Jak oduczyć dziecko smoczka? Przychodzi taki moment, że każdy rodzic musi zabrać swojemu dziecku smoczka. Bez względu na to, czy dziecko ma roczek, czy trzy latka, jest to dla niego dość ciężkie przeżycie. I tu mądry rodzić musi dobrze podjeść do tematu, by pożegnać dziecko ze smoczkiem w jak najbardziej delikatny sposób. Jak oduczyć dziecko smoczka? Poniżej kilka wskazówek.
„Oddać” smoczek rodzeństwu lub komuś z rodziny
Jeszcze niedawno szukałeś w sklepach najlepszego smoczka dla noworodka, a już dziś chcesz, aby twoje dziecko odzwyczaiło się od jego używania. Wiele rodziców stara się przez kilka dni wytłumaczyć dziecku, iż jest ono już za duże na smoczek. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest powiedzenie naszemu małego człowiekowi, iż będzie prawdziwym bohaterem, jeżeli odda smoczek swojemu rodzeństwu lub innemu dziecku z rodziny. Wówczas taki smoczek „sprezentujemy” innemu bobasowi, a nasze dziecko czuje się naprawdę dumnie, że przekazało go komu innemu.
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Smoczek zabrał Mikołaj
Jednym z najczęstszych pytań dotyczących smoczków jest jak wyparzyć smoczek i jak oduczyć dziecko smoczka. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, wypróbuj następującego sposobu – jeżeli jest to pora Świąt, można powiedzieć dziecku, że wraz z prezentami Mikołaj musi zabrać od nas smoczek. Nasze dziecko jest bowiem na tyle duże, by Mikołaj go wysłuchał i przywiózł wymarzone przez niego prezenty, jednak musi zabrać smoczek, który kojarzy się z bobasami. Zazwyczaj ten patent bardzo szybko działa.
Zepsuty smoczek
Ta metoda prędzej, czy później zadziała w każdym przypadku. Otóż starsze dzieci same z czasem przegryzają smoczki, w niektórych przypadkach specjalnie wykonują w takim smoczku dziurkę rodzice. Jeżeli nie można go swobodnie ssać, dziecko go nie chcę, tym samym wyrzuca go i mamy problem z głowy.
Odzwyczajanie od ssania smoczka – zapominalscy rodzice
Bardzo dobrą metodą jest zapomnienie zabrania smoczka na wakacje lub w odwiedziny do rodziny. Gdy wybieramy się z dzieckiem do dziadków, możemy na miejscu powiedzieć, iż zapomnieliśmy smoczka lub go zgubiliśmy. Wówczas maluszek nie ma wyjścia i musi zacząć zasypiać bez smoczka w buzi. Po weekendzie szybko o nim zapomina i w domu już go kompletnie nie potrzebuje.
Chcesz odstawić smoczek niemowlakowi? Wizyta u dentysty
Ten sposób również bardzo często działa. Stomatolodzy mają to do siebie, że w sposób niezwykle uroczy i delikatny potrafią przekonać naszego malucha do rezygnacji korzystania ze smoczka. Wystarczy kilka minut rozmowy o tym, jak smoczek „przekrzywia” ząbki i co się stanie, gdy dalej maluch będzie po niego sięgał.
Jak oduczyć dziecko smoczka? Impreza pożegnalna
To bardzo popularny sposób ostatnim czasie. Wielu rodziców urządza pożegnalne imprezy smoczkowe. Co to oznacza? Dziecko musi być przekonane, że jest to zabawa, na której raz na zawsze żegna się ze swoim małym przyjacielem. Na takim przyjęciu może być wszystko to, co maluch lubi: słodycze, chrupki oraz owoce. Po tej zabawie nasz maluch musi pożegnać się ze smoczkiem i sam go wyrzuci do kosza. Od tej pory bowiem jest już na tyle duży, że go nie potrzebuje.
Jak oduczać używania smoczka? Katar
Gdy nasze maluchy są chore i przez katar nie mogą swobodnie oddychać przez nos, najczęściej samoczynnie wyrzucają smoczek, który dodatkowo jeszcze im to wszystko utrudnia. Wielu rodziców wykorzystuje ten moment, by zabrać dzieciom smoczek całkowicie. Po kilku takich nocach z katarem dziecko zapomina o smoku.
Niedobry smoczek dla niemowlaka
Z tej metody korzystają rodzice, u których inne rozwiązania się nie sprawdziły. W tym przypadku rodzice smarują smoczek czymś niezbyt dobrym. Może być on zamoczony w soku cytryny lub można na niego położyć odrobinkę pieprzu, lub musztardy. Powtarzając tę czynność kilka razy, dzieci same zrozumieją, iż ten ich smoczek tak naprawdę im nie smakuje i wcale go nie chcą. Większość z nich już po pierwszym razie nie chce więcej go wziąć do ust, mówiąc, iż „smoczek się zepsuł”.
Odzwyczajanie od smoczka – podsumowanie
Jak wynika z powyższego, jest wiele metod na to, by oduczyć nasze pociechy smoczka. Zapewne jest ich jeszcze więcej, a nowe tworzone są obecnie w wielu domach, w których to rodzice próbują coraz to nowych sposobów na pozbycie się tego małego przyjaciela ich dzieci. Bardzo ważna jest konsekwencja w tym przypadku i niepoddawanie się (nawet jeśli dziecko przepłacze za nim w łóżeczku niejedną noc). Warto pamiętać, iż robimy to dla jego dobra i dla jego zębów, dlatego warto nie ulegać i przynajmniej spróbować kilku metod, które mogą okazać się z czasem skuteczne.
Najczęściej zadawane pytania
W jakim wieku odzwyczaić dziecko od smoczka?
Dobry moment na odzwyczajanie malucha od smoczka pojawia się, gdy dziecko ma 3-5 miesięcy. W tym czasie niemowlę nie ma już tak silnego odruchu ssania.
Co można dać dziecku zamiast smoczka?
Aby bezstresowo oduczyć dziecko od smoczka, można zapewnić mu inny rodzaj uspokajacza. Taką rolę może pełnić przytulanka, którą malec będzie nosił ze sobą i która pomoże mu w zasypianiu i uspokajaniu. Dzięki niej dziecko zapomni o smoczku.
Dlaczego smoczek jest zły?
Smoczek może powodować wady zgryzu, infekcje i zapalenie ucha środkowego.
Sprawdź także:
- Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku?
- Jak wyparzyć smoczek? Jak sterylizować butelkę i smoczek przed pierwszym użyciem?
- Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Poznaj sprawdzone sposoby na noc bez pieluszki!
- Smoczek dla noworodka – poznaj wszystkie wady i zalety smoczków dla niemowlaka i dowiedz się jak wybrać odpowiedni smoczek
- Smoczek dla noworodka – jaki wybrać?
- Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Sprawdź kształty smoczków dla niemowląt
- Wychowanie dzieci – jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak wychowywać dzieci?