Magnez w ciąży – czym grozi niedobór? Jak wygląda suplementacja u kobiet w ciąży?

Czym grozi niedobór magnezu dla przyszłej mamy i płodu? Przeczytaj, jakie funkcje pełni magnez w organizmie. Jak suplementować magnez w ciąży?
Magnez w ciąży

Magnez w ciąży jest ważnym pierwiastkiem, który zapewnia wsparcie wielu istotnych funkcji życiowych. Zapewnia pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego, a także kostnego. Jest to również ważny składnik diety w ciąży, który bezpośrednio wpływa na rozwój dziecka.

Rola magnezu w organizmie

magnez w ciąży - rola magnezu

Odpowiedni poziom magnezu wpływa między innymi na aktywności enzymów oraz ich syntezę. Magnez jw ciąży est też niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśnia serca. Jest w stanie zapewnić przeciwdziałanie niedotlenieniu czy niedokrwieniu mięśnia sercowego. W tej kwestii jest w stanie zapobiegać występowaniu między innymi arytmii czy chorób nadciśnieniowych, zatorów w naczyniach krwionośnych. Natomiast magnez w ciąży jest odpowiedzialny za właściwy przebieg i rozwój płodu. Jego niedobór może prowadzić do występowania skurczów mięśni i skurczów macicy, co może przyczyniać się do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Dodatkowo gdy w ciąży stosowana jest dieta, która jest bogata w magnez, możliwe jest wydłużenie okresu ciąży, co przekłada się bezpośrednio na uzyskiwane przez noworodka wzrost czy wagę ciała.

Objawy niedoboru magnezu w ciąży

Gdy w organizmie brakuje odpowiedniej ilości magnezu może dochodzić do między innymi zaburzeń koncentracji, zaników pamięci, bólów głowy, kołatania serca, arytmii czy bezsenności. Dodatkowo w ciąży mogą występować bóle mięśni czy młodości oraz wymioty. Przy występowaniu takich objawów warto jest skontaktować się z lekarzem, co pozwala zmienić dietę. Lekarz może również zalecić stosowanie magnezu w formie dodatkowych suplementów.

Warto wiedzieć, że na brak odpowiedniej ilości magnezu może odpowiadać nadmierne spożywanie kawy czy czarnej herbaty. Są one odpowiedzialne za wypłukiwanie magnezu z organizmu. Ilość magnezu obniża również długotrwały stres. Z tego powodu szczególnie w ciąży tak ważne jest, aby zachowywać spokój i szukać sposobów na relaks.

Stosowanie suplementów w ciąży

Jeśli chce się stosować suplementację magnezu, warto jest skonsultować się z lekarzem. W okresie ciąży zapotrzebowanie na magnez jest znacznie większe. Wynika to między innymi z procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu. Szczególnie duże zapotrzebowanie na magnez pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Zapotrzebowanie kobiety w ciąży (w zależności od masy ciała) to około 320–360 mg magnezu na dobę.

Źródła magnezu dla ciężarnych

Oczywiście najlepszym sposobem na uzupełnianie ilości magnezu w organizmie jest stosowanie dopasowanej do potrzeb, zbilansowanej diety.

Taka dieta powinna być bogata w orzechy, ziarna czy rośliny strączkowe. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że duże zapotrzebowanie na magnez w ciąży może utrudniać uzupełnianie jego braków jedynie w ramach odżywiania się. Wówczas można postawić na naturalne suplementy, które pozwalają dostarczyć dodatkowe dawki magnezu.

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży – suplementacja

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na takie suplementy z magnezem, które będą się bardzo dobrze wchłaniać. Zależy to zarówno od tego, w jakiej postaci magnez w ciąży zastosowany jest w wybranym suplemencie, ale również czy w preparacie znajdują się witaminy D czy B6. Takie witaminy przyśpieszają wchłanianie się magnezu. W ten sposób taka sama dawka magnezu znajdująca się w wybranym suplemencie wchłonie się znacznie szybciej.

Warto również brać pod uwagę, że wiele substancji zawartych w pokarmach ogranicza wchłanianie się magnezu. Przy przyjmowaniu suplementów z miligramami magnezu warto unikać między innymi spożywania roślin z kwasem szałwiowym, jak herbata czy szpinak, błonnika z kwasem fitynowym, który obecny jest zbożach. Na mniejsze wchłanianie magnezu wpływają również nasycone kwasy tłuszczowe, duże stężenia wapnia, czy białka roślinne.

Jak długo można stosować suplementy?

Stosowanie suplementów w ciąży powinno być nie tylko skonsultowane z lekarzem, ale również kontrolowane przez lekarza. Wówczas można mieć pewność, że nie stosuje się takich preparatów, czy takich dawek magnezu, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie kobiety ciężarnej, jak też nienarodzonego dziecka. Jeśli kobieta w ciąży podejrzewa się niedobory magnezu wówczas lekarze jest w stanie wykonać dokładne badania krwi.

Na podstawie wyników takich badań można wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogą powodować podobne objawy, jak brak magnezu. Dodatkowo wyniki badań krwi wskazują, jak bardzo duże są niedobory magnezu, co pozwala na znacznie lepsze określenie dawki magnezu, która powinna być przyjmowana.

Skutki uboczne stosowania magnezu

magnez w ciąży - skutki uboczne

Trzeba brać pod uwagę, że przyjmowanie magnezu może wiązać się z różnymi niedogodnościami. Wynika to z faktu, że jest on odpowiedzialny za wspomaganie trawienia. Powodować to może szczególnie u kii bet w ciąży biegunkę, a nawet odwodnienie organizmu. Natomiast duże wykorzystanie magnezu przez organizm sprawia, że jego nadmiar występuje rzadko i najczęściej u osób, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek.

Magnez dla kobiet w ciąży – podsumowanie

Wiesz już, dlaczego magnez w ciąży jest ważny i co powoduje niedobór tego pierwiastka. Pamiętaj, aby przyjmować wskazaną przez lekarza dawkę magnezu dziennie i uważnie obserwuj swój organizm pod względem objawów niedoboru.

Najczęściej zadawane pytania

Ile brać magnezu w ciąży?

Przyjmuje się, że kobiety w ciąży powinny przyjmować ok. 320–360 mg na dobę.

Czy magnez spowalnia poród?

Odpowiedni poziom magnezu w organizmie może zapobiegać przedwczesnemu porodowi. Pierwiastek ten ogranicza skurcze macicy.

Do którego tygodnia ciąży można brać magnez?

Eksperci i lekarze odradzają przyjmowanie tego pierwiastka pod koniec trwania ciąży (po 35. tygodniu ciąży).


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: