X

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Rodzice mogą słuchać pracy serca swojego przyszłego dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Do tego celu stosuje się specjalne detektory tętna płodu. Czym jest tego rodzaju urządzenie? Jak dokładnie działa? Czy warto zdecydować się na jego zakup?

Detektor tętna płodu – co to jest?

Detektor tętna płodu to urządzenie umożliwiające sprawdzanie bicia serca dziecka (FHR) jeszcze w łonie mamy.

Pod kątem swojej konstrukcji, detektor ten jest uproszczonym KTG, czyli aparatem do kontroli kardiotokograficznej. Urządzenia tego rodzaju powszechnie stosowane są w szpitalach. Pozwalają na monitorowanie akcji serca płodu oraz skurczów macicy.

Urządzenia KTG używane są głównie:

  • podczas kontroli położniczych,
  • przed porodem,
  • w stanach zagrożenia życia płodu.

W porównaniu z KTG stosowanymi w szpitalach, to przeznaczone do użytku domowego jest znacznie mniejsze, a przy tym prostsze w użyciu.

Zasadniczo, domowy detektor tętna płodu nie mierzy dokładnego tętna dziecka ani skurczów macicy jak szpitalne KTG. Nie oznacza to jednak, że nie jest on przydatny. To urządzenie, które z pewnością ucieszy tych rodziców, którzy chcieliby usłyszeć bicie serca swojego przyszłego dziecka jeszcze przed narodzinami!

Zobacz też:  Miód w ciąży - czy można jeść?

Jak działa domowy detektor tętna płodu?

Domowe detektory tętna płodu to urządzenia, które wykorzystują do pomiarów zjawisko Dopplera oraz fale ultradźwiękowe.

Detektor posiada wbudowaną sondę, która wykrywa tętno płodu. Sondę przykłada się do brzucha pokrytego specjalnym żelem poślizgowym do USG.

Następnie urządzenie przekształca fale ultradźwiękowe na słyszalne dźwięki. Można usłyszeć je przez słuchawki podłączane do detektora albo przez wbudowany w niego głośnik. Niektóre modele detektorów posiadają dwa wyjścia słuchawkowe, dzięki którym rodzice mogą wspólnie słuchać rytmu bicia serca przyszłego dziecka.

Nowoczesne detektory umożliwiają również nagranie dźwięków i przekazanie ich na komputer – nagranie może być wspaniałą pamiątką!

Wybrane modele posiadają także wyświetlacze, które pokazują wynik tętna płodu. Zasilanie jest bateryjne – nie ma potrzeby podłączania urządzenia do prądu, dlatego też można korzystać z niego w różnych miejscach – w domu i poza nim.

Kiedy można zacząć słuchać bicia serca przyszłego dziecka?

Za pomocą nowoczesnych detektorów tętna płodu można dokonać pomiarów nawet od 12 tygodnia ciąży. Z urządzenia można korzystać aż do momentu porodu.

Czy stosowanie detektorów tętna płodu jest bezpieczne?

Domowe detektory tętna płodu są całkowicie bezpieczne w stosowaniu dla mamy oraz dla dziecka. Można zatem stosować je bez żadnego ryzyka, także po to, aby regularnie kontrolować wyniki pulsu.

Zobacz też:  Cynamon w ciąży - czy można jeść?

Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie detektora tętna płodu może powodować niebezpieczeństwo błędnej interpretacji wyników. Przykładowo, niższy lub wysoki puls wcale nie muszą wskazywać na problemy zdrowotne, ale na przykład na sen czy też na ruch dziecka.

Przyszła mama musi zatem pamiętać o tym, że detektor nie może zastąpić systematycznych kontroli lekarskich, a także obserwacji własnego ciała.

Jak wykonać badanie tętna płodu detektorem?

Korzystanie z detektorów tętna jest naprawdę bardzo proste. To urządzenia wyposażone w intuicyjne w obsłudze przyciski. Wybrane modele posiadają wyświetlacze prezentujące aktualne informacje o tętni płodu.

Aby badanie było udane, należy wykonać je w odpowiednich porach, a także należy przykładać głowicę urządzenia we właściwe miejsca.

Badanie najlepiej przeprowadzać w poniższych porach:

  • w pół godziny po przebudzeniu,
  • w godzinę po posiłku,
  • na pół godziny przed pójściem spać.

Wykonanie monitoringu w tych właśnie okresach pozwala na uzyskanie najbardziej wiarygodnych wyników.

Prawidłowe miejsce przyłożenia sondy:

  • 12-24 tydzień ciąży – w linii prostej znajdującej się pod pępkiem,
  • 24-40 tydzień ciąży – w czterech punktach tworzących kwadrat wokół pępka.

Do przeprowadzenia badania potrzebny będzie również żel do USG. Zastosowanie żelu poprawia jakość pomiarów. Brak żelu może spowodować pojawienie się błędnych wyników. Niektóre modele detektorów wymagają także zastosowania osłonek na sondę.

Zobacz też:  Basen w ciąży - czy jest zalecany?

Po zakończeniu badania głowicę urządzenia należy oczyścić. Najlepiej zastosować do tego jednorazowe gaziki dezynfekcyjne z alkoholem.

Ile powinno wynosić prawidłowe tętno płodu?

Prawidłowa wartość FHR, czyli tętna płodu to 120-160 uderzeń na minutę.

Gdy wartości są stale wyższe lub niższe, w takim przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem położnikiem. Warto także udać się do niego w sytuacji, gdy pojawiają się zaburzenia rytmu serca, czyli nierównomierny puls – raz szybki, a raz wolniejszy. Mogą one wskazywać na problemy z wydolnością łożyska czy przepływem pępowinowym.

Podsumowanie

Detektor tętna płodu to ciekawy gadżet, za pomocą którego rodzice mogą monitorować pracę serca swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. To całkowicie bezpieczne, a przy tym także proste w obsłudze urządzenie typu KTG – kardiotokograficzne.

Aby pomiary detektorem były dokładne, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Powtarzające się nieprawidłowe wyniki mogą być ostrzeżeniem o różnych schorzeniach – najlepiej skonsultować je z lekarzem.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: