Co potrafi dwumiesięczne dziecko? Kalendarz rozwoju dziecka

Dziecko ma dwa miesiące i oficjalnie nie jest już noworodkiem. Co przynosi drugi miesiąc życia maluszka? Przeczytaj i sprawdź, jak wygląda jego rozwój w tym czasie.
dwumiesięczne dziecko

Dwumiesięczne dziecko obdarza uśmiechem większość ludzi, którzy do nich mówią i okazują zainteresowanie. Wielu rodziców zauważa, że ​​ich niemowlę powoli przybiera na wadze i bardzo szybko rośnie. Ponadto dziecko zachwyca się swoim otoczeniem i można się po nim spodziewać znacznych postępów w osiąganiu kolejnych skoków rozwojowych.

Już niedługo dwumiesięczne dziecko zacznie podnosić główkę i coraz bardziej świadomie komunikować z otoczeniem. Przy wsparciu rodziców osiągnie kamienie milowe. Te pierwsze dwa miesiące zmieniły wiele w życiu małego człowieka.

Rozwój intelektualny i interakcje z najbliższym otoczeniem

dwumiesięczne dziecko - rozwój intelektualny

Odtąd na pierwszym planie jest wzrost i interakcje społeczne ze środowiskiem. A środowisko to cały czas są przede wszystkim rodzice. Dziecko ku ich ogromnej radości, dwumiesięczne dziecko zaczyna odwzajemniać uśmiech, zaczyna wydawać coraz więcej różnych dźwięków i przekręcać główkę. Ogólne ruchy malucha są bardziej harmonijne niż jeszcze kilka tygodni wcześniej.

Rozwój fizyczny

W drugim miesiącu dziecko rośnie o około trzy do czterech centymetrów. Oznacza to, że osiąga średni rozmiar odzieży od 56 do 62 centymetrów. Dwumiesięczne dziecko również dosyć szybko przybiera na wadze. Wcześniej było to 150 do 200 gramów tygodniowo, ale waga może teraz osiągać nowe rekordy.

W większości przypadków dwumiesięczne dziecko stale rośnie, ale to zupełnie normalne, że jedno się rozwija szybciej, a inne wolniej. Podobnie jak u dorosłych, apetyt nie zawsze jest taki sam.

Zdolności motoryczne i refleks w drugim miesiącu życia dziecka

dwumiesięczne dziecko - zdolności motoryczne

Większość rodziców zadaje sobie pytanie „Co potrafi dwumiesięczne dziecko?”. Dużo! W końcu ciężko ćwiczyło przez ostatnie kilka tygodni. Sekwencje ruchów stały się bardziej płynne, a odruch chwytania skuteczny.

Małe rączki powoli otwierają się, piąstki już nie są ciągle zaciśnięte. Wiele dzieci w wieku dwóch miesięcy ma chwilowo otwarte lub luźno zaciśnięte dłonie w pięści. W drugim miesiącu maluch może aktywniej poznawać otoczenie i bacznie mu się przyglądać. Dwumiesięczne dziecko potrafi też przez krótki czas trzymać i przesuwać małą zabawkę.

Rozwój w pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka jest kształtowany przez początek świadomości ciała. W wieku dwóch miesięcy pierwsze zbliżenie rąk jest bardziej przypadkowe. Z czasem ustępuje miejsca ukierunkowanym ruchom. Dwumiesięczne niemowlę jest bardzo aktywne. Kopie i macha rączkami i nóżkami, wywołując uśmiech na twarzy rodzica. Jest ambitne i poszukuje nowych umiejętności.

Ruchy harmonijne

Spontaniczne wzorce odruchowe, takie jak odruch Moro ustępują miejsca ruchom harmonijnym. Jednak jeszcze długa droga, zanim dziecko uzyska pełną kontrolę nad głową. Jest już na dobrej drodze, ponieważ może, leżąc na brzuszku, unieść na chwilę głowę, a nawet ją obrócić. Dwumiesięczne dziecko coraz aktywniej zwraca się w stronę interesujących przedmiotów lub źródeł światła. Nawet jeśli nie jest tego świadome, dzięki ciekawości świata, cały czas się uczy.

Rozwój zmysłów w 2. miesiącu życia

Dzieci rodzą się z niesamowitymi zdolnościami sensorycznymi. U niemowląt w drugim miesiącu następuje ich znaczny postęp. Usta i dłonie są ważnymi narzędziami dotykowymi. W tym czasie są one często używane. Drobne receptory na całej skórze dziecka wyczuwają dotyk i uwielbiają delikatne pieszczoty.

