To zapamiętaj!
- Stałe bywalczynie sauny zazwyczaj mogą kontynuować korzystanie z sauny w ciąży, ale wymaga to konsultacji z lekarzem.
- Sauna w ciąży w niektórych przypadkach jest niebezpieczna. Powinny z niej zrezygnować m.in. kobiety w ciąży, które nigdy wcześniej nie korzystały z sauny.
- Korzystanie z sauny w pierwszych tygodniach ciąży może mieć negatywny wpływ na płód, dlatego najlepiej z niej zrezygnować w I trymestrze.
Czy korzystanie z sauny w ciąży jest bezpieczne?
Czy sauna w ciąży jest bezpieczna? Zacznijmy od tego, że kobiety w ciąży, które nigdy wcześniej nie korzystały z sauny, nie powinny tego robić przez okres ciąży.
Co natomiast z ciężarnymi, które przed ciążą regularnie korzystały z sauny? Lekarze często mówią, że mogą one korzystać z sauny również w trakcie ciąży, ale obowiązkowo powinny zrezygnować z tego w pierwszym trymestrze ciąży. Oprócz tego temperatura w saunie nie może być wyższa niż 70°C i kobieta w ciąży nie powinna przebywać w niej dłużej niż 10–15 minut. Co więcej, najlepszym wyborem będzie wówczas sauna sucha, w której ciało nagrzewa się znacznie wolniej niż w saunie parowej.
Należy zaznaczyć, że ciężarne zmagające się z chorobami przewlekłymi czy też mające ciążę powikłaną koniecznie muszą skonsultować się z lekarzem przed udaniem się na saunę.
Sauna w ciąży – jak wpływa na płód w pierwszych tygodniach?
Sauna w ciąży może być bezpieczna, jeśli jesteś jej stałą bywalczynią. Jednak musisz zadawać sobie sprawę z tego, że wpływ sauny na płodność i przebieg ciąży wciąż nie jest do końca jasny. Niektórzy twierdzą, że sauna może mieć negatywny wpływ na płód. Wynika to z tego, że temperatura w saunach to średnio od 60 do 120°, natomiast płód źle znosi duże wzrosty temperatury otoczenia. Z badań wiadomo, że ekspozycja płodu w I trymestrze na ekstremalnie wysokie temperatury wiąże się z większym ryzykiem rozwoju wad ośrodkowego układu nerwowego, zatem najlepiej odpuścić sobie korzystanie z saun w pierwszym trymestrze.
Kiedy nie można korzystać z sauny w ciąży?
Jeśli twoja ciąża przebiega nieprawidłowo lub chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą, to powinnaś zrezygnować z sauny na czas trwania ciąży. Seanse w saunie mogą być niebezpieczne zwłaszcza jeśli:
- masz nadciśnienie tętnicze;
- istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym;
- występuje podejrzenie zahamowania wzrastania płodu;
- występują nieprawidłowości łożyska.
Z powyższego artykułu wiesz już, czy sauna w ciąży to dobry pomysł. Jeśli już przed ciążą często tam bywałaś, to najprawdopodobniej podczas ciąży również będziesz mogła z niej korzystać, ale pamiętaj, aby porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. W niektórych przypadkach sauna w ciąży jest stanowczo odradzana, bowiem korzystanie z niej może być niebezpieczne zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i przyszłej mamy.
Sprawdź także:
- Jacuzzi w ciąży – czy możesz korzystać z basenu, gorącej kąpieli i sauny w ciąży?
- Pyralgina w ciąży – co warto wiedzieć o stosowaniu leku przeciwbólowego?
- Bezpieczne opalanie w ciąży – czy to możliwe? Czy można opalać się, będąc w ciąży?
- Apap Extra w ciąży. Czy lek można bezpiecznie stosować w trakcie ciąży?
- Dźwiganie w ciąży – czy można nosić starsze dziecko lub zakupy?
- Terminy badań prenatalnych przesiewowych i diagnostycznych
- Jak ubrać dziecko do snu? Sprawdź, jak ubierać malucha!