Ciąża donoszona – od którego tygodnia ciąża jest donoszona? Poród w 37. tygodniu

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety i jej rodziny. Podczas tego okresu zachodzi wiele zmian. Przyszła mama musi też poznać nowe pojęcia związane z jej stanem. Czy wiesz, czym jest ciąża donoszona? Sprawdź!
ciąża donoszona

Czym jest ciąża donoszona? Ciąża to okres przygotowywania się na przyjście małego człowieka na świat i związane z tym zmiany w życiu i otoczeniu. To również okres bardzo dynamicznych zmian w kobiecym organizmie, ale także nauka nowych pojęć, terminów i ważnych dat. Najważniejszą z tych dat jest termin porodu, a na jego podstawie można też określić moment, od którego ciąża jest już traktowana jak donoszona.

Od którego tygodnia ciąży można mówić o ciąży donoszonej?

ciąża donoszona - od którego tygodnia

Termin porodu określany jest na dzień, w którym mija 40 tygodni okresu rozwoju dziecka w łonie matki. Do tego okresu wlicza się de facto czas jeszcze przed zapłodnieniem – pierwsze kalkulacje bazują zawsze na terminie pierwszego dnia ostatniej miesiączki i od tego momentu liczony jest upływ 40 tygodni. Na późniejszych etapach, zwłaszcza podczas usg macicy lekarz może sprawdzić stadium rozwoju dziecka i zaktualizować prognozowany termin porodu.

W praktyce jednak trudno określić rzeczywisty moment, w którym doszło do zapłodnienia, a termin porodu jest tylko orientacyjnym wyznacznikiem momentu, w którym poród może nastąpić. A zatem ciąża donoszona – który tydzień powinna osiągnąć, by móc być tak nazywaną? W rzeczywistości zakończenie 37 tygodnia ciąży oznacza, że ciąża została donoszona, a to znaczy, że dziecko urodzone po upływie 37 tygodni życia płodowego nie jest już wcześniakiem. Każda ciężarna z uwagą śledzi więc etap ciąży, czekając na moment, aż dziecko będzie już bezpieczne, a ewentualny poród przed prognozowanym terminem nie będzie wiązał się z ryzykiem dla maleństwa.

Ciąża donoszona – co to znaczy?

ciąża donoszona - co to znaczy

Moment, w którym ciążę uznaje się już za donoszoną, to bardzo ważny etap z punktu widzenia rozwoju dziecka i bezpieczeństwa porodu, a co za tym idzie – spokoju przyszłej mamy.

Poród przed zaskoczeniem 37 tygodnia ciąży to zawsze ryzyko związane z wcześniactwem. Dzieci urodzone przed tym momentem mogą wymagać dodatkowej szczególnej opieki, zwłaszcza bezpośrednio po porodzie.

Wcześniaki – sprawdź, kiedy przyjdą na świat

Wcześniaki cechuje często niedorozwój płuc, przez co mogą one wymagać wspomagania oddychania i stymulowania ich rozwoju. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 37 tygodni życia płodowego, są też mniejsze – mają mniejsza długość ciała i mniejszą wagę urodzeniową. Zwłaszcza ta druga kwestia ma szczególne znaczenie, w związku z czym dzieci wymagają opieki szpitalnej na oddziale neonatologicznym, gdzie zapewnia się im odpowiednie warunki do kontynuowania wzrostu w inkubatorze. Wcześniactwo może mieć też konsekwencje na dalszych etapach życia dziecka i wpływać na rozwój fizyczny czy emocjonalny.

Właśnie z tego względu granica 37 tygodni to czas, który funkcjonuje w świadomości przyszłych rodziców jako wyjątkowo ważny moment. Zdają sobie oni sprawę, że osiągniecie tego etapu to znacznie większe bezpieczeństwo dziecka, przede wszystkim wynikające z tego, że wszystkie narządy i układy w ciele płodu są już w pełni rozwinięte i zdolne do samodzielnego działania. Tym samym maleństwo osiąga pełną gotowość do życia poza organizmem mamy i kontynuowania rozwoju już poza życiem płodowym.

Po terminie porodu – kiedy ciąża jest donoszona?

Warto pamiętać, że fakt przekroczenia 37 tygodnia ciąży i jej donoszenia nie oznacza, że poród powinien się w tym momencie rozpocząć. Dziecko z reguły dalej będzie rosnąć w łonie mamy, oczekując na właściwy moment, by przyjść na świat.

Co natomiast w przypadku, gdy mija już prognozowany termin porodu i czterdziesty tydzień ciąży? Czy jest to już pora do niepokoju i podjęcia działań, aby zachęcić dziecko do przyjścia na świat? Absolutnie nie jest to powód do stresu – możemy mówić o ciąży donoszonej w przypadku nie tylko tej, która przekroczyła 37 tydzień, ale również takiej, która trwa do 42 tygodnia. Dziecko, które przyjdzie na świat w 41 bądź w 42 tygodniu ciąży nadal będzie noworodkiem, który ukończył życie płodowe w terminie, a jego poród nie będzie oznaczał tak zwanego „przenoszenia”.

Kiedy należy wywołać poród u ciężarnej?

ciąża donoszona - kiedy należy wywołać poród

Po 37 tygodniu ciąży dziecko wciąż pobiera i gromadzi przeciwciała odpornościowe i inne składniki z krwi matki, kolejne dni w łonie matki pozwalają mu także ćwiczyć swój układ oddechowy.

Nie jest to też wskazanie do indukowania porodu, czyli jego wywoływania, jeśli oczywiście nie występują choroby czy stan, który wymagałby interwencji medycznej. Nie da się idealnie przepowiadać daty rozwiązania i dwa-trzy tygodnie przesunięcia terminu porodowego nie są powodem do obaw. W sytuacji zagrożenia zdrowia matki bądź dziecka lekarze oczekują na moment, w którym ciąża osiąga 37 tygodni, by móc rozwiązać ją, dbając o to, by maluch był już jak najbardziej rozwinięty i przygotowany do życia poza organizmem matki.

Wiesz już, czym jest ciąża donoszona i do jakiego tygodnia ciąży urodzone dzieci nazywane są wcześniakami. Jeśli interesują cię inne tematy dla przyszłych mam i ojców, np. jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu, sprawdź pozostałe artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy dziecko urodzone w 37 tygodniu jest wcześniakiem?

Wcześniakami nazywane są dzieci, które rodzą się między 22. a 37. tygodniem ciąży.

Czy dziecko urodzone w 34 tygodniu ma szanse na przeżycie?

Takie dziecko ma duże szanse na samodzielne przeżycie (ze względu na rozwój narządów wewnętrznych). Taki wcześniak może jednak potrzebować specjalistycznej pomocy neonatologicznej.

Kiedy można bezpiecznie urodzić dziecko?

Dzieci są gotowe do urodzenia już w 36. tygodniu w ciąży (ze względu na wykształcenie już wszystkich organów wewnętrznych).


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: