X

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych niepokoi wielu rodziców. Pewne jest to, że nie można go lekceważyć. Przyczyn omawianej dolegliwości może być wiele, a więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje przewlekły kaszel u malucha. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przebiegu leczenia. Warto poznać szczegółowe informacje na ten temat.

Ile trwa kaszel przewlekły?

Kaszel, który utrzymuje się kilka, a nawet kilkanaście dni nie może być nazywany przewlekłym. Z chroniczną dolegliwością mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy utrzymuje się ona dłużej niż osiem tygodni. Zwykle dopiero po tym czasie wykonuje się dogłębną diagnostykę. Pierwszym krokiem jest jednak wyeliminowanie niegroźnych zmian w układzie oddechowym.

Należy jednak zaznaczyć, że mówimy tutaj o kaszlu łagodnym, który nie utrudnia dziecku normalnego funkcjonowania. Zupełnie inaczej rozpatruje się kaszel przewlekły, który powraca w nocy. Może on doprowadzić do wystąpienia zaburzeń snu, a także szeregu innych nieprawidłowości. W takim przypadku należy bezwzględnie zgłosić się do pediatry.

Zobacz też:  Katar u niemowlaka - jak pomóc dziecku?

Kaszel spowodowany alergią lub astmą

Warto wiedzieć, że kaszel u dziecka nie zawsze jest wywołany zmianami powiązanymi bezpośrednio z drogami oddechowymi. Często przyczyną jest alergia. Trzeba jednak zwrócić uwagę również na pozostałe dolegliwości. Alergii zazwyczaj towarzyszy wodnisty katar, swędzenie, czy też łzawienie oczu. W zdecydowanej większości przypadków nie pojawia się gorączka, jednak należy wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny.

Chroniczny kaszel u malucha może być także następstwem astmy oskrzelowej. Jej podłożem jest najczęściej alergia. Na uwagę zasługuje fakt, że objawy pojawiają się po kontakcie z alergenami.

Powszechne przyczyny chronicznego kaszlu

Jak już wspomniano, przewlekły kaszel u dziecka może zostać spowodowany wieloma czynnikami. Wyróżnia się m.in.:

  • Kaszel po zakończonej infekcji – może on utrzymywać się nawet kilka miesięcy. W przypadku zapalenia płuc omawiana dolegliwość nierzadko towarzyszy dziecku przez około pół roku od zachorowania.
  • Kaszel wywołany czynnikami psychogennymi – ma on podłoże nerwowe. Nie oznacza infekcji dróg oddechowych, czy też alergii. Zwykle pojawia się w sytuacjach stresowych, czy też wzbudzających negatywne emocje.
  • Kaszel wywołany dymem tytoniowym – należy mieć świadomość, że dym papierosowy może doprowadzić do astmy oskrzelowej.
  • Kaszel wywołany obecnością ciał obcych – drobne elementy zalegające w drogach oddechowych mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalanego. Ponadto działają one drażniąco, a tym samym wywołują odruch pokasływania.
  • Kaszel wywołany chorobami zatok – zwykle posiada on postać mokrą. Wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co prowokuje kaszel.
  • Kaszel wywołany przerostem migdałków – w tym przypadku winę ponosi budowa anatomiczna. Należy wspomnieć o zwiększonej częstotliwości infekcji gardła. Oprócz tego maluch unika oddychania przez nos.
  • Kaszel wywołany refluksem żołądka – najczęściej pojawia się w nocy. Kwas żołądkowy podrażnia delikatną błonę śluzową przełyku.
  • Kaszel wywołany pasożytami – jest to zjawisko dość rzadko spotykane. Chroniczny kaszel może być oznaka glizdy ludzkiej zalegającej w organizmie. Warto wiedzieć, że pasożyt może przechodzić także przez drogi oddechowe.
Zobacz też:  Palenie w ciąży - jakie są skutki?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: