból z tyłu głowy nie zawsze musi być powodem do niepokoju, lecz nie powinno się go lekceważyć. Jeśli objawy nie mijają, a wręcz nasilają się, należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pozbyć się bólu z tyłu głowy domowymi sposobami?

Dobrym sposobem na złagodzenie bólu jest masaż w okolicach potylicy – delikatne uciski mogą uśmierzyć ból. Warto pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury.

Czym objawia się migrena?

Objawy migreny to m.in. nadwrażliwość czuciowa i na światło, nudności, zaburzenia czucia skóry głowy, wzmożona reakcja bólowa bodźce, które były dotychczas nieszkodliwe.

Gdzie boli głowa przy nerwicy?

Przy nerwicy ból może być zlokalizowany w skroniach lub potylicy. Czasem obejmuje całą głowę. U części pacjentów występuje wraz z uczuciem napięcia i ściskania w obrębie szyi.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Redakcja

Popularne wpisy: