To warto wiedzieć!
- Podnoszenie ciężarów w ciąży może być niebezpieczne, jeśli kobieta jest w ciąży powikłanej.
- Podnoszenie ciężkich przedmiotów w czasie ciąży w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu.
- Na temat tego, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne, najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.
Czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne?
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy możesz nosić ciężkie zakupy lub starsze dziecko? Ginekolodzy zazwyczaj są w tej kwestii zgodni: najczęściej mówią, że kobiety w ciąży nie powinny niczego i nikogo dźwigać. Wynika to z faktu, że dźwiganie w ciąży może być bardzo niebezpieczne. Czym grozi? Przede wszystkim grozi to poronieniem lub może wywołać przedwczesny poród. Podnoszenie ciężkich przedmiotów czy starszego dziecka w ciąży w II lub III trymestrze (w zaawansowanej ciąży) może być przyczyną odklejenia łożyska, z kolei to jest bardzo niebezpieczne dla matki i dziecka.
Są jednak także ginekolodzy, którzy twierdzą, że jeśli jest to ciąża fizjologiczna i nie występują żadne niepokojące objawy, to ciężarna może dźwigać cięższe przedmioty (ich waga nie powinna być większa niż 20 kg). Należy też tutaj podkreślić, że jeśli jest to ciąża powikłana, to podnoszenie wszelkich przedmiotów czy starszych dzieci jest wręcz odradzane przez całą ciążę.
Odpowiedź na pytanie, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne, nie jest jednoznaczna. Najlepiej na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem, który będzie mógł najlepiej stwierdzić, czy możesz od czasu do czasu bezpiecznie podnosić i przenosić jakieś cięższe przedmioty.
Dźwiganie w ciąży a praca – co na ten temat musisz wiedzieć?
Co powinnaś wiedzieć na temat dźwigania w pracy, będąc w ciąży? Najważniejsze jest to, że przez większość fizjologicznej ciąży możesz podnosić przedmioty do 20 kg nawet kilka razy dziennie. Dźwiganie w II trymestrze ciąży także nie powinno być niebezpieczne, jeśli jest to ciąża fizjologiczna. Jednak gdy będziesz już w 3. trymestrze, to waga przenoszonych przedmiotów w trakcie ciąży nie powinna przekraczać 11 kg. Jest to jednoznaczne z tym, że podnoszenie starszego dziecka w ostatnich tygodniach ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla kobiety ciężarnej.
Wiesz już, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne. W niektórych przypadkach może skończyć się to bardzo źle, dlatego jeśli to możliwe, to najlepiej zrezygnować z podnoszenia ciężarów przez 9 miesięcy. Co więcej, każda kobieta powinna pamiętać też o okresie połogu, podczas którego także nie zaleca się dźwigania ciężkich przedmiotów.
Sprawdź także:
- Czy schylanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? Pozycje bezpieczne dla brzucha
- Sauna w ciąży – czy to dobry pomysł?
- Podnoszenie rąk do góry w ciąży – czy jest odradzane?
- Przeczytaj, czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt
- Pyralgina w ciąży – co warto wiedzieć o stosowaniu leku przeciwbólowego?
- Kiedy dziecko chwyta zabawki? Poznaj przydatne informacje na ten temat!
- Samoopalacz w ciąży – czy to lepszy wybór niż opalanie?