Zmysł słuchu

Słuch jest w pełni rozwinięty w drugim miesiącu życia dziecka. Niektóre maluchy są szczególnie wrażliwe na hałas. W hałaśliwym otoczeniu zaczynają płakać i są rozdrażnione. Należy stworzyć im spokojną atmosferę  – unikać radia lub telewizji jako szumu w tle i mówić spokojnym głosem.

Wzrok

Wiele się wydarzyło w kwestii widzenia przez te dwa miesiące. Dwumiesięczne dziecko widzi przedmioty z odległości metra. Może teraz również śledzić obiekty, które poruszają się w jego polu widzenia (ok. 30 cm od twarzy). Jednak dzieci w wieku dwóch miesięcy wolą oglądać twarze. Badania pokazują, że okolice oczu i nosa są dla nich szczególnie interesujące.

Węch i smak

Węch i smak dziecka są bardzo wyraźne w wieku dwóch miesięcy. Od urodzenia ma na to wpływ zapach i smak mleka matki. Niemowlaki lubią słodkie zapachy, takie jak banan i wanilia. Niemniej jednak należy unikać stosowania sztucznych aromatów, które zabijają naturalny zapach mamy. Maluchy czują się szczególnie komfortowo, gdy rozpoznają znajomy zapach opiekuna.

Jak wspierać rozwój emocjonalny maluszka?

Po dwóch miesiącach dziecko jest coraz bardziej otwarte i czujne. Odgłosy otoczenia sprawiają, że jest zaciekawione, ale też łatwo może się przestraszyć. Potrzebuje bliskości rodzica, aby czuć się bezpiecznie. Jako stały opiekun mama wzmacnia podstawowe zaufanie swojego dziecka. Dlatego ważne jest, aby wspierać jego zdrowy rozwój emocjonalny poprzez rozpoznawanie i zaspokajanie jego potrzeb. Maluch reaguje na nieznane lub przerażające sytuacje płaczem, lub krzykiem.

Najważniejsza w tym okresie jest bliskość i wspólne odkrywanie otoczenia, które powinno być spokojne i przytulne. Maleństwo okazuje swoje zadowolenie radosnym kopaniem i machaniem ramionami.

Rozwój społeczny i komunikacja

W drugim miesiącu życia dziecko może aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, ponieważ posiada najpiękniejszy środek komunikowania się – uśmiech. To już nie jest błogi uśmiech, który często pojawia się nieświadomie podczas snu. Teraz dziecko używa go świadomie.

Moment, w którym rodzic widzi pierwszy (prawdziwy) uśmiech, jest nie do opisania. Maluch szybko orientuje się, że uśmiech coś oznacza i można to wykorzystać. Od tej pory będzie go często wypróbowywać i zmieniać mimikę twarzy.

Potrzeba rozmowy

W tym czasie pojawia się też pierwsza potrzeba rozmowy. Aby „rozmawiać”, maluch nawiązuje z rodzicem kontakt wzrokowy i wydaje różne gardłowe dźwięki. Po raz pierwszy wyraża siebie inaczej niż przez płacz. To kamień milowy w rozwoju języka.

Rozwój dziecka dwumiesięcznego – podsumowanie

Wiesz już, jakie zdolności ma dwumiesięczne dziecko i jakie rutynowe czynności potrafi wykonywać.

Pamiętaj, że jeśli cokolwiek wzbudza twoją wątpliwości i niepokój, skonsultuj się z pediatrą, aby ocenić, czy rozwój twojej pociechy jest prawidłowy. Przeczytaj pozostałe artykuły w naszym serwisie, aby dowiedzieć się, np. jak wygląda 3. miesiąc życia dziecka.

Najczęściej zadawane pytania

Co może niepokoić u 2-miesięcznego dziecka?

Niepokój może zbudzać fakt, że 2-miesięczne niemowlę podczas leżenia na brzuszku nie próbuje podnosić głowy lub nie próbuje podnosić się na łokciach.

Co powinno robić 2-miesięczne dziecko?

Taki maluch coraz częściej otwiera pięści i prostuje palce u rąk. Pod koniec drugiego miesiąca życia dziecko potrafi utrzymać uniesioną główkę podczas leżenia na brzuchu. Potrafi też machać rączkami i nóżkami i zaczyna próbować podpierać się na łokciach.

Czy można oglądać TV przy niemowlaku?

Nie zaleca się oglądania telewizji przez dzieci do 2. roku życia.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: