Laktator – co to jest i jak używać tego urządzenia? Sprawdź!

Wiele matek w okresie laktacji oraz karmienia piersią decyduje się na laktator – co to jest i jak korzystać z takiego sprzętu? Laktator to urządzenie, które umożliwia wygodne odciąganie pokarmu, jakim jest dla dziecka mleko. Sprawdź przydatne informacje!
laktator co to

Warto zapamiętać!

  • Ból mięśni w ciąży często wynika z naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety, takich jak zwiększenie masy ciała, powiększająca się macica.
  • Zaleca się, aby przyszła mama unikała pozycji i aktywności, które mogą powodować dodatkowe napięcie mięśni.

Zarówno matki w placówkach medycznych, jak i w swoich domach niejednokrotnie wykorzystują laktator – co to jest? Sprzęt ten pozwala na sprawne i wygodne odciąganie pokarmu z piersi, aby podać dziecku mleko z pominięciem ssania brodawki przez niemowlę. Akcesorium to może być stosowane jeszcze przed porodem. Niektóre panie decydują się na to, choć jest to zawsze indywidualna decyzja. Dowiedz się więcej!

Laktator – co to? Czemu stosuje się go w okresie karmienia piersią?

Panie, które mają obawy przed bezpośrednim karmieniem piersią swojego dziecka, nieraz decydują się na laktator – co to? Urządzenie pozwala na łatwe odciąganie mleka podczas laktacji. Dzięki temu można dostarczać niemowlakowi pokarm bez przystawiania dziecka do piersi. Sprzęt wykorzystuje się również po to, aby stymulować piersi do produkcji pokarmu w przypadku zbyt małej ilości mleka. Można znaleźć modele przeznaczone do odciągania pokarmu z jednej lub obu piersi jednocześnie. Decydując się na takie urządzenie, upewnij się, że lejek ma optymalny rozmiar. Zmierz pierś i dobierz jego wymiary.

Laktator – jak używać go do odciągania pokarmu dla dziecka?

Wiele pań decyduje się na laktator. Jak używać takiego sprzętu? W zależności od wybranego rodzaju sprzętu, jego obsługa może wymagać ręcznego działania lub też cały proces może przebiegać automatycznie. W każdym przypadku przystawia się do piersi nakładkę, pozwalając, aby pokarm trafiał do pojemnika. Za pomocą laktatora można szybko pozyskać mleko dla dziecka, dlatego też jest to przydatne akcesorium w wyprawce. W pierwszych dniach użytkowanie urządzenia może sprawiać pewne trudności, a zatem należy się przyzwyczaić do sprzętu i stymulować odruch wypływu pokarmu.

Laktator elektryczny i manualny – czym się różnią?

Istnieją różne rodzaje laktatorów, dlatego przy wyborze urządzenia należy przeanalizować jego parametry. Wymienić można podstawowe rozróżnienie na dwa warianty, które obejmują laktatory:

  • elektryczne,
  • manualne.

Wersja elektryczna może działać między innymi na baterie. Jest ona wygodna w użytkowaniu – cały proces odbywa się automatycznie. Z kolei wariant manualny wymaga ręcznej obsługi i włożenia w nią pewnego wysiłku.

Dlaczego laktator nie ściąga mleka i co robić w takiej sytuacji?

Wiele pań może zetknąć się z problemami podczas korzystania z omawianego sprzętu. Dlaczego laktator nie ściąga mleka? Przyczyny mogą być różnorodne. Wśród nich wymienić można nieprawidłowo założoną nakładkę, co uniemożliwia właściwe działanie mechanizmu. Znaczenie mogą mieć też niekomfortowe warunki i złe samopoczucie matki, co nieraz zdarza się w stresujących sytuacjach. Może również okazać się, że w piersiach nie nagromadziło się jeszcze mleko, a działania są podejmowane przedwcześnie.

Jak wyparzyć laktator i co warto wiedzieć na ten temat?

W celu wyparzenia laktatora wystarczy włożyć do garnka jego części w taki sposób, aby były one całkowicie zanurzone w wodzie. Gotowanie powinno trwać pięć minut. Proces ten należy przeprowadzać raz dziennie.

Decyzja o tym, czy karmienie mlekiem ma się odbywać tradycyjnie, czy też z zastosowaniem laktatora, powinna uwzględniać komfort i potrzeby młodej matki. Należy pamiętać o tym, że odciągnięte mleko można przechowywać w lodówce do czterech dni. Ciekawym pomysłem może okazać się również jego zamrożenie.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: