Ile przytyłyście w ciąży – waga w trakcie ciąży
Wiele kobiet w trakcie stanu błogosławionego na pewnym etapie ciąży zaczyna martwić się tym, czy aby na pewno nie przytyła za dużo. Frazą, którą często wstukuje się wtedy w wyszukiwarkę jest „ile przytyłyście w ciąży” – jest to zupełnie normalne i pozwala przyszłej mamie dowiedzieć się, jak radziły sobie inne kobiety z wagą w trakcie wyczekiwania na dzidziusia. Jedno jest pewne, każda kobieta przybierze na wadze chociaż parę dodatkowych kilogramów – wszystko przez fizjonomię kobiecą – rozwija się w niej nowe życie, więc logicznym jest, że nawet przestrzegając zdrowej diety w tym czasie, sylwetka kobiety może ulec zmianie.
Ile przytyłyście w ciąży? – to zależy to między innymi od wagi kobiety przed ciążą, diety, stanu zdrowia i stylu życia. Nie da się niestety jednoznacznie określić, ile kobieta może przytyć w tym okresie. Można oczywiście oszacować, że posiadając niską wagę startową powinnaś przytyć od 12 do 18 kilogramów – nie jest to jednak regułą. Wszystko zależy od Twojego sposobu odżywiania się, ilości aktywności ruchowej podczas dnia oraz poziom kortyzolu, nie od dziś wiadomo, że w okresie ciąży wskazane jest unikać stresogennych czynników.
Przyrost masy ciała w ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety tyją około 10 kg inne 30 kg a jeszcze inne chudną. Szacuje się, że sama waga płodu i płynów to nawet 9kg – 11 kg. Nie warto porównywać się z innymi a słuchać się swojego zdrowego rozsądku i rad lekarza prowadzącego. Myślę, że wzrost wagi o około 15 – 20 kg jest w naszym kraju normą.
– informuje Marianna, ginekolog z 20-letnim doświadczeniem.
Ile przytyłyście w ciąży – jak nie przytyć za dużo w ciąży?
Tematem, który często się wyszukuje jest zapytanie „ile przytyłyście w ciąży” – jest to zupełnie zwyczajne i pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że każda kobieta przybierze na wadze chociaż parę dodatkowych kilogramów – w końcu rozwija się w niej nowe życie. Jednak co jeśli parę kilogramów zmieniło się w paręnaście kilogramów? Podpowiadamy, jak temu przeciwdziałać:
Jak odżywiać się w ciąży, aby uniknąć nadmiernego przybierania na wadze? Po pierwsze, warto kupować zdrowe, pożywne produkty, które są bogate w witaminy i minerały. Warzywa i owoce, ryby, chude mięso, produkty mleczne, zboża, makaron pełnoziarnisty, pieczywo nie tylko chronią nas przed niechcianymi kilogramami, ale także dostarczają nam energii.
Nie wolno zapominać także o prawidłowym nawodnieniu organizmu – zgodnie z ogólnymi wytycznymi warto nawadniać swoje ciało około 2,5 l wody dziennie. Jest to konieczne, żeby przeciwdziałać odwodnieniu, niektóre kobiety mówią nawet, że dzięki odpowiedniemu nawodnieniu nie odczuwają mdłości!
Bardzo istotne jest, aby słuchać swojego organizmu i dostarczać mu wielu składników odżywczych – jednak aktywność fizyczna też odgrywa tutaj ogromną rolę – nie chodzi oczywiście o to, żeby uprawiać sporty ekstremalne, ale żeby zastanowić się nad sesją jogi lub długimi spacerami.
Ile przytyłyście w ciąży – co robić, jeśli za szybko przytyłam w ciąży?
Stało się, mimo, że bardzo się pilnowałaś, to jednak zbędne kilogramy uparcie nie znikają? Pamiętaj, że parukilogramowa nadwyżka może brać się z zatrzymania wody w organizmie. W tym celu warto zadbać o aktywność fizyczną, lecz nie forsować się na początku za bardzo zbyt trudnymi, obciążającymi stawy ćwiczeniami. Pamiętaj, że w trakcie
Nagła ochota na słodycze albo niebanalne połączenia przysłowiowych ogórków z bitą śmietaną, dając się zatracić swoim zachciankom, możecie później zastanawiać się, ile przytyłyście w ciąży – jest to bardzo zdradliwe, bo możecie przecież mieć przeświadczenie, że potrzebujecie zjeść tego eklerka lub drugiego pączka… Niestety, prawda jest taka, że nie ograniczając cukrów ciało kobiety w tym okresie może być narażone na większe zmęczenie i drażliwość. Dlatego tak ważny jest umiar w czasie ciąży, w trosce o zdrowie maluszka.
Wyszukując takie frazy jak „ile przytyłyście w ciąży” możesz się tylko niepotrzebnie zdołować, czytając wypowiedzi osób, których prawdopodobnie nigdy nie zobaczysz w swoim życiu i nie możesz jednoznacznie określić, czy mówią one prawdę. Szukanie takich informacji może okazać się bardzo przydatne i może pomóc rozeznać, czy tempo przybierania na wadze w Twoim przypadku jest prawidłowe, jednak pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś to Ty czuła kontrolę nad swoją wagą i samopoczuciem.
Jeżeli wydaje nam się, że mimo zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej nasza waga nieubłagalnie idzie w górę – wtedy warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. W tym czasie niezwykle ważny jest spokój, a więc każdy nawet najmniejszy stresogenny czynnik może pokomplikować pewne aspekty w Twoim życiu – możesz stać się nieco bardziej drażliwa, mieć wahania nastroju, a dodatkowo możesz czuć się niepewnie w związku z tak dynamicznymi zmianami zachodzącymi w Twoim ciele. Pamiętaj jednak, że pomoc zawsze jest i w trudnych chwilach zawsze możesz liczyć na wsparcie rodziny i bliskich.
Sprawdź także:
- Prawidłowa waga w ciąży – jaki powinien być przyrost masy ciała kobiety w ciąży?
- Ile waży 3-miesięczne dziecko? Porady dla rodziców
- Dźwiganie w ciąży – czy można nosić starsze dziecko lub zakupy?
- 33 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie, który powoli przygotowuje się do porodu
- 27 tydzień ciąży. Co się dzieje z twoim ciałem? Dowiedz się, jak przebiega początek trzeciego trymestru ciąży
- Brzuch po ciąży – co zrobić, aby wrócić do formy? Dieta i ćwiczenia na brzuch
- Ile powinna ważyć 11-latka?