X

Wzdęcia to popularny problem. Oto jak im przeciwdziałać

wzdęcia

Wzdęcia są bardzo poważnym problemem, który przekłada się nie tylko na naszą samoocenę i aktywność społeczną, ale również może rzutować na zdrowie całego organizmu. Dlatego też koniecznie trzeba im przeciwdziałać. Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można pozbyć się wzdęć.

Pomoc z apteki

Ze wzdęciami, czyli nadmierną ilością gazów, które gromadzą się w jelitach, często nie jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę. Zwykle jednak nie musimy udawać się do lekarza, aby otrzymać leki na receptę. Wystarczy na przykład kupić Manti w aptece internetowej. Jest to preparat, który zobojętnia sok żołądkowy. W efekcie nasz układ trawienny pracuje o wiele lepiej, dzięki czemu możemy pozbyć się wzdęć. Warto pamiętać, że niektóre apteki internetowe, na przykład Gdziepolek.pl oferują możliwość porównywania cen leków. To dobra opcja, jeśli chcemy zakupić środek na wzdęcia w niższej cenie.

Odpowiednia dieta

Niektóre produkty nie są polecane osobom, które borykają się ze wzdęciami. Wśród nich wymienia się:

  • cebulę,
  • fasolę,
  • groch,
  • kapustę,
  • kalafior, 
  • brokuł.
Zobacz też:  Czereśnie w ciąży - czy można jeść?

Powinniśmy całkowicie wykluczyć je z diety, gdyż fermentacja niestrawionych resztek może powodować tworzenie się gazów, a w rezultacie wzdęcia. Nie powinniśmy spożywać napojów gazowanych ani pić przez słomkę. Pamiętajmy, aby nie spożywać posiłków w biegu czy na stojąco. Zwykle nie przeżuwamy wtedy dokładnie kęsów, a co więcej połykamy duże ilości powietrza. W naszej diecie nie może za to zabraknąć:

  • świeżych warzyw i owoców,
  • produktów pełnoziarnistych,
  • innych produktów żywieniowych bogatych w błonnik.

Dodatkowo każdy dorosły człowiek powinien wypijać dwa litry wody każdego dnia. Bez odpowiedniego nawodnienia błonnik zawarty w naszych posiłkach zamiast oczyścić układ pokarmowy, może przyczynić się do powstawania wzdęć.

Codzienna aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia również sprzyja wzdęciom. Dlatego też musimy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej, która z pewnością wpłynie korzystnie na cały organizm, a nie tylko na układ pokarmowy. Nie oznacza to jednak, że codziennie trzeba wylewać z siebie siódme poty na siłowni. Wręcz przeciwnie – doskonałą formą aktywności może okazać się spacer, przejażdżka rowerowa czy wyjście na basen. Aktywność fizyczna ma być przede wszystkim przyjemnością, w innym przypadku szybko z niej zrezygnujemy.

Zobacz też:  Jak pielęgnować skórę noworodka? 5 najważniejszych zasad

Herbatki ziołowe na wzdęcia

Wiele osób, borykających się z problemem wzdęć, szuka zamiennika wody mineralnej. Doskonałym pomysłem będzie sięgnięcie po herbatki ziołowe, które pomagają we wzdęciach. Uważajmy jednak na gotowe mieszanki w torebkach – nie pogorszą naszego stanu zdrowia, jednak również nie pomogą. O wiele lepiej jest sięgnąć po świeży napar z kminku, kopru włoskiego czy mięty. Pamiętajmy, aby napar z tych ziół spożywać ciepły, lecz nie gorący. Możemy również pić codziennie filiżankę czerwonej herbaty, którą dietetycy powszechnie uważają za sojusznika w walce ze wzdęciami. Unikajmy natomiast alkoholu czy kolorowych napoi, które mogą być przyczyną wzdęć.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: