Detektor tętna płodu – najlepszy prezent dla przyszłych rodziców?

Czy przyszli rodzice mogą słuchać tętna swojego dziecka w domu? Okazuje się, że tak! W tym celu można wykorzystać detektor tętna płodu. Przeczytaj i dowiedz się, jak działa.
Detektor tętna płodu

Rodzice mogą słuchać pracy serca swojego przyszłego dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Do tego celu stosuje się specjalne detektory tętna płodu. Czym jest tego rodzaju urządzenie? Jak dokładnie działa? Czy warto zdecydować się na jego zakup?

Detektor tętna płodu – co to jest?

detektor tętna płodu – co to jest?

Detektor tętna płodu to urządzenie umożliwiające sprawdzanie bicia serca dziecka (FHR) jeszcze w łonie mamy.

Pod kątem swojej konstrukcji, detektor ten jest uproszczonym KTG, czyli aparatem do kontroli kardiotokograficznej. Urządzenia tego rodzaju powszechnie stosowane są w szpitalach. Pozwalają na monitorowanie akcji serca płodu oraz skurczów macicy.

Urządzenia KTG używane są głównie:

  • podczas kontroli położniczych;
  • przed porodem;
  • w stanach zagrożenia życia płodu.

Jak działa domowy detektor tętna płodu?

W porównaniu z KTG stosowanymi w szpitalach to przeznaczone do użytku domowego jest znacznie mniejsze, a przy tym prostsze w użyciu.

Zasadniczo, domowy detektor tętna płodu nie mierzy dokładnego tętna dziecka ani skurczów macicy jak szpitalne KTG. Nie oznacza to jednak, że nie jest on przydatny. To urządzenie, które z pewnością ucieszy tych rodziców, którzy chcieliby usłyszeć bicie serca swojego przyszłego dziecka jeszcze przed narodzinami!

Jak działa domowy detektor tętna płodu?

Domowe detektory tętna płodu to urządzenia, które wykorzystują do pomiarów efekt Dopplera oraz odbite fale ultradźwiękowe.

Detektor posiada wbudowaną sondę, która wykrywa tętno płodu. Sondę przykłada się do brzucha pokrytego specjalnym żelem poślizgowym do USG.

Następnie urządzenie przekształca fale ultradźwiękowe na słyszalne dźwięki i sygnał elektryczny. Można usłyszeć je przez słuchawki podłączane do detektora albo przez wbudowany w niego głośnik. Niektóre modele detektorów posiadają dwa wyjścia słuchawkowe, dzięki którym rodzice mogą wspólnie słuchać rytmu bicia serca przyszłego dziecka.

Nowoczesne detektory umożliwiają również nagranie dźwięków i przekazanie ich na komputer – nagranie może być wspaniałą pamiątką!

Wybrane modele posiadają także wyświetlacze, które pokazują wynik tętna rozwijającego się płodu. Zasilanie jest bateryjne – nie ma potrzeby podłączania urządzenia do prądu, dlatego też można korzystać z niego w różnych miejscach – w domu i poza nim.

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka?

detektor tętna płodu – kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka

Za pomocą nowoczesnych detektorów tętna płodu można dokonać pomiarów nawet od 12 tygodnia ciąży. Z urządzenia można korzystać aż do momentu porodu.

Czy stosowanie detektorów tętna płodu jest szkodliwe?

Domowe detektory tętna płodu są całkowicie bezpieczne w stosowaniu dla mamy oraz dla dziecka. Można zatem stosować je bez żadnego ryzyka, także po to, aby regularnie kontrolować wyniki pulsu.

Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie detektora tętna płodu może powodować niebezpieczeństwo błędnej interpretacji wyników. Przykładowo, niższy lub wysoki puls wcale nie muszą wskazywać na problemy zdrowotne, ale na przykład na sen czy też na ruch dziecka.

Przyszła mama musi zatem pamiętać o tym, że detektor nie może zastąpić systematycznych kontroli lekarskich, a także obserwacji własnego ciała.

Jak wykonać badanie tętna płodu detektorem?

Korzystanie z detektorów tętna jest naprawdę bardzo proste. To urządzenia wyposażone w intuicyjne w obsłudze przyciski. Wybrane modele posiadają wyświetlacze prezentujące aktualne informacje o tętnie płodu.

Aby badanie było udane, należy wykonać je w odpowiednich porach, a także należy przykładać głowicę urządzenia we właściwe miejsca.

Badanie najlepiej przeprowadzać w poniższych porach:

  • w pół godziny po przebudzeniu;
  • w godzinę po posiłku;
  • na pół godziny przed pójściem spać.

Wykonanie monitoringu w tych właśnie okresach pozwala na uzyskanie najbardziej wiarygodnych wyników.

Prawidłowe miejsce przyłożenia sondy

  • 12–24 tydzień ciąży – w linii prostej znajdującej się pod pępkiem,
  • 24–40 tydzień ciąży – w czterech punktach tworzących kwadrat wokół pępka.

Do przeprowadzenia badania potrzebny będzie również żel do USG. Zastosowanie żelu poprawia jakość pomiarów. Brak żelu może spowodować pojawienie się błędnych wyników. Niektóre modele detektorów wymagają także zastosowania osłonek na sondę.

Po zakończeniu badania głowicę urządzenia należy oczyścić. Najlepiej zastosować do tego jednorazowe gaziki dezynfekcyjne z alkoholem.

Ile powinno wynosić prawidłowe tętno płodu?

detektor tętna płodu – ile powinno wynosić prawidłowe tętno płodu

Prawidłowa wartość FHR, czyli tętna płodu to 120-160 uderzeń na minutę.

Gdy wartości są stale wyższe lub niższe, w takim przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem położnikiem. Warto także udać się do niego w sytuacji, gdy pojawiają się zaburzenia rytmu serca, czyli nierównomierny puls – raz szybki, a raz wolniejszy. Mogą one wskazywać na problemy z wydolnością łożyska czy przepływem pępowinowym. Specjalista powinien ustalić, czy dziecko rozwija się prawidłow.

Detektor tętna płodu – domowe KTG. Podsumowanie

Detektor tętna płodu to ciekawy gadżet, za pomocą którego rodzice mogą monitorować natężenie i pracę serca swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. To całkowicie bezpieczne, a przy tym także proste w obsłudze urządzenie typu KTG – kardiotokograficzne.

Aby pomiary detektorem były dokładne, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Powtarzające się nieprawidłowe wyniki mogą być ostrzeżeniem o różnych schorzeniach – najlepiej skonsultować je z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić detektor tętna płodu?

Takie urządzenie może być bardzo przydatne dla przyszłej mamy. Kobieta w ciąży może dzięki niemu kontrolować, czy płód rozwijający się w łonie rozwija się prawidłowo i wychwytywać wszelkie niebezpieczne i nieprawidłowe odchylenia.

Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny?

To bezpieczne urządzenie zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Gdzie przykładać detektor tętna?

Głowicę detektora posmarowaną żelem do USG przykłada się do brzucha przyszłej matki. Należy przesuwać powoli urządzenie w poszukiwaniu miejsca, w którym możliwe jest usłyszenie bicia serca dziecka.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: