X

Ciąża donoszona – kiedy? Co to oznacza?

ciąża donoszona

Ciąża to z jednej strony piękny czas w życiu kobiety i rodziny. To przygotowywanie się na przyjście małego człowieka na świat i związane z tym zmiany w życiu i otoczeniu. To również okres bardzo dynamicznych zmian w kobiecym organizmie, ale także nauka nowych pojęć, terminów i ważnych dat. Najważniejszą z tych dat jest termin porodu, a na jego podstawie można też określić moment, od którego ciąża jest już traktowana jak donoszona.

Kiedy ciąża jest donoszona?

Termin porodu określany jest na dzień, w którym mija 40 tygodni okresu rozwoju dziecka w łonie matki. Do tego okresu wlicza się de facto czas jeszcze przed zapłodnieniem – pierwsze kalkulacje bazują zawsze na terminie ostatniej miesiączki i od tego momentu liczony jest upływ 40 tygodni. Na późniejszych etapach, zwłaszcza podczas usg lekarz może zweryfikować stadium rozwoju dziecka i zaktualizować prognozowany termin porodu.

W praktyce jednak trudno określić rzeczywisty moment, w którym doszło do zapłodnienia, a termin porodu jest tylko orientacyjnym wyznacznikiem momentu, w którym poród może nastąpić. A zatem ciąża donoszona który tydzień powinna osiągnąć, by móc być tak nazywaną? W rzeczywistości zakończenie 37 tygodnia ciąży oznacza, że ciąża została donoszona, a to znaczy, że dziecko urodzone po upływie 37 tygodni życia płodowego nie jest już wcześniakiem. Każda przyszła mama z uwagą śledzi więc etap ciąży, czekając na moment, aż dziecko będzie już bezpieczne, a ewentualny poród przed prognozowanym terminem nie będzie wiązał się z ryzykiem dla maleństwa.

Zobacz też:  Szałwia w ciąży - czy powinno się jej unikać?

Ciąża donoszona – co to oznacza?

Moment, w którym ciążę uznaje się już za donoszoną, to bardzo ważny etap z punktu widzenia rozwoju dziecka i bezpieczeństwa porodu, a co za tym idzie – spokoju przyszłej mamy.
Poród przed zaskoczeniem 37 tygodnia ciąży to zawsze ryzyko związane z wcześniactwem. Dzieci urodzone przed tym momentem mogą wymagać dodatkowej szczególnej opieki, zwłaszcza bezpośrednio po porodzie.

Wcześniaki cechuje często niedorozwój płuc, przez co mogą one wymagać wspomagania oddychania i stymulowania ich rozwoju. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 37 tygodni życia płodowego, są też mniejsze – mają mniejsza długość ciała i mniejszą wagę urodzeniową. Zwłaszcza ta druga kwestia ma szczególne znaczenie, w związku z czym dzieci wymagają opieki szpitalnej na oddziale neonatologicznym, gdzie zapewnia się im odpowiednie warunki do kontynuowania wzrostu w inkubatorze.
Wcześniactwo może mieć też konsekwencje na dalszych etapach życia dziecka i wpływać na rozwój fizyczny czy emocjonalny.

Właśnie z tego względu granica 37 tygodni to czas, który funkcjonuje w świadomości przyszłych rodziców jako wyjątkowo ważny moment. Zdają sobie oni sprawę, że osiągniecie tego etapu to znacznie większe bezpieczeństwo dziecka, przede wszystkim wynikające z tego, że wszystkie narządy i układy w ciele malucha są już w pełni rozwinięte. Tym samym maleństwo osiąga pełną gotowość do życia poza organizmem mamy i kontynuowania rozwoju już poza życiem płodowym.

Zobacz też:  Winogrona w ciąży - czy można jeść?

Poród po terminie

Warto pamiętać, że fakt przekroczenia 37 tygodnia ciąży i jej donoszenia nie oznacza, że poród powinien się w tym momencie rozpocząć. Dziecko z reguły dalej będzie rosnąć w łonie mamy, oczekując na właściwy moment, by przyjść na świat.

Co natomiast w przypadku, gdy mija już prognozowany termin porodu i czterdziesty tydzień ciąży? Czy jest to już pora do niepokoju i podjęcia działań, aby zachęcić dziecko do przyjścia na świat? Absolutnie nie jest to powód do stresu – ciąża donoszona to nie tylko ta, która przekroczyła 37 tydzień, ale również ta, która trwa do 42 tygodnia. Dziecko, które przyjdzie na świat w 41 bądź w 42 tygodniu ciąży nadal będzie noworodkiem, który ukończył życie płodowe w terminie, a jego poród nie będzie oznaczał tak zwanego „przenoszenia”.

Nie jest to też wskazanie do indukowania porodu, czyli jego wywoływania, oczywiście jeśli nie występują choroby czy stan, który wymagałby interwencji medycznej. W sytuacji zagrożenia zdrowia matki bądź dziecka lekarze oczekują na moment, w którym ciąża osiąga 37 tygodni, by móc rozwiązać ją, dbając o to, by maluch był już jak najbardziej rozwinięty i przygotowany do życia poza organizmem matki.

Zobacz też:  Melisa w ciąży - czy można ją stosować?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: