Prawidłowa waga w ciąży – jaki powinien być przyrost masy ciała kobiety w ciąży?

Ciąża to specyficzny stan w życiu każdej kobiety. Wiąże się on, między innymi, ze zwiększeniem się wagi. Zastanawiasz się, jaki przyrost masy ciała jest prawidłowy? Sprawdź, jaka powinna być waga w ciąży.
Waga w ciąży

Waga w ciąży – bardzo wiele kobiet na początku ciąży zastanawia się, ile powinno w niej przytyć. Z całą pewnością można stwierdzić, że ciało kobiety w ciąży się zmienia i jest to bardzo naturalny proces, który trzeba zaakceptować. Dlatego warto również dbać o odpowiednie przyrosty, aby dziecko mogło się w pełni prawidłowo rozwijać i urodzić zdrowe. Sprawdź, jaki powinien być prawidłowy przyrost wagi w ciąży.

Prawidłowa masa ciała w ciąży

waga w ciąży - prawidłowa masa ciała

Z całą pewnością można stwierdzić, że waga w ciąży wzrasta wraz z rozwojem dziecka. Jest to bardzo pozytywny aspekt, ponieważ zazwyczaj świadczy o tym, że dziecko w prawidłowy sposób się rozwija w łonie matki. Na wzrost wagi ma wpływ szereg zróżnicowanych czynników. Wśród nich można wymienić zarówno zmiany fizjologiczne, jak i zmiany metaboliczne. Przede wszystkim w trakcie ciąży rozwija się łożysko, a także wzrasta objętość płynu owodniowego oraz krwi krążącej w organizmie. Poza tym samo dziecko również sporo przybiera na wadze. Przyrost wagi w ciąży zależny jest przede wszystkim od wagi danej kobiety przed ciążą. Im więcej ona ważyła, tym mniej może ostatecznie przytyć w trakcie ciąży. I na odwrót. Im mniej ważyła na początku, tym więcej może przybrać. Ważna jest również odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i suplementacja probiotyków w ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym).

Ile powinno się przytyć kobieta w ciąży? Kalkulator wagi w ciąży

Na pewno wiele kobiet zastanawia się, ile można przytyć i jaka powinna być odpowiednia waga w ciąży. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Do oceny masy ciała najczęściej wykorzystywany jest wskaźnik wagowo-wzrostowy Body Mass Index (wskaźnik BMI). Wskaźnik wylicza się na podstawie wagi kobiety przed okresem ciąży. Dzięki temu z powodzeniem można oszacować, ile ważyć będzie ona na końcu ciąży. Informacje na temat tego, ile powinna przybrać w ciąży kobieta, są następujące:

 • jeśli kobieta miała przed ciążą niedowagę, to powinna w trakcie niej przybrać na wadze od około 12,5 do 18 kilogramów, jest to około pół kilograma na tydzień;
 • jeśli kobieta przed ciążą miała prawidłową wagę, to w trakcie ciąży powinna przytyć od około 11,5 do 16 kilogramów i jest to mniej więcej pół kilograma tygodniowo;
 • jeśli kobieta miała przed ciążą nadwagę, to powinna w trakcie niej przybrać od około 7 do 11,5 kilogramów, jest to około trzy dziesiąte kilograma na tydzień;
 • jeśli kobieta przed ciążą miała otyłość, to powinna w trakcie niej przytyć od około pięciu do dziewięciu kilogramów i będzie to około dwie dziesiąte na tydzień.

Co składa się na przyrost wagi w ciąży?

Na przyrost masy ciała podczas ciąży składa się bardzo wiele elementów. Wśród nich można wymienić następujące:

 • masa ciała dziecka – około trzy i pół kilograma,
 • macica – około jeden kilogram,
 • piersi – jeden lub dwa kilogramy,
 • płyn owodniowy – około jeden kilogram,
 • łożysko – pół kilograma lub jeden kilogram,
 • krew i dodatkowe płyny – około dwa kilogramy,
 • dodatkowa tkanka tłuszczowa – od dwóch do czterech kilogramów.

W pierwszym trymestrze kobieta powinna przytyć do dwóch kilogramów. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze powinna przybierać około pół kilograma na tydzień i będzie to bardzo dobry wynik.

Ile można przytyć w ciąży? Czym grozi nadwaga w ciąży?

waga w ciąży - ile można przytyć

Nadwaga podczas ciąży z całą pewnością nie jest korzystna dla żadnej kobiety, dlatego powinno się jej unikać. Przede wszystkim nadmierny przyrost masy ciała kobiety w ciąży może mieć negatywny wpływ zarówno na nią, jak i na rozwijające się dziecko. U kobiety mogą się pojawić takie nieprzyjemne dolegliwości jak obrzęki, bóle brzucha w ciąży, bóle kręgosłupa, a nawet żylaki i hemoroidy. Nadwaga podczas ciąży prowadzi także do szeregu groźnych powikłań. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

 • cukrzyca ciążowa;
 • nadciśnienie tętnicze krwi;
 • makrosomia płodu, czyli nadmierna masa u dziecka;
 • poród odbywający się przed czasem;
 • konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o prawidłowy wzrost masy ciała w trakcie ciąży, prowadzić zdrowy tryb życia i stosować zbilansowaną dietę w ciąży.

Prawidłowa waga w ciąży – czym grozi niedowaga w ciąży?

waga w ciąży - prawidłowa waga w ciąży

Równie niebezpieczna co nadwaga jest niedowaga występująca podczas ciąży. Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży może wiązać się przede wszystkim w bardzo negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Wśród nich można wymienić między innymi możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, a także zmniejszoną masę urodzeniową dziecka. Często jest to masa poniżej dwóch i pół kilogramów, co jest dla dziecka bardzo niekorzystne, ponieważ może powodować szereg różnych problemów zdrowotnych. W przypadku takich dzieci mogą pojawić się zaburzenia oddychania, a także niedokrwistość. Dlatego bardzo istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zapobiegać występowaniu takich problemów, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie.

Wiesz już, jaka powinna być waga w ciąży. Każda ciąża przebiega odrobinę inaczej i to, ile ciężarna przybiera na wadze, zależy od jej indywidualnych warunków i BMI sprzed ciąży. Należy pamiętać, że odpowiedni wzrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży jest normalny i, jeśli nie dochodzi do nadwagi, nie należy się nim przejmować.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy najwięcej się tyje w ciąży?

Największy przyrost masy ciała przyszłej mamy obserwuje się w II trymestrze ciąży. Nie powinien on jednak przekraczać 0,5 kg tygodniowo, czyli 2 kg miesięcznie. Na początku III trymestru nadal przybiera się na wadze, a pod koniec ciąży już właściwie się nie tyje.

Jak zgubić tłuszcz z brzucha po ciąży?

Jeśli chcesz wrócić do wagi sprzed ciąży po porodzie, należy wprowadzić zdrową dietę, pić dużo wody i zacząć ćwiczyć (zwłaszcza należy wzmacniać trzy grupy mięśni: poprzeczne, proste i skośne). Należy jednak pamiętać, aby wszelkie aktywności fizyczne zacząć, dopiero gdy organizm i ciało odpowiednio się zregenerują po okresie połogu.

Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

W czasie ciąży warto sięgać po produkty pełne witamin i minerałów. Ginekolodzy i dietetycy zalecają m.in. warzywa i owoce, ryby, chude mięso, nabiał, pełnoziarniste produkty (kasze, ryż, makaron i pieczywo).


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: