X

Co oznacza ból z tyłu głowy?

ból z tyłu głowy
Ból z tyłu głowy jest symptomem wielu chorób, dlatego niezbędna jest kompleksowa diagnostyka pacjenta. Uciskowi i innym dolegliwościom w tej okolicy może sprzyjać też stres. Podpowiadamy, o czym może świadczyć tego rodzaju przypadłość, jak ją zdiagnozować i jak leczyć.

O czym świadczy ból z tyłu głowy?

Ból z tyłu głowy jest zjawiskiem powszechnym. Boryka się z nim wielu ludzi na całym świecie. Uporczywa dolegliwość nierzadko utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na dodatek może ona powstać na skutek negatywnego działania szeregu czynników. Zatem, aby znaleźć bezpośredni powód powstania tej przypadłości, konieczna jest kompleksowa diagnostyka. W rozpoznaniu pomaga również ocena charakteru bólu oraz jego natężenia.

Schorzenia, które mogą objawiać się bólem z tyłu głowy, to:

  • tętniak mózgu – jego pęknięcie powoduje krwotok podpajęczynówkowy. Ten zaś może objawić się ostrym bólem z tyłu głowy. Konieczna jest wtedy interwencja lekarska;
  • nadciśnienie tętnicze – może manifestować się jako pulsujący ból z tyłu głowy. Choroba wymaga leczenia farmakologicznego;
  • zapalenie opon mózgowych – objawia się tępym bólem z tyłu głowy. Stan zapalny opon wymaga pilnej interwencji medycznej;
  • nowotwór mózgu – może objawiać się m.in. bólem z tyłu głowy, który jest bardzo silny i potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie;
  • zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego;
  • stany zapalne uszu.
Zobacz też:  Szukasz skutecznego leku na katar? Oto kilka sprawdzonych sposobów na zatkany nos

Ból z tyłu głowy może być też bólem tzw. napięciowym. Powstaje on na skutek silnego stresu, napięcia nerwowego i braku wypoczynku.

Jak rozpoznać i leczyć ból z tyłu głowy?

Rozpoznanie bólu głowy warto zacząć od rozmowy z lekarzem. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego zleci on badania. Zazwyczaj jest to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, ponieważ za pomocą tych technik można dokładnie zbadać wszystkie struktury organizmu. Wynik takiego badania może być już wiążący, jeśli chodzi o rozpoznanie. Duże znaczenie ma również obecność innych objawów, rodzaj bólu i czas jego trwania.

Leczenie bólu z tyłu głowy w dużej mierze zależy od postawionej diagnozy. Większość schorzeń da się zaleczyć farmakologicznie na tyle, aby chory nie odczuwał nieprzyjemnych dolegliwości. Bóle głowy można złagodzić domowymi sposobami oraz środkami przeciwbólowymi z apteki. Jednak trzeba pamiętać, że ich również nie powinno się przyjmować w nadmiarze.

Ból z tyłu głowy nie zawsze musi być powodem do niepokoju, lecz nie powinno się go lekceważyć. Jeśli objawy nie mijają, a wręcz nasilają się, należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Zobacz też:  Ważne badania ginekologiczne - kiedy i jakie wykonać?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: