Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy z przedziału 9-25 kg? Poradnik

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wybór odpowiedniego fotelika to decyzja, która może ocalić życie Twojego dziecka. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie fotelika dla dziecka.
fotelik samochodowy z przedziału 9-25 kg

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy? Podczas zakupu fotelika samochodowego należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Często jest to zadanie trudniejsze, niż na pozór mogłoby się wydawać. Na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju produktów, które różnią się od siebie kolorami, wykonaniem czy też opiniami użytkowników. Przymierzając się do zakupu pierwszego fotelika samochodowego z przedziału 9-25 kg warto zasięgnąć informacji, które sprawią, że zakup będzie udany. Zrozumienie kluczowych aspektów, takich jak rodzaj montażu, kierunek jazdy, a także dopasowanie fotelika do wzrostu i wagi dziecka, to podstawa. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej.

Czym charakteryzuje się fotelik dla dziecka 9-25 kg?

jak dobrze wybrać fotelik samochodowy - czym się charakteryzuje

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy? Przed zakupem fotelika należy dokładnie zorientować się, jakiego produktu będzie potrzebowało dziecko. Fotelik samochodowy 9-25 kg, czyli drugi fotelik samochodowy, wybiera się, kiedy dziecko wyrośnie już z pierwszego modelu. Najczęściej jest to produkt dedykowany dzieciom do około 5-6 roku życia. W tym okresie anatomiczna budowa ciała dziecka ulega bardzo intensywnym zmianom, w związku z czym dopasowanie odpowiedniego fotelika samochodowego może sprawić trudność.

Fotelik samochodowy 9-25 kg zazwyczaj jest montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF), ale na rynku są również dostępne modele montowane przodem. W praktyce jednak warto przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. Fotelik z przedziału 9-25 kg to rozwiązanie umożliwiające komfortowe podróżowanie do czasu, aż dziecko będzie klasyfikować się do ostatniej kategorii, tj. fotelików samochodowych 15-36 kg. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dobrze wybrać fotelik samochodowy.

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy? Podstawowe kryteria

Wybór fotelika to zawsze poważna sprawa. Kiedy zaczynasz swoje poszukiwania, najpierw zwróć uwagę na wagę i wzrost twojego dziecka. W sklepach znajdziesz foteliki samochodowe podzielone na grupy wagowe: od 0-13 kg, od 9-18 kg, od 15-25 kg i od 22-36 kg. Dobry fotelik to taki, który jest idealnie dopasowany do rozmiarów maluszka. Nie kupuj „na zapas”, bo to zdecydowanie nie służy bezpieczeństwu.

Drugie kryterium, na które warto zwrócić uwagę przy dobraniu fotelika samochodowego, to sposób montażu fotelika. Istnieją dwa podstawowe systemy montażu – z użyciem pasa bezpieczeństwa samochodu lub z wykorzystaniem systemu ISOFIX. Wybierając fotelik, sprawdź, czy twój samochód posiada odpowiednie punkty montażu ISOFIX. Ten system jest łatwy w obsłudze i bardzo bezpieczny, jednak nie każdy samochód jest z nim wyposażony.

Podstawowe informacje o fotelikach do samochodu

jak dobrze wybrać fotelik samochodowy - podstawowe informacje

Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy? Wybierając fotelik z przedziału 9-25 należy pamiętać o tym, aby decydować się na modele o jak najmniejszym zakresie wagowym. Dzięki temu łatwo można dopasować fotelik do anatomii dziecka, a dobrze dopasowany model niweluje ryzyko uszkodzeń ciała podczas potencjalnego wypadku.

Wiele modeli nowych fotelików posiada oznaczenia I-size, co oznacza, że spełniają one wszystkie zalecenia związane z nową normą europejską. Aktualnie I-size obowiązuje z dotychczas funkcjonującymi przepisami ECE (Europejska Norma Kontrolna) R44/04, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ popularyzuje treści nieujęte w przepisach. Wśród istotnych elementów I-size można wymienić konieczność stosowania foteli RWF do 4. roku życia dziecka, stosowanie Isofixu, dobieranie modeli fotelików względem wzrostu, a nie wagi, a także wzmocnienie bocznych skrzydeł zagłówka.

Montaż fotelika – system ISOFIX lub Top Tether

Fotelik 9-25 kg można montować na kilka sposobów. Wśród nich wymienia się montaż do tylnej kanapy za pomocą systemu ISOFIX, czyli bezpośrednio do ramy auta lub za pomocą Isofixa i Top Tethera — jest to montaż na specjalnych pasach, które mocuje się do odpowiednich punktów kotwiczeń znajdujących się za tylnym siedzeniem. Za najbezpieczniejsze metody zapinania fotela dziecięcego uznaje się montaż za pomocą Isofixa i Top Tethera.

Dobrą metodą podczas wyboru odpowiedniego modelu fotelika jest sprawdzenie ocen z testów bezpieczeństwa. Za najbardziej rzetelne uznaje się Test PLUS oraz Test ADAC, z czego pierwszy sprawdza bezpieczeństwo fotelików RWF, czyli montowanych tyłem do kierunku jazdy. Bardzo wysoką ocenę w testach bezpieczeństwa uzyskał popularny fotelik Britax Max Way

Kierunek jazdy – przód czy tył?

jak dobrze wybrać fotelik samochodowy - kierunek jazdy

Jednym z najważniejszych aspektów, o których musisz pomyśleć, decydując, jak dobrze wybrać fotelik samochodowy, jest kierunek jazdy. Badania pokazują, że przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest znacznie bezpieczniejsze. Dlatego też, jeżeli to możliwe, zdecyduj się na fotelik, który pozwoli Ci na takie ustawienie.

Pamiętaj, że przepisy ruchu drogowego w Polsce zobowiązują do przewożenia dzieci do 15. miesiąca życia tyłem do kierunku jazdy. Jeśli jednak Twój maluch przekroczył już ten wiek, to pamiętaj, że wybór fotelika, który pozwoli Ci na dalsze przewożenie tyłem, może być najbezpieczniejszym wyborem.

Najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu

Wśród najczęściej popełnianych nieprawidłowości w trakcie montowania fotela dziecięcego, można wymienić:

  1. Nieprawidłowo dobrany fotelik do wzrostu i anatomii dziecka — dziecko nie mieści się w fotelu, wystaje lub opada mu główka.
  2. Fotelik samochodowy jest nieprawidłowo zamontowany — źle zapięte pasy, model z możliwością montażu RWF umieszczony przodem.
  3. Pasy są poskręcane lub umieszczone na niewłaściwej wysokości.
  4. Oparcie jest umieszczone pod nieodpowiednim kątem, co sprawia, że główka dziecka opada lub wystaje.

Warto pamiętać, że jeśli nie ma się doświadczenia i wprawy w montażu fotelika, lepiej jest zasięgnąć pomocy osób, które unikną wielu błędów.

Podsumowując, kwestia, jak dobrze wybrać fotelik samochodowy, zależy od wielu czynników – rodzaju auta, danego modelu siedziska, wagi i wzrostu dziecka, a także od indywidualnych preferencji rodziców. Pamiętaj, że najważniejszy jest najwyższy poziom bezpieczeństwa Twojego dziecka. Dbaj o prawidłowy montaż i ustawienie fotelika, a podróże samochodem staną się spokojniejsze i bezpieczne.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: