Jak wybrać idealny kocyk do wózka lub łóżeczka

Ciepły i miękki kocyk to niezbędny element każdej wyprawki dla noworodka.
Jak wybrać idealny kocyk do wózka lub łóżeczka

Ciepły i miękki kocyk to niezbędny element każdej wyprawki dla noworodka. Warto już na samym starcie się w niego zaopatrzyć. Przydaje się bowiem w domu i poza nim już od pierwszych dni życia nowego członka rodziny.

Jak wybrać idealny kocyk, który zostanie stałym towarzyszem dziecka na dłuższy czas? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Do czego niemowlak potrzebuje kocyka?

Praktyczne kocyki bywają naprawdę wielozadaniowe. Przydają się do okrywania malucha w łóżeczku lub w wózku. Tworzą wokół malca ciepłą i miękką przestrzeń, w której czuje się on bezpiecznie i spokojnie. Kocyki wykorzystuje się do zawinięcia dziecka tuż po kąpieli, by zabezpieczyć je przed wychłodzeniem. Produkty tego typu na spacerze chronią przed chłodem, promieniami słońca lub uciążliwymi insektami. Kocyki przydają się również podczas wypoczynku i zabawy dla małych odkrywców, którzy z każdym kolejnym dniem coraz bardziej zaczynają poznawać świat wokół nich.

Aby kocyk optymalnie spełniał powierzone mu role, warto wybrać produkt wysokiej jakości. Często jeden egzemplarz to za mało. Wiele osób decyduje się na zakupienie do wyprawki kilku sztuk.

Z czego powinien być zrobiony kocyk?

Zazwyczaj na samym początku, podczas poszukiwań kocyka dla noworodka, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego został on wykonany. To najważniejszy parametr produktu. Można bowiem znaleźć modele wykonane z rozmaitych surowców. Warto choćby poznać różne rozwiązania dostępne na stronie: https://www.wozki-foteliki.pl.

Jakie kocyki warto rozważyć? Idealnie sprawdzają się oddychające produkty z naturalnych tkanin, jak choćby kocyki bawełniane, bambusowe (świetne na lato) lub wełniane (gwarantujące ciepło zimą). Oprócz nich na rynku można spotkać także okrycia syntetyczne z ciepłego i miękkiego polaru.

Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się kocyk? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych aplikacji lub szwów, które mogłyby podrażnić delikatną skórę dziecka. Tkanina powinna być elastyczna i miękka, a przy tym prosta do utrzymania w sterylnej czystości. Kocyk regularnie trafia przecież do prania. Warto zatem postawić na rozwiązania, które nie zniszczą się po kilku miesiącach użytkowania.

Idealne wymiary i grubość kocyka

Jaki rozmiar powinien mieć kocyk do wózka i łóżeczka? Jeśli zamierza się zabierać kocyk w plener najlepiej postawić na mniejsze modele o wymiarze 50×70 cm lub 75×75 cm, które łatwo włożyć do wózka i okryć nimi malucha, bez konieczności wielokrotnego składania koca.

Większe egzemplarze, np. 80×100 cm lub 100×135 cm, lepiej sprawdzają się w domu, do okrywania malucha podczas snu w łóżeczku lub tuż po kąpieli. Bez trudu posłużą maluchowi przez kilka lat.

Grubość kocyka zależy oczywiście od tego, gdzie i jak ma być używany. W okresie wiosenno-letnim idealnie sprawdzają się pojedyncze, cienkie kocyki bez wypełnienia lub podwójne z cienkim wypełnieniem (do 100 g/m2). Jeśli poszukuje się kocyka do wózka na zimę, należy natomiast wybrać model podwójny z wypełnieniem o sporej grubości (do 300 g/m2).

Wygląd kocyka dla noworodka

Oddzielną kwestią jest wybór kocyka ze względu na walory estetyczne. W końcu, jeśli dany produkt będzie używany niemal codziennie przez dłuższy czas, warto znaleźć taki model, który będzie odpowiadał wizualnie rodzicom.

Czym się kierować? Najlepiej wybrać kocyk powiązany stylistycznie z innymi elementami wyprawki, w tym oczywiście z wózkiem i fotelikiem samochodowym. Kocyki, używane w łóżeczkach, dobiera się do elementów wystroju pokoju.

Nie ma jednak obaw – obecnie na rynku występuje naprawdę szeroki wybór produktów w rozmaitych kolorach, z wieloma pięknymi wzorami. Dzięki temu bez większego trudu można wybrać idealny kocyk, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale też trafi w estetyczne gusta opiekunów malucha.

Kocyki dla niemowlaków – praktyczne akcesorium do codziennego użytku

Kocyki przydają się każdego dnia w rozmaitych sytuacjach. Warto zatem wprowadzić przynajmniej jedną sztukę takiego okrycia do praktycznej wyprawki dla noworodka. Kocyki bywają również świetnym pomysłem na pierwszy prezent dla dziecka. Nawet jeśli w domu pojawi się jeden lub dwa dodatkowe, na pewno dla każdego z nich znajdzie się zastosowanie. W końcu kocyki to produkty naprawdę wielofunkcyjne, wprost niezbędne w codziennej opiece nad nowym członkiem rodziny.


Sprawdź także:

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: