X

Przewlekła niewydolność żylna – objawy, przyczyny, leczenie

Przewlekła niewydolność żylna to najczęściej występujący zespół chorobowy naczyń kończyn dolnych, wywołany niewydolnością zastawek żylnych. Jest to schorzenie w dużej mierze związane z rodzajem wykonywanej pracy. Jakie są przyczyny i objawy przewlekłej niewydolności żylnej? Co na niewydolność żylną najlepiej się sprawdzi?
Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – co to za choroba?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest niewydolność żylna. Przewlekła niewydolność żylna ma miejsce wtedy, gdy zastawki są uszkodzone i krew cofając się, napiera na ściany naczyń. Na skutek tego naczynia poszerzają się i z biegiem czasu zalegająca krew żylna wywołuje zmiany chorobowe w otaczających tkankach1.

Według różnych źródeł przewlekła niewydolność żylna może dotyczyć nawet 1/3 populacji, głównie cierpią na nią mieszkańcy krajów rozwiniętych. Występuje u 40–60% kobiet i 15–30% mężczyzn2.

Najczęstsze przyczyny niewydolności żył kończyn dolnych

Przewlekła choroba żylna jest chorobą o etiologii wieloczynnikowej. Podejrzewa się, że czynnikiem mającym największy wpływ na pojawienie się jej objawów jest charakter wykonywanej pracy. Okazuje się bowiem, że długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej może przyczynić się do zastoju krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych1.

Zobacz też:  Czy można jeść lody w ciąży? Czy to bezpieczny deser dla ciężarnych?

Częstą przyczyną niewydolności żył są także pierwotne wady budowy ścian żył i zastawek żylnych. Pierwotna PNŻ rozwija się zwykle wtedy, kiedy do uwarunkowań genetycznych dochodzą kolejne czynniki osłabiające napięcie i strukturę ściany żył, takie jak ciąża, uraz czy leki hormonalne. Do rozwoju choroby mogą doprowadzić również zmiany wtórne po zakrzepicy żylnej2.

Przewlekła niewydolność żylna – objawy

Objawy niewydolności żylnej mogą mieć charakter zmian skórnych lub naczyniowych1. U pacjentów cierpiących na tę przypadłość obserwuje się m.in.:

 • żylaki (teleangiektazje, siateczkowate poszerzenia żylne, perły żylakowe),
 • obrzęki kończyn dolnych (żylno-limfatyczne),
 • uczucie ciężkości nóg,
 • nocne kurcze mięśni,
 • dolegliwości bólowe,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • pieczenie skóry,
 • świąd,
 • mrowienie,
 • rumień,
 • sinicę.

W końcowym etapie widoczne są też zmiany troficzne i uszkodzenia skóry.

Przewlekła niewydolność żylna – jaki lekarz?

W przypadku podejrzenia niewydolności żylnej najpierw warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wstępną diagnostykę i doradzi, do jakiego specjalisty należy umówić wizytę i wypisze do niego skierowanie. Leczeniem PNŻ zajmuje się przede wszystkim flebolog i angiolog. Za leczenie stanów ostrych i przewlekłych odpowiada z kolei chirurg naczyniowy.

Przewlekła niewydolność żylna – leczenie

W pierwszym stadium przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się leczenie zachowawcze, któreobejmuje łączenie kilku metod wzajemnie się uzupełniających. Lekarze zalecają przede wszystkim kompresjoterapię, czyli terapię uciskową, polegającą na zastosowaniu kontrolowanego, dostosowanego do objawów ucisku na kończynę. Do kompresjoterapii stosuje się wyroby kompresyjne takie jak kolanówki, rajstopy czy pończochy1.

Zobacz też:  Chrupki kukurydziane dla niemowląt

Niezbędnym elementem leczenia przewlekłej niewydolności żylnej jest fizykoterapia, obejmująca jazdę na rowerze, pływanie, bieganie czy marszobieg1. Można wykonywać także ćwiczenia angażujące same nogi podczas leżenia na macie, jednak wcześniej warto skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą.

Jakie leki na przewlekłą niewydolność żylną?

W leczeniu PNŻ równie ważna co pozostałe metody jest farmakoterapia. Stosuje się kilka grup leków o różnych mechanizmach działania. Najważniejszą grupą są tzw. leki flebotropowe, które powodują zmniejszenie obrzęku kończyn, np. diosmina1. Zawiera ją Diosminex Max, który leczy objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych. Lek przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach, ponadto poprawia napięcie ścian naczyń żylnych i wzmacnia naczynia krwionośne4.

Należy pamiętać, że Diosminex Max to lek, dlatego przed zastosowaniem powinno się zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu. Konsultacja lekarska jest wskazana w przypadku braku efektów leczenia pomimo stosowania się do zaleceń.

Bibliografia:

 1. Łastowiecka-Moras E., Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, nr 6, 2015.
 2. Sudoł-Szopińska I., Błachowiak K., Koziński P., Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, Medycyna Pracy, 2006;57(4):365—373.
 3. Żmudzińska M., Czarnecka-Operacz M., Przewlekła niewydolność żylna – aktualny stan wiedzy, Postêpy Dermatologii i Alergologii XXII; 2005/2, 65-69.
 4. Witryna: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/26769/CHPL Diosminex Max (dostęp: 2021.11.15).
Zobacz też:  Jak dbać o delikatną skórę dziecka w czasie wakacji? Pielęgnacja skóry dziecka

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: