X

Magnez w ciąży

Magnez w ciąży

Magnez jest pierwiastkiem, który zapewnia wsparcie wielu istotnych funkcji życiowych. Zapewnia pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego, a także kostnego. Jest to również ważny składnik diety w ciąży, który bezpośrednio wpływa na rozwój dziecka.

Jakie funkcje pełni magnez w organizmie?

W organizmie magnez wpływa między innymi na aktywności enzymów oraz ich syntezę. Magnez jest też niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśnia serca. Jest w stanie zapewnić przeciwdziałanie niedotlenieniu czy niedokrwieniu mięśnia sercowego. W tym względzie jest w stanie zapobiegać występowaniu między innymi arytmii czy chorób nadciśnieniowych, zatorów w naczyniach krwionośnych. Natomiast magnez w ciąży jest odpowiedzialny za właściwy przebieg i rozwój płodu. Jego niedobór może prowadzić do występowania kurczy mięśniowych oraz macicy, co może przyczyniać się do poronienia.

Dodatkowo, gdy w ciąży stosowana jest dieta, która jest bogata w magnez, możliwe jest wydłużenie okresu ciąży, co przekłada się bezpośrednio na uzyskiwane przez noworodka wzrost czy wagę ciała.

Niedobory magnezu

Gdy w organizmie brakuje odpowiedniej ilości magnezu może dochodzić do między innymi zaburzeń koncentracji, zaników pamięci, bólów głowy, kołatania serca, arytmii czy bezsenności. Dodatkowo w ciąży mogą występować bóle mięśni czy młodości oraz wymioty. Przy występowaniu takich objawów warto jest skontaktować się z lekarzem, co pozwala zmienić dietę. Lekarz może również zalecić stosowanie magnezu w formie dodatkowych suplementów.

Zobacz też:  Dziecko śpi z otwartą buzią - czy może oznaczać chorobę?

Warto wiedzieć, że na brak odpowiedniej ilości magnezu może odpowiadać nadmierne spożywanie kawy czy czarnej herbaty. Są one odpowiedzialne za wypłukiwanie magnezu z organizmu. Ilość magnezu obniża również długotrwały stres. Z tego powodu szczególnie w ciąży tak ważne jest, aby zachowywać spokój i szukać sposobów na relaks.

Stosowanie suplementów w ciąży

Jeśli chce się stosować suplementy z magnezem warto jest skonsultować się z lekarzem. W okresie ciąży zapotrzebowanie na magnez jest znacznie większe. Wynika to między innymi z procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu. Szczególnie duże zapotrzebowanie na magnez pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Oczywiście najlepszym sposobem na uzupełnianie ilości magnezu w organizmie jest stosowanie dopasowanej do potrzeb, zbilansowanej diety.

Taka dieta powinna być bogata w orzechy, ziarna czy rośliny strączkowe. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że duże zapotrzebowanie na magnez może utrudniać uzupełnianie jego braków jedynie w ramach odżywiania się. Wówczas można postawić na naturalne suplementy, które pozwalają dostarczyć dodatkowe dawki magnezu.

Jak powinno się przyjmować magnez w ciąży?

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na takie suplementy z magnezem, które będą się bardzo dobrze wchłaniać. Zależy to zarówno od tego, w jakiej postaci magnez zastosowany jest w wybranym suplemencie, ale również czy w preparacie znajdują się witaminy D czy B6. Takie witaminy przyśpieszają wchłanianie się magnezu. W ten sposób taka sama dawka magnezu znajdująca się w wybranym suplemencie wchłonie się znacznie szybciej.

Zobacz też:  Palenie w ciąży - jakie są skutki?

Warto również brać pod uwagę, że wiele substancji zawartych w pokarmach ogranicza wchłanianie się magnezu. Przy przyjmowaniu suplementów z magnezem warto unikać między innymi spożywania roślin z kwasem szałwiowym, jak herbata czy szpinak, błonnika z kwasem fitynowym, który obecny jest zbożach. Na mniejsze wchłanianie magnezu wpływają również nasycone kwasy tłuszczowe, duże stężenia wapnia, czy białka roślinne.

Jak długo można stosować suplementy?

Stosowanie suplementów w ciąży powinno być nie tylko skonsultowane z lekarzem, ale również kontrolowane przez lekarza. Wówczas można mieć pewność, że nie stosuje się takich preparatów, czy takich dawek magnezu, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie kobiety w ciąży, jak też nienarodzonego dziecka. Jeśli kobieta w ciąży podejrzewa się niedobory magnezu wówczas lekarze jest w stanie wykonać dokładne badania krwi.

Na podstawie wyników takich badań można wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogą powodować podobne objawy, jak brak magnezu. Dodatkowo wyniki badań krwi wskazują, jak bardzo duże są niedobory magnezu, co pozwala na znacznie lepsze określenie dawki magnezu, która powinna być przyjmowana.

Zobacz też:  Dziecko stawia stopę do środka, czyli gołębi chód

Skutki uboczne stosowania magnezu

Trzeba brać pod uwagę, że przyjmowanie magnezu może wiązać się z różnymi niedogodnościami. Wynika to z faktu, że jest on odpowiedzialny za wspomaganie trawienia. Powodować to może szczególnie u kii bet w ciąży biegunkę, a nawet odwodnienie organizmu. Natomiast duże wykorzystanie magnezu przez organizm sprawia, że jego nadmiar występuje rzadko i najczęściej u osób, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: