Dźwiganie w ciąży – czy można nosić starsze dziecko lub zakupy? 

Dźwiganie w ciąży – czy jest bezpieczne? Choć wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie, to niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Jednak w niektórych przypadkach absolutnie nie powinno się nic dźwigać w tym okresie. Sprawdź więcej!
dźwiganie w ciąży

To warto wiedzieć!

  • Podnoszenie ciężarów w ciąży może być niebezpieczne, jeśli kobieta jest w ciąży powikłanej.
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów w czasie ciąży w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu.
  • Na temat tego, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne, najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.

Czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy możesz nosić ciężkie zakupy lub starsze dziecko? Ginekolodzy zazwyczaj są w tej kwestii zgodni: najczęściej mówią, że kobiety w ciąży nie powinny niczego i nikogo dźwigać. Wynika to z faktu, że dźwiganie w ciąży może być bardzo niebezpieczne. Czym grozi? Przede wszystkim grozi to poronieniem lub może wywołać przedwczesny poród. Podnoszenie ciężkich przedmiotów czy starszego dziecka w ciąży w II lub III trymestrze (w zaawansowanej ciąży) może być przyczyną odklejenia łożyska, z kolei to jest bardzo niebezpieczne dla matki i dziecka. 

Są jednak także ginekolodzy, którzy twierdzą, że jeśli jest to ciąża fizjologiczna i nie występują żadne niepokojące objawy, to ciężarna może dźwigać cięższe przedmioty (ich waga nie powinna być większa niż 20 kg). Należy też tutaj podkreślić, że jeśli jest to ciąża powikłana, to podnoszenie wszelkich przedmiotów czy starszych dzieci jest wręcz odradzane przez całą ciążę. 

Odpowiedź na pytanie, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne, nie jest jednoznaczna. Najlepiej na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem, który będzie mógł najlepiej stwierdzić, czy możesz od czasu do czasu bezpiecznie podnosić i przenosić jakieś cięższe przedmioty. 

Dźwiganie w ciąży a praca – co na ten temat musisz wiedzieć?

Co powinnaś wiedzieć na temat dźwigania w pracy, będąc w ciąży? Najważniejsze jest to, że przez większość fizjologicznej ciąży możesz podnosić przedmioty do 20 kg nawet kilka razy dziennie. Dźwiganie w II trymestrze ciąży także nie powinno być niebezpieczne, jeśli jest to ciąża fizjologiczna. Jednak gdy będziesz już w 3. trymestrze, to waga przenoszonych przedmiotów w trakcie ciąży nie powinna przekraczać 11 kg. Jest to jednoznaczne z tym, że podnoszenie starszego dziecka w ostatnich tygodniach ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla kobiety ciężarnej. 

Wiesz już, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne. W niektórych przypadkach może skończyć się to bardzo źle, dlatego jeśli to możliwe, to najlepiej zrezygnować z podnoszenia ciężarów przez 9 miesięcy. Co więcej, każda kobieta powinna pamiętać też o okresie połogu, podczas którego także nie zaleca się dźwigania ciężkich przedmiotów. 


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: