X

Dwumiesięczne dziecko – rozwój

dwumiesięczne dziecko

Dziecko ma dwa miesiące. Oficjalnie nie jest już noworodkiem. Drugi miesiąc przynosi długo oczekiwany uśmiech. Maluchy obdarzają nim większość ludzi, którzy do nich mówią i okazują zainteresowanie. Wielu rodziców zauważa, że ​​ich niemowlę powoli przybiera na wadze i bardzo szybko rośnie. Ponadto dziecko zachwyca się swoim otoczeniem i można się po nim spodziewać znacznych postępów w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju.

Już niedługo zacznie unosić główkę i coraz bardziej świadomie komunikować z otoczeniem. Przy wsparciu rodziców osiągnie kamienie milowe.

Te pierwsze dwa miesiące zmieniły wiele w życiu małego człowieka.

Najbliższe otoczenie

Odtąd na pierwszym planie jest wzrost i interakcje społeczne ze środowiskiem. A środowisko to cały czas są przede wszystkim rodzice. Dziecko ku ich ogromnej radości, coraz częściej odwzajemnia uśmiech, zaczyna wydawać coraz więcej różnych dźwięków i przekręcać główkę. Ogólne ruchy malucha są bardziej harmonijne niż jeszcze kilka tygodni wcześniej.

Rozwój fizyczny

W drugim miesiącu dziecko rośnie o około trzy do czterech centymetrów. Oznacza to, że osiąga średni rozmiar odzieży od 56 do 62 centymetrów. Również dosyć szybko przybiera na wadze. Wcześniej było to 150 do 200 gramów tygodniowo, ale waga może teraz osiągać nowe rekordy.
W większości przypadków dwumiesięczne dziecko stale rośnie, ale to zupełnie normalne, że jedno się rozwija szybciej, a inne wolniej. Podobnie jak u dorosłych, apetyt nie zawsze jest taki sam.

Zobacz też:  Ważne badania ginekologiczne - kiedy i jakie wykonać?

Zdolności motoryczne i refleks

Większość rodziców zadaje sobie pytanie „Co potrafi dwumiesięczne dziecko?”. Dużo! W końcu ciężko ćwiczyło przez ostatnie kilka tygodni. Sekwencje ruchów stały się bardziej płynne, a odruch chwytania skuteczny.

Małe dłonie powoli otwierają się, piąstki już nie są ciągle zaciśnięte. Wiele dzieci w wieku dwóch miesięcy ma chwilowo otwarte lub luźno zaciśnięte dłonie w pięści. W drugim miesiącu maluch może aktywniej poznawać otoczenie. Potrafi też przez krótki czas trzymać i przesuwać małą zabawkę.

Rozwój w pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka jest kształtowany przez początek świadomości ciała. W wieku dwóch miesięcy pierwsze zbliżenie rąk jest bardziej przypadkowe. Z czasem ustępuje miejsca ukierunkowanym ruchom. Dwumiesięczne niemowlę jest bardzo aktywne. Kopie i macha rękami, wywołując uśmiech na twarzy rodzica. Jest ambitne i poszukuje nowych umiejętności. Spontaniczne wzorce odruchowe, takie jak odruch Moro ustępują miejsca ruchom harmonijnym. Jednak jeszcze długa droga, zanim dziecko uzyska pełną kontrolę nad głową. Jest już na dobrej drodze ponieważ może – leżąc na brzuchu – unieść na chwilę głowę, a nawet ją obrócić. Coraz aktywniej zwraca się w stronę interesujących przedmiotów lub źródeł światła. Nawet jeśli nie jest tego świadome, dzięki ciekawości świata, cały czas się uczy.

Zobacz też:  Ile śpi 2-miesięczne dziecko?

Rozwój zmysłów

Dzieci rodzą się z niesamowitymi zdolnościami sensorycznymi. U niemowląt w drugim miesiącu następuje ich znaczny postęp. Usta i dłonie są ważnymi narzędziami dotykowymi. W tym czasie są one często używane. Drobne receptory na całej skórze dziecka wyczuwają dotyk i uwielbiają delikatne pieszczoty.

Zmysł słuchu

Słuch jest w pełni rozwinięty w drugim miesiącu życia dziecka. Niektóre maluchy są szczególnie wrażliwe na hałas. W hałaśliwym otoczeniu zaczynają płakać i są rozdrażnione. Należy stworzyć im spokojną atmosferę – unikać radia lub telewizji jako szumu w tle i mówić spokojnym głosem.

Wzrok

Wiele się wydarzyło w kwestii widzenia przez te dwa miesiące. Mały człowiek widzi przedmioty z odległości metra. Może teraz również śledzić obiekty, które poruszają się w jego polu widzenia. Jednak dzieci w wieku dwóch miesięcy wolą oglądać twarze. Badania pokazują, że okolice oczu i nosa są dla nich szczególnie interesujące.

Węch i smak

Węch i smak dziecka są bardzo wyraźne w wieku dwóch miesięcy. Od urodzenia ma na to wpływ zapach i smak mleka matki. Niemowlaki lubią słodkie zapachy, takie jak banan i wanilia. Niemniej jednak należy unikać stosowania sztucznych aromatów, które zabijają naturalny zapach mamy. Maluchy czują się szczególnie komfortowo, gdy rozpoznają znajomy zapach opiekuna.

Rozwój emocjonalny

Po dwóch miesiącach dziecko jest coraz bardziej otwarte i czujne. Odgłosy otoczenia sprawiają, że jest zaciekawione, ale też łatwo może się przestraszyć. Potrzebuje bliskości rodzica, aby czuć się bezpiecznie. Jako stały opiekun mama wzmacnia podstawowe zaufanie swojego dziecka. Dlatego ważne jest aby wspierać jego zdrowy rozwój emocjonalny poprzez rozpoznawanie i zaspokajanie jego potrzeb. Maluch reaguje na nieznane lub przerażające sytuacje płaczem lub krzykiem.
Najważniejsza w tym okresie jest bliskość i wspólne odkrywanie otoczenia, które powinno być spokojne i przytulne. Maleństwo okazuje swoje zadowolenie radosnym kopaniem i machaniem ramionami.

Zobacz też:  Jak długo dziecko może nie oddawać moczu

Rozwój społeczny i komunikacja

W drugim miesiącu życia, dziecko może aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, ponieważ posiada najpiękniejszy środek komunikowania się – uśmiech. To już nie błogi uśmiech, który często pojawia się nieświadomie podczas snu. Teraz dziecko używa go świadomie.
Moment, w którym rodzic widzi pierwszy (prawdziwy) uśmiech, jest nie do opisania. Maluch szybko orientuje się, że uśmiech coś oznacza i można to wykorzystać. Od tej pory będzie go często wypróbowywać.

W tym czasie pojawia się też pierwsza potrzeba rozmowy. Aby „rozmawiać”, maluch nawiązuje z rodzicem kontakt wzrokowy i wydaje różne odgłosy. Po raz pierwszy wyraża siebie inaczej niż przez płacz. To kamień milowy w rozwoju języka.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: