Spis treści
Pokaż
Czym są wzdęcia?
Objawy wzdęć
Wzdęcia mogą objawiać się różnymi dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Osoby cierpiące na wzdęcia często doświadczają dyskomfortu i uczucia pełności w obwodzie brzucha. Ból brzucha jest częstym towarzyszem wzdęć, a może mieć charakter tępy lub kolkowy. Objawy jelitowe, takie jak gromadzenie się gazu, niestrawność i odbijanie, są również powszechne. Dodatkowo wzdęcia mogą wpływać na konsystencję stolca pacjentów, prowadząc oddawania do luźnych lub nieregularnych wypróżnień. W przypadku żucia gumy, produkcja nadmiarowych gazów może przyczynić się do powiększenia objawów wzdęć. Ważne jest świadome obserwowanie własnych objawów i dostosowanie diety oraz nawyków żywieniowych w celu złagodzenia tych nieprzyjemnych dolegliwości.Przyczyny wzdęć
- Palenie papierosów: powoduje połykanie powietrza, które gromadzi się w przewodzie pokarmowym.
- Nieodpowiednie nawyki żywieniowe: spożywanie dużych ilości gazujących napojów, pokarmów bogatych w błonnik lub tłuste potrawy może powodować nasilanie w produkcji gazów.
- Nieprawidłowe tempo jedzenia: brak dokładnego żucia pokarmu, co utrudnia trawienie.
- Nieodpowiednie kombinacje żywności: nieprawidłowe połączenia potraw, które mogą zakłócać proces trawienia.
Pomoc z apteki
Ze wzdęciami, czyli nadmierną ilością gazów, które gromadzą się w jelitach, często nie jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę. Zwykle jednak nie musimy udawać się do lekarza, aby otrzymać leki na receptę. Wystarczy na przykład kupić Manti w aptece internetowej. Jest to preparat, który zobojętnia sok żołądkowy. W efekcie nasz układ trawienny pracuje o wiele lepiej, dzięki czemu możemy pozbyć się wzdęć. Warto pamiętać, że niektóre apteki internetowe, na przykład Gdziepolek.pl oferują możliwość porównywania cen leków. To dobra opcja, jeśli chcemy zakupić środek na wzdęcia w niższej cenie.Odpowiednia dieta – czego nie jeść?
-
- cebulę,
-
- fasolę,
-
- groch,
-
- kapustę,
-
- kalafior,
-
- brokuł.
Co jeść, aby ograniczyć wzdęcia brzucha?
W naszej diecie nie może zabraknąć:-
- świeżych warzyw i owoców,
-
- produktów pełnoziarnistych,
-
- innych produktów żywieniowych bogatych w błonnik.
Codzienna aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia również sprzyja wzdęciom. Dlatego też musimy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej, która z pewnością wpłynie korzystnie na cały organizm, a nie tylko na układ pokarmowy. Nie oznacza to jednak, że codziennie trzeba wylewać z siebie siódme poty na siłowni. Wręcz przeciwnie – doskonałą formą aktywności może okazać się spacer, przejażdżka rowerowa czy wyjście na basen. Aktywność fizyczna ma być przede wszystkim przyjemnością, w innym przypadku szybko z niej zrezygnujemy.Herbatki ziołowe na wzdęcia i gazy w jelitach
Wiele osób, borykających się z problemem wzdęć, szuka zamiennika wody mineralnej. Doskonałym pomysłem będzie sięgnięcie po herbatki ziołowe, które pomagają we wzdęciach. Uważajmy jednak na gotowe mieszanki w torebkach – nie pogorszą naszego stanu zdrowia, jednak również nie pomogą. O wiele lepiej jest sięgnąć po świeży napar z kminku, kopru włoskiego czy mięty. Pamiętajmy, aby napar z tych ziół spożywać ciepły, lecz nie gorący. Możemy również pić codziennie filiżankę czerwonej herbaty, którą dietetycy powszechnie uważają za sojusznika w walce ze wzdęciami. Unikajmy natomiast alkoholu czy kolorowych napoi, które mogą być przyczyną wzdęć.Sprawdź także:
- Espumisan w ciąży – czy to dobry wybór na wzdęcia?
- Gazy u noworodka są normalne – problem ze wzdęciami występuje u noworodków bardzo często
- Czopek z mydła – sposób na zaparcia u dzieci
- Cola w ciąży a kofeina – czy można ją pić? Czy Coca-cola w ciąży jest szkodliwa?
- Zimny brzuch w ciąży – przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości
- Śliwki w ciąży – korzyści i właściwości. W czasie ciąży można jeść śliwki?
- Fasolka po bretońsku w ciąży – czy można ją jeść?
Archiwum: maj 2023