Dyfuzor to specjalne urządzenie pozwalające na rozpraszanie mgiełki stworzonej z wybranych przez nas olejków eterycznych. Uniwersalne zastosowanie tego typu urządzeń sprawia, że w wielu domach, a nawet biurach, korzysta się z dyfuzora. W artykule podpowiadamy, jaki dyfuzor najlepiej wybrać dla siebie.
Rodzaje dyfuzorów zapachowych
Należy zacząć od tego, że każdy olejek eteryczny ma nieco inną wrażliwość na ciepło oraz podatność na utlenianie. Dlatego standardowe podgrzewanie olejków przy użyciu kominka powoduje niszczenie związków lotnych. Co więcej, nieraz jest to wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia. W związku z tym korzysta się z oferujących lepsze możliwości urządzeń, które wyciągną z olejków ich potencjał i prozdrowotną esencję. Dyfuzor dzieli się na kilka rodzajów, wśród nich wymienia się m.in.:
- nebulizujące;
- ultradźwiękowe;
- cieplne.
Każdy z tych dyfuzorów pozwala na unikalną emisję olejków eterycznych, tym samym umożliwiając pełne wykorzystanie ich korzystnych właściwości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy typ urządzenia ma swoje zalety oraz wady, które przedstawiamy w dalszej części tekstu.
Dyfuzor do aromaterapii – nebulizator do olejków eterycznych
Dyfuzor nebulizujący działa poprzez rozbijanie olejku eterycznego na drobne cząsteczki. Dyfuzor wykorzystuje przy tym wysokie ciśnienie powietrza oraz dyszę do rozpylania olejków eterycznych do powietrza. Drobna mgiełka w powietrzu rozprasza olejek jednorazowo, ale nie zmienia jego składu chemicznego. Wśród zalet można wymienić:
- uzyskiwanie optymalnych korzyści terapeutycznych (pomimo braku korzystania z wody i ciepła);
- niski pobór energii;
- gwarancję intensywnego aromatu.
Wśród wad:
- wysoką cenę urządzenia;
- brak jednostopniowego rozpraszania olejku;
- wrażliwość na stłuczenie.
Dyfuzor ultradźwiękowy – co go wyróżnia?
Jest to najczęściej wykorzystywany typ urządzenia. Taki dyfuzor do olejków eterycznych używa wody i elektroniki do wytworzenia mgiełki z mieszaniny oleju i wody. Wśród zalet wskazuje się między innymi:
- korzystanie z niewielkiej ilości olejku eterycznego;
- brak wykorzystywania ciepła;
- możliwość używania jako nawilżacza powietrza;
- cichą pracę urządzenia.
Wadą może być:
- konieczność okresowego czyszczenia urządzenia od środka;
- rozpraszanie mgiełki zależne od kierunku ciągu powietrza w pomieszczeniu.
Jak wybrać dyfuzor zapachowy? Dyfuzor cieplny
Ten model wykorzystuje elementy grzewcze, aby odparować olejek eteryczny bezpośrednio do powietrza. Zwykle korzysta się z rozcieńczonych preparatów. Dyfuzor ten nieraz korzysta z opcji wysokiej temperatury, co likwiduje wiele właściwości terapeutycznych olejków.
Zalety:
- niska cena;
- cicha praca urządzenia.
Istotną wadą jest możliwość zmiany właściwości olejków, co prowadzi do pozbycia się korzyści terapeutycznych i aromatycznych.
Dyfuzor do olejków eterycznych – jakie zapachy są najlepsze do aromaterapii?
Do aromaterapii sprawdzi się większość olejków. Olejki eteryczne mają wiele właściwości, m.in. relaksujących czy dodających energii. Wystarczy, że wlejesz kilka kropel olejku do pojemnika dyfuzora, a poczujesz naturalne dobrodziejstwa tych zapachów. Zapach lawendy pomaga zasnąć, a mięta uspokaja i zwiększa koncentrację. Trawa cytrynowa doda ci energii, oczyści powietrze i zadziała antyseptycznie. Olejek eteryczny z eukaliptusa ułatwi oddychanie. Świetnie sprawdzą się także dyfuzowane olejki cytrusowe.
Jaki dyfuzor najlepiej wybrać? Podsumowanie
Wiesz już, jakie są rodzaje dyfuzorów i jaki dyfuzor najlepiej wybrać. Decyzję o wybraniu modelu odpowiedniego urządzenia każdy powinien podjąć indywidualnie, opierając się na swoich potrzebach oraz preferencjach.
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie ustawić dyfuzor powietrza?
Dyfuzor należy ustawić w centralnym miejscu w pomieszczeniu, na wysokości między 1 m a 1,5 m. Pozwoli to na równomierną dyfuzję się zapachu. Nie należy ustawiać dyfuzora zbyt wysoko, gdyż zapach nie będzie się rozprzestrzeniał odpowiednio i będzie słabo wyczuwalny.
Jakie olejki do dyfuzora w sypialni?
Na komfort snu wpłyną pozytywnie zapachy, takie jak: lawenda, jaśmin, bergamotka, drzewo sandałowe czy rumianek.
Jak długo używać dyfuzora?
Najlepszym sposobem jest dyfuzja przerywana –30-60 minut dyfuzji i 30-60 minut przerwy. Dzięki temu optymalizujemy uwalnianie zapachów z olejków eterycznych i czerpiemy z nich najwięcej korzyści.
Sprawdź także:
- Dlaczego warto sięgać po olejki do włosów? Olejowanie włosów i skóry głowy
- Czy warto stosować olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem?
- Domowa pielęgnacja na bazie oleju rycynowego. Olejek rycynowy na włosy, skórę i paznokcie
- Szałwia w ciąży – właściwości lecznicze. Czy szałwia lekarska to bezpieczne zioło?
- Herbata koperkowa – od kiedy można ją podawać?
- Pierwszy laptop dla dziecka – jaki wybrać?
- Inhalacja w ciąży na katar, kaszel, przeziębienie – zalety i przeciwwskazania