Waga w ciąży – ile powinno się przytyć?

Waga w ciąży

Ciąża to bardzo specyficzny stan w życiu każdej kobiety. Wiąże się on między innymi ze zwiększeniem się wagi. Bardzo wiele kobiet na początku ciąży zastanawia się, ile powinno w niej przytyć. Z całą pewnością można stwierdzić, że ciało kobiety w ciąży się zmienia i jest to bardzo naturalny proces, który trzeba zaakceptować. Dlatego warto również dbać o odpowiednie przyrosty, aby dziecko mogło się w pełni prawidłowo rozwijać i urodzić zdrowe.

Prawidłowa masa ciała w ciąży

Z całą pewnością można stwierdzić, że waga kobiety w ciąży wzrasta wraz z rozwojem dziecka. Jest to bardzo pozytywny aspekt, ponieważ zazwyczaj świadczy o tym, że dziecko w prawidłowy sposób się rozwija w łonie matki. Na wzrost wagi ma wpływ szereg zróżnicowanych czynników. Wśród nich można wymienić zarówno zmiany fizjologiczne, jak i zmiany metaboliczne. Przede wszystkim w trakcie ciąży rozwija się łożysko, a także wzrasta objętość płynu owodniowego oraz krwi krążącej w organizmie. Poza tym samo dziecko również sporo przybiera na wadze. Przyrost wagi w ciąży zależny jest przede wszystkim od wagi danej kobiety przed ciążą. Im więcej ona ważyła, tym mniej może ostatecznie przytyć w trakcie ciąży. I na odwrót. Im mniej ważyła na początku, tym więcej może przybrać.

Zobacz też:  Moje dziecko nie chce jeść - co zrobić?

Ile powinno się przybrać w ciąży?

Na pewno wiele kobiet zastanawia się, ile można przytyć w ciąży. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Do oceny masy ciała najczęściej wykorzystywany jest wskaźnik wagowo-wzrostowy Body Mass Index (BMI). Wskaźnik wylicza się na podstawie wagi kobiety przed ciążą. Dzięki temu z powodzeniem można oszacować, ile ważyć będzie ona na końcu ciąży. Informacje na temat tego, ile powinna przybrać w ciąży kobieta są następujące:

 • jeśli kobieta miała przed ciążą niedowagę to powinna w trakcie niej przybrać od około 12,5 do 18 kilogramów, jest to około pół kilograma na tydzień,
 • jeśli kobieta przed ciążą miała prawidłową wagę, to w trakcie ciąży powinna przytyć od około 11,5 do 16 kilogramów i jest to mniej więcej pół kilograma tygodniowo,
 • jeśli kobieta miała przez ciążą nadwagę to powinna w trakcie niej przybrać od około 7 do 11,5 kilogramów, jest to około trzy dziesiąte kilograma na tydzień,
 • jeśli kobieta przez ciążą miała otyłość to powinna w trakcie niej przytyć od około pięciu do dziewięciu kilogramów i będzie to około dwie dziesiąte na tydzień.
Zobacz też:  Cola w ciąży - czy można pić?

Co składa się na przyrost masy ciała?

Na przyrost masy ciała podczas ciąży składa się bardzo wiele elementów. Wśród nich można wymienić następujące:

 • masa ciała dziecka – około trzy i pół kilograma,
 • macica – około jeden kilogram,
 • piersi – jeden lub dwa kilogramy,
 • płyn owodniowy – około jeden kilogram,
 • łożysko – pół kilograma lub jeden kilogram,
 • krew i dodatkowe płyny – około dwa kilogramy,
 • dodatkowa tkanka tłuszczowa – od dwóch do czterech kilogramów.

W pierwszym trymestrze kobieta powinna przytyć do dwóch kilogramów. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze powinna przybierać około pół kilograma na tydzień i będzie to bardzo dobry wynik.

Czym grozi nadwaga w ciąży?

Nadwaga podczas ciąży z całą pewnością nie jest korzystna dla żadnej kobiety, dlatego powinno się jej unikać. Przede wszystkim nadmierny przyrost masy ciała kobiety w ciąży może mieć negatywny wpływ zarówno na nią, jak i na rozwijające się dziecko. U kobiety mogą się pojawić takie nieprzyjemne dolegliwości jak obrzęki, bóle kręgosłupa, a nawet żylaki i hemoroidy. Nadwaga podczas ciąży prowadzi także do szeregu groźnych powikłań. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

 • cukrzyca ciążowa,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • makrosomia płodu, czyli nadmierna masa u dziecka,
 • poród odbywający się przed czasem,
 • konieczność wykonania cesarskiego cięcia.
Zobacz też:  Basen w ciąży - czy jest zalecany?

Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o prawidłowy wzrost masy ciała w trakcie ciąży.

Czym grozi niedowaga w ciąży?

Równie niebezpieczna co nadwaga jest niedowaga występująca podczas ciąży. Zbyt niski wzrost masy ciała w ciąży może wiązać się przede wszystkim w bardzo negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Wśród nich można wymienić między innymi możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, a także zmniejszoną masę dziecka po urodzeniu. Często jest to masa poniżej dwóch i pół kilogramów, co jest dla dziecka bardzo niekorzystne, ponieważ może powodować szereg różnych problemów zdrowotnych. W przypadku takich dzieci mogą pojawić się zaburzenia oddychania, a także niedokrwistość. Dlatego bardzo istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zapobiegać występowaniu takich problemów, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: