Do czego służą żele położnicze?

Dla każdej kobiety przebycie porodu naturalnego to wydarzenie spore.
Do czego służą żele położnicze?

Dla każdej kobiety przebycie porodu naturalnego to wydarzenie spore. Nie tylko z uwagi na szczęście z narodzin dziecka, ale także z uwagi na trudność i ból. Dlatego wiele kobiet szuka sposobu na ułatwienie porodu naturalnego. Jednym z produktów, które do tego służą, są żele położnicze lub tzw. sterylny żel położniczy. Do czego służy? Jakie ma zalety i jak się go stosuje? 

Przebieg porodu

Przebieg porodu odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap porodu, czyli etap rozwierania. Ma miejsce podczas skurczy, gdy dziecko napiera na szyjkę macicy. W wyniku tego działania dochodzi do pełnego rozwarcia, które otwiera drugi etap porodu. Jest to etap wypychania, trwający do dwóch godzin. 

Dziecko jest otoczone przez płyn owodniowy i maź płodową, jednak mimo tego, jego przejście przez kanał rodny nie jest proste czy bezbolesne. Przy prawie połowie porodów, podczas wypychania może dojść do wielu powikłań tj. uszkodzenia krocza czy pochwy. Lekarze starają się zapobiec temu zdarzeniu poprzez nacinanie krocza, jednak nie zawsze jest ono efektywne. Dlatego może się przydać żel położniczy, który tworzy na ścinkach pochwy gładką warstwę, której celem jest zmniejszenie tarcia. Wobec tego może on skrócić poród, ułatwić go i ograniczyć bóle porodowe.

Taki żel podnosi bezpieczeństwo porodu, pomaga matce jak i dziecku, chroni pochwę czy istotnie redukuje pęknięcia krocza. 

Czym są żele położnicze

Żele położnicze stworzone zostały przez szwajcarskich ginekologów pod nazwą Dianatal, w celu zmniejszenia tarcia podczas porodu oraz w celu ułatwienia porodu naturalnego. W skład żelu wchodzą glikol propylenowy, karbomer, hydroksyetyloceluza oraz woda oczyszczona. Żel posiada aplikatory do stosowania w czasie pierwszej i drugiej fazy porodu. Pomaga matce, jak i dziecku.

Sterylny żel położniczy jest jałowy, nie nawilża, nie uczula i ma właściwości bakteriostatyczne. Żel posiada wiele plusów, ale nie jest lekiem przeciwbólowym. Dzięki swoim wielu zaletom żel wpływa na redukcję bólu przez ciężarną w czasie porodu, podnosi komfort samego porodu, prowadzi do uniknięcia powikłań porodowych, co jednocześnie wpływa na zmniejszenie stresu u matki, a nawet skraca fazę wypychania.

Zalety żelu

Jak wspomniano, stosowanie żelu położniczego ma wiele zalet. Wedle naukowców, żel istotnie redukuje pęknięcia krocza oraz redukuje tarcie. Wskazano, że żele położnicze zmniejszają siły tarcia o 50% oraz skracają czas porodu o 30%. Dlatego żel położniczy wspomaga substancje poślizgowe podczas porodu. Mówiąc wprost, żel położniczy ułatwia poród naturalny, dzięki czemu poród przebiega szybciej.

Żel chroni dno miednicy, pochwę i krocze przed rozerwaniem, zmniejsza ilość mechanicznych nacięć krocza podczas porodów, tym samym nie prowadząc do bolesnych skutków ubocznych,  oszczędza energię matki i dziecka, działa przeciwbakteryjnie na paciorkowce grupy A i grupy B, E. coli i inne, nie zagraża matce jak i dziecku, może być stosowany zarówno podczas porodu naturalnego jak i porodu w wodzie.

Zastosowanie żelu położniczego 

Zastosowanie żelu położniczego to wciąż pewna nowinka w polskim szpitalu. Obecnie oddziały porodowe nie posiadają go na standardowym wyposażeniu, zatem jeśli chcesz skorzystać z takiego żelu, należy wcześniej zakupić go, korzystając np. z serwisu apteki internetowej, gdzie kupisz np. żele z prostaglandyną lub żel położniczy gynotal.  Żel aplikowany jest przez lekarza lub położną, a jeśli chcemy go użyć, musimy o tym poinformować personel i zakupić go wcześniej np. na stronie https://www.aptekagemini.pl/weleda-olejek-dla-kobiet-do-masazu-krocza-50-ml-9030348

Przeciwwskazania stosowania żelu

Chociaż żel położniczy bywa przydatny i wiele pań, które z niego korzystały, jest z niego zadowolonych, to nie jest on niestety dostępny dla wszystkich. Istnieją powody medyczne, kiedy czasem jego używanie nie jest wskazane. Dzieje się tak, gdy poród jest w fazie zaawansowanej, jeśli jest ryzyko zakażenia płynu owodniowego, gdy jest prawdopodobne niedotlenienie płodu lub gdy kobieta uczulona jest na któryś składnik leku. 

Gynotal żel położniczy

Podczas poszukiwań żelu położniczego możesz znaleźć Gynotal – sterylny żel, który jak inne tego typu produkty przyspieszaj poród naturalny. Gynotal jest hipoalergiczny, zmniejsza tarcie i chroni krocze przed rozerwaniem. Jest to produkt, który zapobiega otarciom głowy dziecka, jest sterylny, a zastosowane w nim składniki farmakologiczne są bezpieczne. Żel marki Gynotal jest polecany przez wiele kobiet i stanowi jeden z bardziej powszechnych wyborów przy kupnie żeli położniczych.

Czy warto stosować żel położniczy? Na to pytanie każda kobieta, jako przyszła matka powinna odpowiedzieć sobie sama. Żadna kobieta nie chce, aby poród bolał za bardzo, a wiele kobiet bardzo się tego boi. Kolejnym zmartwieniem jest to, czy dziecko będzie bezpieczne i czy podczas porodu nie wydarzy się nic złego. Dotychczasowe badania wskazują, że z  pewnością zastosowanie żelu może pomóc w zmniejszeniu tych obaw. Może zatem warto spróbować?


Sprawdź także:
Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: