Ile przytyłyście w ciąży? Waga w trakcie ciąży

Okres ciąży to najwspanialszy czas w życiu kobiety, w którym to w jej wnętrzu rozwija się nowe życie. Jest to również niestety czas, w którym hormony potrafią naprawdę dać w kość. Jeżeli nerwowo wstukujesz w wyszukiwarkę frazę "ile przytyłyście w ciąży", w tym poradniku postaramy się pokazać Ci, jak odzyskać kontrolę nad zbędnymi kilogramami po ciąży.
Ile przytyłyście w ciąży

Ile przytyłyście w ciąży – waga w trakcie ciąży

Wiele kobiet w trakcie stanu błogosławionego na pewnym etapie ciąży zaczyna martwić się tym, czy aby na pewno nie przytyła za dużo. Frazą, którą często wstukuje się wtedy w wyszukiwarkę jest „ile przytyłyście w ciąży” – jest to zupełnie normalne i pozwala przyszłej mamie dowiedzieć się, jak radziły sobie inne kobiety z wagą w trakcie wyczekiwania na dzidziusia. Jedno jest pewne, każda kobieta przybierze na wadze chociaż parę dodatkowych kilogramów – wszystko przez fizjonomię kobiecą – rozwija się w niej nowe życie, więc logicznym jest, że nawet przestrzegając zdrowej diety w tym czasie, sylwetka kobiety może ulec zmianie.

Ile przytyłyście w ciąży? – to zależy to między innymi od wagi kobiety przed ciążą, diety, stanu zdrowia i stylu życia. Nie da się niestety jednoznacznie określić, ile kobieta może przytyć w tym okresie. Można oczywiście oszacować, że posiadając niską wagę startową powinnaś przytyć od 12 do 18 kilogramów – nie jest to jednak regułą. Wszystko zależy od Twojego sposobu odżywiania się, ilości aktywności ruchowej podczas dnia oraz poziom kortyzolu, nie od dziś wiadomo, że w okresie ciąży wskazane jest unikać stresogennych czynników.

Przyrost masy ciała w ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety tyją około 10 kg inne 30 kg a jeszcze inne chudną. Szacuje się, że sama waga płodu i płynów to nawet 9kg – 11 kg. Nie warto porównywać się z innymi a słuchać się swojego zdrowego rozsądku i rad lekarza prowadzącego. Myślę, że wzrost wagi o około 15 – 20 kg jest w naszym kraju normą.

– informuje Marianna, ginekolog z 20-letnim doświadczeniem.

Ile przytyłyście w ciąży – jak nie przytyć za dużo w ciąży?

Tematem, który często się wyszukuje jest zapytanie „ile przytyłyście w ciąży” – jest to zupełnie zwyczajne i pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że każda kobieta przybierze na wadze chociaż parę dodatkowych kilogramów – w końcu rozwija się w niej nowe życie. Jednak co jeśli parę kilogramów zmieniło się w paręnaście kilogramów? Podpowiadamy, jak temu przeciwdziałać:

Jak odżywiać się w ciąży, aby uniknąć nadmiernego przybierania na wadze? Po pierwsze, warto kupować zdrowe, pożywne produkty, które są bogate w witaminy i minerały. Warzywa i owoce, ryby, chude mięso, produkty mleczne, zboża, makaron pełnoziarnisty, pieczywo nie tylko chronią nas przed niechcianymi kilogramami, ale także dostarczają nam energii.

Nie wolno zapominać także o prawidłowym nawodnieniu organizmu – zgodnie z ogólnymi wytycznymi warto nawadniać swoje ciało około 2,5 l wody dziennie. Jest to konieczne, żeby przeciwdziałać odwodnieniu, niektóre kobiety mówią nawet, że dzięki odpowiedniemu nawodnieniu nie odczuwają mdłości!

Bardzo istotne jest, aby słuchać swojego organizmu i dostarczać mu wielu składników odżywczych – jednak aktywność fizyczna też odgrywa tutaj ogromną rolę – nie chodzi oczywiście o to, żeby uprawiać sporty ekstremalne, ale żeby zastanowić się nad sesją jogi lub długimi spacerami.

Ile przytyłyście w ciąży – co robić, jeśli za szybko przytyłam w ciąży?

Stało się, mimo, że bardzo się pilnowałaś, to jednak zbędne kilogramy uparcie nie znikają? Pamiętaj, że parukilogramowa nadwyżka może brać się z zatrzymania wody w organizmie. W tym celu warto zadbać o aktywność fizyczną, lecz nie forsować się na początku za bardzo zbyt trudnymi, obciążającymi stawy ćwiczeniami. Pamiętaj, że w trakcie

Nagła ochota na słodycze albo niebanalne połączenia przysłowiowych ogórków z bitą śmietaną, dając się zatracić swoim zachciankom, możecie później zastanawiać się, ile przytyłyście w ciąży – jest to bardzo zdradliwe, bo możecie przecież mieć przeświadczenie, że potrzebujecie zjeść tego eklerka lub drugiego pączka… Niestety, prawda jest taka, że nie ograniczając cukrów ciało kobiety w tym okresie może być narażone na większe zmęczenie i drażliwość. Dlatego tak ważny jest umiar w czasie ciąży, w trosce o zdrowie maluszka.

Wyszukując takie frazy jak „ile przytyłyście w ciąży” możesz się tylko niepotrzebnie zdołować, czytając wypowiedzi osób, których prawdopodobnie nigdy nie zobaczysz w swoim życiu i nie możesz jednoznacznie określić, czy mówią one prawdę. Szukanie takich informacji może okazać się bardzo przydatne i może pomóc rozeznać, czy tempo przybierania na wadze w Twoim przypadku jest prawidłowe, jednak pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś to Ty czuła kontrolę nad swoją wagą i samopoczuciem.

Jeżeli wydaje nam się, że mimo zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej nasza waga nieubłagalnie idzie w górę – wtedy warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. W tym czasie niezwykle ważny jest spokój, a więc każdy nawet najmniejszy stresogenny czynnik może pokomplikować pewne aspekty w Twoim życiu – możesz stać się nieco bardziej drażliwa, mieć wahania nastroju, a dodatkowo możesz czuć się niepewnie w związku z tak dynamicznymi zmianami zachodzącymi w Twoim ciele. Pamiętaj jednak, że pomoc zawsze jest i w trudnych chwilach zawsze możesz liczyć na wsparcie rodziny i bliskich. 


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: