Jakie buty dla dzieci będą właściwe do ćwiczeń fizycznych?

Buty dla dzieci do ćwiczeń fizycznych to jeden z najważniejszych zakupów.
ćwiczenia dla dzieci

Buty dla dzieci do ćwiczeń fizycznych to jeden z najważniejszych zakupów. Odpowiednio dobrane obuwie to wspomaganie w codziennych treningach i rozwoju twojej pociechy. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyboru dobrych do ćwiczeń butów dla dzieci.

Niewłaściwy dobór butów dla dzieci może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim może doprowadzić twoje dziecko do wykształcenia złych nawyków w chodzie i nieodpowiedniego stawiania stopy. Zbyt duże obuwie może być przyczyną odcisków, otarć pięty oraz stłuczeń dużych palców. Zbyt małe spowodują zaburzenia równowagi lub problemy z odchodzącymi czy wrastającymi paznokciami.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów dla dzieci?

Przede wszystkim musisz być pewien, że twoje dziecko ma wystarczająco dużo miejsca na palce i że może nimi poruszać swobodnie wewnątrz obuwia. Powinna istnieć przestrzeń – co najmniej 1 cm między najdłuższym palcem a końcem buta. Upewnij się, że pięta przylega do tylnej części buta, ale jednocześnie daje komfort chodzenia. Obuwie do ćwiczeń fizycznych powinno ochraniać kostkę przed skręceniem i innymi urazami. Zwracaj uwagę nie tylko na standardowy rozmiar obuwia, ale również na długość wkładki. Zmierz stopę dziecka – od pięty do dużego palca. Do otrzymanej wartości dodaj zapas – to będzie właściwa długość wkładki.

Różne aktywności fizyczne dziecka – różne buty dla dzieci

Wbrew pozorom buty sportowe dla dzieci nie powinny być sztywne. Okazuje się, że miękka budowa i elastyczna podeszwa pozwalają naturalnie kształtować się stopie twojej pociechy. Buty dla dzieci powinny być ciężkie i masywne. Wiesz dobrze, że dzieci nie lubią, jeśli coś utrudnia im swobodę poruszania się. Pamiętaj, że ćwiczenia dla dzieci, jakie możesz wykonywać z nimi w domu, także wymagają założenia odpowiedniego obuwia na nogi, aby uchronić stopę przed urazami i utrzymać je w odpowiedniej pozycji.

Pamiętaj, że sporty, które rozgrywane są na trawie lub murawie, wymagają butów, które mają knagi, szpilki lub kolce. Twoje dziecko pewniej będzie czuło się na piłkarskim boisku w korkach. Jeśli złapie bakcyla do uprawiania lekkiej atletyki, z pewnością warto, byś poszukał odpowiedniego modelu ze specjalnie przygotowaną do tego podeszwą. To samo dotyczy tenisa, który również wymaga odpowiedniego obuwia i ubioru. Na szczęście wybór jest tak duży, że nie musisz martwić się, iż będzie z tym problem.

Buty dla dzieci do aktywności fizycznej na sali i w domu

W przypadku ćwiczeń na hali wymagana jest podeszwa inna niż czarna. Przy zakupie butów na halę sportową i nie tylko sprawdź elastyczność podeszwy, która powinna chronić śródstopie, a jednocześnie umożliwiać jego ruchy. Stopa dziecka jest mniej podatna na urazy niż twoja, więc sztywna podeszwa spowoduje dyskomfort, czasem obtarcia i uszkodzenia podeszwy stopy, które nie należą do przyjemnych. Kupując buty sportowe dla dzieci, warto, byś zwrócił uwagę na jakość antypoślizgową podeszwy. Gdy dziecko będzie grać w piłkę halową, koszykówkę czy siatkówkę, ważną sprawą jest utrzymanie równowagi. Odpowiednia podeszwa pomoże w tym bez dwóch zdań.

Rzepy czy sznurówki? Buty dla dzieci w różnym wieku

Dobrze, gdy wybrane przez ciebie buty dla dzieci mają wzmocnienie w okolicy palców. Taka budowa pozwala chronić but przed zniszczeniem podczas ćwiczeń fizycznych. Ważny jest również sposób, w jaki zapinany jest but. Maluchy z przedszkola i pierwszych klas szkół podstawowych będą ci wdzięczne za wybranie obuwia zapinanego na zamek lub rzep. Dobrze, by obuwie dla tej grupy wiekowej miało również większy język. Dlaczego? Pozwoli to twojemu dziecku rozszerzyć wejście do buta tak, by mogło wygodnie i bez problemu włożyć stopę do buta.

Jak nauczyć dziecko wiązać sznurowadła? Pomóc może w tym… kolor sznurówek. Im bardziej kolorowe, tym większa szansa, że nauka wiązania będzie kojarzyć się z dobrą zabawą. Pamiętaj, że sznurowanie to proces pozwalający rozwijać motorykę małą, która jest ważna podczas ćwiczeń fizycznych. Starsze dzieci nie będą już miały problemów z butami na sznurówki.


Sprawdź także:

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: