Butelki dla niemowląt – pielęgnacja, wymiana. Jak dbać o antykolkowe butelki dla dzieci?

Butelki dla niemowląt – na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zwykłymi naczyniami, ale jest to dalekie od prawdy. Odkryj fascynujący świat butelek do karmienia, który jest pełen niespodzianek i ma kluczowe znaczenie dla twojego dziecka.
Butelki dla niemowląt
Butelki dla niemowląt – jak wiele świeżo upieczonych mam, Ty z pewnością także karmisz swoje dziecko mlekiem z butelki. Jeśli tak nie jest, bo malec otrzymuje tylko mleko z piersi, pewnie z pomocą butelki podajesz maluchowi herbatki lub wodę. Musisz wtedy wiedzieć, jak zadbać o czystość tych niewielkich pojemników ze smoczkiem, w końcu chodzi o zdrowie dziecka. Sprawdź jak sprawić, aby butelki zawsze były idealnie czyste. Dowiedz się także, kiedy warto je wymieniać na nowe!

Butelka do karmienia – niezbędne akcesorium

butelka dla niemowląt - butelka do karmienia Butelki dla niemowląt są nieodzownym elementem wyprawki dla każdego noworodka. Wybierając, jaka butelka będzie najlepsza dla naszego maluszka, powinniśmy zwrócić uwagę na butelki antykolkowe. Są one specjalnie zaprojektowane z systemem, który zapobiega połykaniu powietrza przez dziecko podczas karmienia, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia kolki. Dostępne są różne rozmiary, m.in. 125 ml, 160 ml i 240 ml, dzięki czemu możemy dostosować butelkę do wieku i potrzeb naszego dziecka. Co do materiału, butelki dla dzieci są zwykle wykonane z bezpiecznego dla nich plastiku, ale coraz więcej rodziców decyduje się na szklane butelki do karmienia, które są trwalsze i łatwiejsze do czyszczenia. Niezależnie od tego czy są szklane, czy plastikowe, butelki dla niemowląt i inne akcesoria powinny być odpowiednio sterylizowane przed każdym użyciem dla bezpieczeństwa naszego maluszka.

Pierwsze miesiące życia – butelki wysterylizowane i wyparzone

Dzieci w pierwszych miesiącach życia są szczególnie narażone na ataki bakterii i wirusów, ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dlatego też zaleca się każdorazową sterylizację butelek dla niemowląt po skorzystaniu z nich. Ten zabieg należy wykonywać przez przynajmniej sześć miesięcy. Na szczęście na rynku można znaleźć szereg urządzeń do sterylizacji, często nawet na kilka butelek jednocześnie. Tego rodzaju czyszczenie pozwoli uniknąć najpoważniejszych zagrożeń dla dziecka, takich jak pleśniawki, biegunki czy stany zapalne jamy ustnej. Należy więc po każdym użyciu i opłukaniu wysterylizować pojemnik wraz ze smoczkiem. Butelki dla niemowląt można także wyparzać, zaleca się to jednak wtedy, gdy dziecko jest już nieco starsze, najlepiej po 6 miesiącu życia.

Zasady dbania o higienę butelek dziecięcych

butelka dla niemowląt -zasady dbania o higienę Przedstawimy teraz kilka prostych zasad, których warto się trzymać w trakcie karmienia dziecka butelką z mlekiem, herbatką ziołową czy wodą:
  • na wstępie pamiętaj, że kupując butelkę, warto stawiać na tradycyjny, prosty kształt (łatwiej ją wymyć),
  • za każdym razem po karmieniu dokładnie wypłukaj smoczek i butelkę,
  • zainwestuj w szczotkę do mycia butelek, jeśli nie planujesz zakupu sterylizatora,
  • nie używaj ściereczek, ich włókna mogą zostać wewnątrz butelki,
  • po umyciu odłóż butelkę i smoczek do wyschnięcia,
  • przynajmniej co drugi dzień wygotuj butelkę w garnku (jeśli nie masz sterylizatora),
  • butelkę ze smoczkiem przechowuj w suchym, zaciemnionym miejscu.

Wymiana butelki dla niemowląt na większą – kiedy to zrobić?

butelka dla niemowląt - wymiana Skoro wiesz już, jak dbać o butelkę dla niemowląt, aby ta zawsze była czysta, czas przejść do drugiej części naszego artykułu, czyli wymiany. Jeżeli w trakcie karmienia smoczek lub butelka nie zostały uszkodzone, nie ma konieczności częstego ich wymieniania. Wystarczy robić to co około 3 miesiące. Na początku prawdopodobnie postawisz na butelkę o pojemności 120 ml (dla wcześniaków 60 ml) to dobry wybór na „start”, jednak po pewnym czasie okaże się, że mleka w butelce zaczyna brakować i trzeba przygotowywać kolejną porcję pokarmu, aby zaspokoić potrzeby dziecka. Wtedy czas na wymianę na większą o pojemności 150-200 ml. Po kilku miesiącach prawdopodobnie znów ja wymienisz, tym razem na butelkę o pojemności 300-350 ml, która mogłaby już pozostać z Wami dłużej, jednak zaleca się jej wymianę po trzech miesiącach od zakupu. Jeśli jednak nie chcesz kupować kompletu, zdecyduj się na zakup tylko smoczka, on jest tutaj najważniejszy.

Kiedy koniecznie wymienić butelkę antykolkową na nową?

butelka dla niemowląt -kiedy wymienić Nie tylko czas jest kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przy wymianie butelek na nowe. Koniecznie wybierz się do sklepu stacjonarnego lub zamów nową butelkę/smoczek w internecie, jeśli wystąpią na nich wymienione poniżej uszkodzenia, oto przykłady:
  • przebarwienia – gdy powstaną, powinnaś wiedzieć, że to czas na zmianę. Pojawiają się bowiem w wyniku zbyt długiego użytkowania,
  • zabrudzenia – długotrwałe używanie butelki może prowadzić do pojawienia się zabrudzeń, których nie da się usunąć mechanicznie, wtedy konieczna jest wymiana,
  • zarysowania – przyczyną jest prawdopodobnie mycie zbyt twardą szczotką,
  • pęknięcia – butelkę należy wymienić, gdy pojawią się jakiekolwiek, nawet najmniejsze pęknięcia.
Nie można zapominać o wymianie smoczka na nowy, nawet gdy nie pojawia się na nim żadne uszkodzenia – koniecznie rób to co trzy miesiące. Dobrze jest wtedy wymieniać również samą butelkę. Z łatwością odnajdziesz je w wielu sklepach internetowych z akcesoriami dla niemowląt. Przemyśl, jaki rozmiar aktualnie sprawdzi się najlepiej i dokonaj świadomego zakupu.
Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: