Czym charakteryzuje się fotelik samochodowy 9-25 kg?
Przed zakupem fotelika należy dokładnie zorientować się, jakiego produktu będzie potrzebowało dziecko. Fotelik samochodowy 9-25 kg, czyli drugi fotelik samochodowy, wybiera się, kiedy dziecko wyrośnie już z pierwszego modelu. Najczęściej jest to produkt dedykowany dzieciom do około 5-6 roku życia. W tym okresie anatomiczna budowa ciała dziecka ulega bardzo intensywnym zmianom, w związku z czym dopasowanie odpowiedniego fotelika samochodowego może sprawić trudność.
Fotelik samochodowy 9-25 kg zazwyczaj jest montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF), ale na rynku są również dostępne modele montowane przodem. W praktyce jednak warto przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. Fotelik z przedziału 9-25 kg to rozwiązanie umożliwiające komfortowe podróżowanie do czasu, aż dziecko będzie klasyfikować się do ostatniej kategorii, tj. fotelików samochodowych 15-36 kg.
Podstawowe informacje
Wybierając fotelik z przedziału 9-25 należy pamiętać o tym, aby decydować się na modele o jak najmniejszym zakresie wagowym. Dzięki temu łatwo można dopasować fotelik do anatomii dziecka, a dobrze dopasowany model niweluje ryzyko uszkodzeń ciała podczas potencjalnego wypadku.
Wiele modeli nowych fotelików posiada oznaczenia I-size, co oznacza, że spełniają one wszystkie zalecenia związane z nową normą europejską. Aktualnie I-size obowiązuje z dotychczas funkcjonującymi przepisami ECE (Europejska Norma Kontrolna) R44/04, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ popularyzuje treści nieujęte w przepisach. Wśród istotnych elementów I-size można wymienić konieczność stosowania foteli RWF do 4. roku życia dziecka, stosowanie Isofixu, dobieranie modeli fotelików względem wzrostu, a nie wagi, a także wzmocnienie bocznych skrzydeł zagłówka.
Fotelik 9-25 kg można montować na kilka sposobów. Wśród nich wymienia się montaż za pomocą systemu ISOFIX, czyli bezpośrednio do ramy auta lub za pomocą Isofixa i Top Tethera — jest to montaż na specjalnych pasach, które mocuje się do odpowiednich punktów kotwiczeń znajdujących się za tylnym siedzeniem. Za najbezpieczniejsze metody mocowania fotela dziecięcego uznaje się montaż za pomocą Isofixa i Top Tethera.
Dobrą metodą podczas wyboru odpowiedniego modelu fotelika jest sprawdzenie ocen z testów bezpieczeństwa. Za najbardziej rzetelne uznaje się Test PLUS oraz Test ADAC, z czego pierwszy sprawdza bezpieczeństwo fotelików RWF, czyli montowanych tyłem do kierunku jazdy. Bardzo wysoką ocenę w testach bezpieczeństwa uzyskał popularny fotelik Britax Max Way.
Najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu
Wśród najczęściej popełnianych nieprawidłowości w trakcie montowania fotela dziecięcego, można wymienić:
- Nieprawidłowo dobrany fotelik do wzrostu i anatomii dziecka — dziecko nie mieści się w fotelu, wystaje lub opada mu główka.
- Fotelik samochodowy jest nieprawidłowo zamontowany — źle zapięte pasy, model z możliwością montażu RWF umieszczony przodem.
- Pasy są poskręcane lub umieszczone na niewłaściwej wysokości.
- Oparcie jest umieszczone pod nieodpowiednim kątem, co sprawia, że główka dziecka opada lub wystaje.
Warto pamiętać, że jeśli nie ma się doświadczenia i wprawy w montażu fotelika, lepiej jest zasięgnąć pomocy osób, które unikną wielu błędów.
Sprawdź także:
- Bezpieczna jazda samochodem z dzieckiem – TOP 3 foteliki samochodowe dla małego dziecka
- Foteliki z systemem ISOFIX – czy są lepsze od modeli na pasy?
- Jaki fotelik dla niemowlaka? Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy dla noworodka?
- Noworodek w foteliku – jak bezpiecznie przewozić dziecko?
- Young Sport Hero – sportowy styl i uniwersalność
- Najlepszy fotelik dla niemowlaka – jak wybrać?
- Od kiedy dziecko może podróżować bez fotelika? Jak przewozić dziecko w samochodzie?