Czym jest nawał pokarmu w piersiach? Jak sobie radzić z nawałem mlecznym?

Czym jest nawał pokarmu w piersiach? Jakie są jego przyczyny? Jakie są skutki i jak sobie z nim radzić? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Nawał pokarmu

Każda matka w pierwszych dniach po porodzie doświadczy nawału mlecznego. Nawał pokarmu to naturalny i wypełni oczekiwana etap laktacji. W jego rezultacie znacząco zwiększa się ilość wytworzonego przez organizm matki pokarmu. Niestety może się to wiązać z pewnymi niedogodnościami. Co warto wiedzieć o nawale pokarmu?

Czym jest nawał pokarmu podczas karmienia piersią?

nawał pokarmu - czym jest

Nawał mleczny to w pełni naturalna i oczekiwana reakcja, która jest rezultatem zwiększonej ilości prolaktyny w organizmie matki. Do zwiększonej ilości prolaktyny w ciele dochodzi w wyniku ssania piersi matki przez noworodka. Z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Należy utrzymać w świadomości, czas po porodzie to okres wysokiej niestabilności gospodarki hormonalnej w organizmie. W związku z tym może dojść do pojawienia się kilku fizjologicznych objawów, które mogą w początkowym okresie płynąć na komfort życia matki. Podczas nawału pokarmu, czyli pożądanego etapu w czasie laktacji może dojść między innymi do różnorodnych objawów ze strony piersi.

Nawał pokarmu w piersiach po porodzie

Matki najczęściej zgłaszają problem uczucia ciężkości, czy też ich przepełnienia piersi. W niektórych przypadkach może również dojść do pojawienia się uczucia ciepła, a nawet do wrażenia rozpierającego ciśnienia wewnątrz piersi. Niemniej jednak w żadnym przypadku nie powinno pojawić się uczucie bólu. Jakiekolwiek intensywne objawy bólowe ze strony piersi muszą być skonsultowane z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

Dodatkowe utrudnienia w trakcie nawału laktacyjnego

nawał pokarmu - dodatkowe utrudnienia w trakcie nawału

W znakomitej większości przypadków, jeżeli dziecko będzie prawidłowo przystawiane do piersi, nawał pokarmu powinien przebiegać bez problemowo. W sytuacji, w której dziecko będzie ssało pierś regularnie i intensywnie nawał pokarmu może przejść niezauważony. Dlatego tak ważne jest, aby starać się nie dopuszczać do dłuższych przerw pomiędzy karmieniami. Minimum to 8 karmień na dobę.

W przeciwnym wypadku może dojść do pojawienia się dyskomfortu, tkliwości i napięcia w okolicach piersi i brodawek. Szczęśliwie istnieje szereg ćwiczeń oraz sposobów, które pozwolą na złagodzenie wszystkich niepożądanych objawów ze strony piersi, jeżeli młoda matka będzie miała z nimi do czynienia. Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia łagodzące objawy ze strony piersi? Jak się do nich przygotować?

Jak karmić noworodka w trakcie nawału pokarmu?

Podczas nawału mlecznego zdarza się, że piersi stają się bardzo pełne, a dziecko może mieć trudności z ssaniem. W takim przypadku można zastosować kilka metod, aby pomóc dziecku i zachować zdrowie piersi. Można odciągać nadmiar pokarmu za pomocą laktatora, aby zmniejszyć ciśnienie w piersiach i ułatwić dziecku ssanie. Ważne jest, aby odciągać pokarm w takiej ilości, ile potrzebuje dziecko, aby nie pobudzać nadmiernie produkcji mleka.

Jeśli mleko wypływa z piersi zbyt szybko i dziecko ma trudności z ssaniem, można spróbować delikatnie uciskać piersi, aby zmniejszyć strumień mleka. Można również spróbować zmienić pozycję karmienia dziecka do piersi, aby zmniejszyć szybkość wypływu mleka.

Jak sobie radzić z nawałem mlecznym pokarmu? Masaż piersi

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest odpowiednio przeprowadzony masaż piersi, który poprzez podniesienie poziomu oksytocyny w matczynym organizmie przyczyni się do łatwiejszego wypływu pokarmu. Dodatkową zaletą tego rodzaju masażu jest szybsze ustabilizowanie gospodarki hormonalnej kobiety.

Jak się przygotować i jak przebiega masaż?

Pierwszym etapem przygotowania do ćwiczenia jest tak zwany siad płotkarski, który polega na wyprostowaniu lewej nogi oraz na dociągnięciu prawej nogi do spojenia łonowego. Kolejnym etapem ćwiczenia jest delikatne ułożenie dłoni na piersiach. Istotne jest, aby największa część otoczki została ułożona pomiędzy palcem serdecznym a środkowym. Jaki jest kolejny krok ćwiczenia?

Następnie przystępujemy do masażu poprzez krążenia masujące ruchem na zewnątrz. Kolejnym etapem jest zmiana nóg oraz zmiana kierunku masażu piersi do wewnątrz. Należy mieć na uwadze, ilość obrotów, która może okazać się skuteczna to 36. Zaleca się jednak, aby mama wykonywała od 70 do 120 obrotów. Można również zastosować inne rodzaje masażu, ważne jest jednak, aby były one delikatne.

Ile trwa nawał pokarmu?

Czas trwania nawału mlecznego może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu kobiety oraz sposobu, w jaki karmi swoje dziecko. Zazwyczaj nawał mleczny trwa od 2 do 5 dni po porodzie, ale u niektórych kobiet może trwać dłużej lub krócej. W ciągu tego czasu piersi stają się bardziej wrażliwe i pełne mleka, a dziecko potrzebuje częstych karmień, aby pobudzić produkcję mleka i utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia i odżywienia.

Po zakończeniu nawału mlecznego produkcja mleka może się wyrównać i stać się bardziej stabilna, a karmienie dziecka staje się łatwiejsze i bardziej przewidywalne.

Zimne okłady i okłady z liści kapusty

nawał pokarmu - zimne okłady

Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z niedogodnościami, które wywołał nawał pokarmu, są okłady na piersi. Odpowiednio wykonane mogą przynieść szybką ulgę młodej matce. Zimne okłady to idealne rozwiązanie dla tych kobiet, zmagają się z nadmiernym uczuciem ciepła w okolicach piersi. Można zastosować różne rodzaje okładów w zależności od naszych preferencji.

Ciekawym rozwiązaniem, które jest warte przemyślenia, są okłady z liści kapusty. Tego rodzaju naturalne okład to doskonały sposób zarówno na schłodzenie rozgrzanych piersi, jaki na ściągnięcie wytworzonych w wyniku obrzęku piersi toksyn. Tego typu okład nie powinien być trzymany na piersi dłużej niż 20 minut. Szczęśliwie istnieje inny rodzaj okładu, jeżeli nasz organizm źle znosi schładzanie.

Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie ciepłego okładu z blanszowanych liści kapusty. W takim wypadku liście należy zanurzyć we wrzątku, oraz lekko je osuszyć po wyciągnięciu. Kolejnym krokiem jest ich potłuczenie w celu wypuszczenia soków. Na końcu nakładamy liście na piersi. Tak jak zostało wspomniane liście kapusty nie są jednym sposobem na stworzenie skutecznego okładu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Część osób poleca matkom zmagającym się z nawałem pokarmu picie szałwii. Przyjmowanie tego naturalnego zioła przyczynia się do obniżenia poziomu laktacji. Niemniej jednak przed zastosowaniem takiego kroku należy się zastanowić, czy jest to dobry pomysł. Koniec końców okres po porodzie to czas, kiedy organizm z naturalnej potrzeby zaczyna wytwarzać dużą ilość pokarmu. W związku z tym dostarczanie organizmowi sprzecznych informacji niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, istnieją inne sposoby na poradzenie sobie z nawałem pokarmu bez ograniczenia laktacji. Jeżeli dziecko nie jest w stanie przyjąć całego wytworzonego pokarmu, lepszym rozwiązaniem będzie jego odprowadzenie. Wystarczy odciągnąć od 5 do 10 ml pokarmu.

Wiesz już, czym jest nawał pokarmu i jak przystawiać noworodka do piersi w czasie jego trwania. Należy  pamiętać, że poród oraz pierwsze dni po przyjściu dziecka na świat to czas, w którym kobieta powinna mieć odpowiednie warunki do odpoczynku. Aby matka mogła poradzić sobie w sposób bezproblemowy z nawałem pokarmu, powinna mieć zapewnione komfortowe i relaksujące warunki, które obejmują wartościowe i pożywne posiłki. Najważniejsze jest, aby wzmocnić organizm.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: