X

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy z przedziału 9-25 kg?

Podczas zakupu fotelika samochodowego należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Często jest to zadanie trudniejsze, niż na pozór mogłoby się wydawać. Na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju produktów, które różnią się od siebie kolorami, wykonaniem czy też opiniami użytkowników. Przymierzając się do zakupu fotelika samochodowego z przedziału 9-25 kg warto zasięgnąć informacji, które sprawią, że zakup będzie udany.
fotelik samochodowy z przedziału 9-25 kg

Czym charakteryzuje się fotelik samochodowy 9-25 kg?

Przed zakupem fotelika należy dokładnie zorientować się, jakiego produktu będzie potrzebowało dziecko. Fotelik samochodowy 9-25 kg, czyli drugi fotelik samochodowy, wybiera się, kiedy dziecko wyrośnie już z pierwszego modelu. Najczęściej jest to produkt dedykowany dzieciom do około 5-6 roku życia. W tym okresie anatomiczna budowa ciała dziecka ulega bardzo intensywnym zmianom, w związku z czym dopasowanie odpowiedniego fotelika samochodowego może sprawić trudność.

Fotelik samochodowy 9-25 kg zazwyczaj jest montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF), ale na rynku są również dostępne modele montowane przodem. W praktyce jednak warto przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. Fotelik z przedziału 9-25 kg to rozwiązanie umożliwiające komfortowe podróżowanie do czasu, aż dziecko będzie klasyfikować się do ostatniej kategorii, tj. fotelików samochodowych 15-36 kg.

Podstawowe informacje 

Wybierając fotelik z przedziału 9-25 należy pamiętać o tym, aby decydować się na modele o jak najmniejszym zakresie wagowym. Dzięki temu łatwo można dopasować fotelik do anatomii dziecka, a dobrze dopasowany model niweluje ryzyko uszkodzeń ciała podczas potencjalnego wypadku.

Zobacz też:  Świąteczne prezenty dla młodzieży – jakie kupić?

Wiele modeli nowych fotelików posiada oznaczenia I-size, co oznacza, że spełniają one wszystkie zalecenia związane z nową normą europejską. Aktualnie I-size obowiązuje z dotychczas funkcjonującymi przepisami ECE (Europejska Norma Kontrolna) R44/04, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ popularyzuje treści nieujęte w przepisach. Wśród istotnych elementów I-size można wymienić konieczność stosowania foteli RWF do 4. roku życia dziecka, stosowanie Isofixu, dobieranie modeli fotelików względem wzrostu, a nie wagi, a także wzmocnienie bocznych skrzydeł zagłówka.

Fotelik 9-25 kg można montować na kilka sposobów. Wśród nich wymienia się montaż za pomocą systemu ISOFIX, czyli bezpośrednio do ramy auta lub za pomocą Isofixa i Top Tethera — jest to montaż na specjalnych pasach, które mocuje się do odpowiednich punktów kotwiczeń znajdujących się za tylnym siedzeniem. Za najbezpieczniejsze metody mocowania fotela dziecięcego uznaje się montaż za pomocą Isofixa i Top Tethera.

Dobrą metodą podczas wyboru odpowiedniego modelu fotelika jest sprawdzenie ocen z testów bezpieczeństwa. Za najbardziej rzetelne uznaje się Test PLUS oraz Test ADAC, z czego pierwszy sprawdza bezpieczeństwo fotelików RWF, czyli montowanych tyłem do kierunku jazdy. Bardzo wysoką ocenę w testach bezpieczeństwa uzyskał popularny fotelik Britax Max Way

Zobacz też:  Zabawki edukacyjne na roczek - doskonały pomysł na prezent

Najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu

Wśród najczęściej popełnianych nieprawidłowości w trakcie montowania fotela dziecięcego, można wymienić:

  1. Nieprawidłowo dobrany fotelik do wzrostu i anatomii dziecka — dziecko nie mieści się w fotelu, wystaje lub opada mu główka.
  2. Fotelik samochodowy jest nieprawidłowo zamontowany — źle zapięte pasy, model z możliwością montażu RWF umieszczony przodem.
  3. Pasy są poskręcane lub umieszczone na niewłaściwej wysokości.
  4. Oparcie jest umieszczone pod nieodpowiednim kątem, co sprawia, że główka dziecka opada lub wystaje.

Warto pamiętać, że jeśli nie ma się doświadczenia i wprawy w montażu fotelika, lepiej jest zasięgnąć pomocy osób, które unikną wielu błędów.


Sprawdź także:
Zobacz też:  Kurtki zimowe damskie — zebraliśmy najmodniejsze fasony! Sprawdź, który najlepiej wybrać na nadchodzący sezon
Może Cię także zainteresować: