Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych. Co oznacza przewlekły kaszel?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje przewlekły kaszel u malucha. Jeśli martwi cię długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych, umów się na wizytę do pediatry, który pomoże zdiagnozować problem. Przeczytaj, co może oznaczać taki kaszel.
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych niepokoi wielu rodziców. Pewne jest to, że nie można go lekceważyć. Przyczyn omawianej dolegliwości może być wiele, a więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przebiegu leczenia. Warto poznać szczegółowe informacje na ten temat.

Ile trwa kaszel przewlekły?

długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych - ile trwa kaszel przewlekły?

Kaszel, który utrzymuje się kilka, a nawet kilkanaście dni nie może być nazywany przewlekłym. Z chroniczną dolegliwością mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy utrzymuje się ona dłużej niż osiem tygodni. Zwykle dopiero po tym czasie wykonuje się dogłębną diagnostykę. Pierwszym krokiem jest jednak wyeliminowanie niegroźnych zmian w układzie oddechowym.

Kaszel w nocy

Należy jednak zaznaczyć, że mówimy tutaj o kaszlu łagodnym, który nie utrudnia dziecku normalnego funkcjonowania. Zupełnie inaczej rozpatruje się kaszel przewlekły, który powraca w nocy. Może on doprowadzić do wystąpienia zaburzeń snu, a także szeregu innych nieprawidłowości. W takim przypadku należy bezwzględnie zgłosić się do pediatry.

Uporczywy kaszel alergiczny lub spowodowany astmą

długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych - uporczywy kaszel alergiczny lub spowodowany astmą

Warto wiedzieć, że kaszel u dziecka nie zawsze jest wywołany zmianami powiązanymi bezpośrednio z drogami oddechowymi. Często przyczyną jest alergia. Trzeba jednak zwrócić uwagę również na pozostałe dolegliwości. Alergii zazwyczaj towarzyszy wodnisty katar, swędzenie, czy też łzawienie oczu. W zdecydowanej większości przypadków nie pojawia się gorączka, jednak należy wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny.

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może być także następstwem astmy oskrzelowej. Jej podłożem jest najczęściej alergia. Na uwagę zasługuje fakt, że objawy pojawiają się po kontakcie z alergenami.

Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych – przyczyny

Jak już wspomniano, przewlekły kaszel u dziecka może zostać spowodowany wieloma czynnikami. Wyróżnia się m.in.:

  • kaszel po zakończonej infekcji wirusowej – może on utrzymywać się nawet kilka miesięcy. W przypadku zapalenia płuc omawiana dolegliwość nierzadko towarzyszy dziecku przez około pół roku od zachorowania;
  • kaszel wywołany czynnikami psychogennymi – ma on podłoże nerwowe. Nie oznacza infekcji dróg oddechowych, czy też alergii. Zwykle pojawia się w sytuacjach stresowych, czy też wzbudzających negatywne emocje;
  • napadowy kaszel wywołany dymem tytoniowym – należy mieć świadomość, że dym papierosowy może doprowadzić do astmy oskrzelowej;
  • suchy kaszel u dziecka wywołany obecnością ciał obcych – drobne elementy zalegające w górnych drogach oddechowych mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalanego. Ponadto działają one drażniąco, a tym samym wywołują odruch pokasływania;
  • kaszel wywołany chorobami zatok – zwykle posiada on postać mokrą. Wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co prowokuje kaszel;
  • kaszel wywołany przerostem migdałków – w tym przypadku winę ponosi budowa anatomiczna. Należy wspomnieć o zwiększonej częstotliwości infekcji gardła. Oprócz tego maluch unika oddychania przez nos;
  • kaszel ostry wywołany refluksem żołądka – najczęściej pojawia się w nocy. Kwas żołądkowy podrażnia delikatną błonę śluzową przełyku;
  • kaszel wywołany pasożytami – jest to zjawisko dość rzadko spotykane. Taki rodzaj kaszlu może być oznaką glizdy ludzkiej zalegającej w organizmie. Warto wiedzieć, że pasożyt może przechodzić także przez drogi oddechowe.

Wiesz już, czym może być spowodowany długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych. Jeśli niepokoi cię chroniczny kaszel u dziecka lub po infekcji kaszel trwa kilka tygodni i się nasila, nie zwlekaj, tylko udaj się do lekarza pediatry, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu. Przeczytaj również artykuł „Sprawdzone sposoby na kaszel” w serwisie Lupiko!

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego dziecko cały czas kaszle?

Kaszel jest najczęściej związany z infekcją dróg oddechowych (np. zapaleniem oskrzeli lub krtani), ale nigdy nie powinno się go diagnozować na własną rękę. Jeśli twój maluch kaszle już od dłuższego czasu, udaj się na konsultację do pediatry, który pomoże odnaleźć źródło problemu.

Jak długo dziecko może kaszleć po chorobie?

Kaszel poinfekcyjny może się utrzymywać do 3 tygodni. Uporczywy, ostry kaszel suchy może przejść w kaszel mokry, podczas którego dziecko próbuje odkrztuszać. Gdy dziecko kaszle ponad 8 tygodni, mówi się o kaszlu przewlekłym.

Kiedy kaszel u dziecka powinien martwic?

Jeśli dziecko kaszle od ponad 8 tygodni, należy zacząć się martwić i szukać przyczyny takiego stanu. Symptom w postaci kaszlu może sygnalizować wiele chorób. Należy udać się z nim do lekarza. W przypadku niemowlaków i nocnego kaszlu, który utrudnia oddychanie, należy jak najszybciej udać się na konsultację do specjalisty.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: