Sauna w ciąży – czy to dobry pomysł?

Sauna w ciąży – czy jest dozwolona? Właściwie ta kwestia wciąż nie jest jednoznaczna. Choć znane są liczne zalety korzystania z sauny, to jednak w pierwszych tygodniach ciąży warto z niej zrezygnować. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!
sauna w ciąży

To zapamiętaj!

  • Stałe bywalczynie sauny zazwyczaj mogą kontynuować korzystanie z sauny w ciąży, ale wymaga to konsultacji z lekarzem.
  • Sauna w ciąży w niektórych przypadkach jest niebezpieczna. Powinny z niej zrezygnować m.in. kobiety w ciąży, które nigdy wcześniej nie korzystały z sauny.
  • Korzystanie z sauny w pierwszych tygodniach ciąży może mieć negatywny wpływ na płód, dlatego najlepiej z niej zrezygnować w I trymestrze.

Czy korzystanie z sauny w ciąży jest bezpieczne?

Czy sauna w ciąży jest bezpieczna? Zacznijmy od tego, że kobiety w ciąży, które nigdy wcześniej nie korzystały z sauny, nie powinny tego robić przez okres ciąży.

Co natomiast z ciężarnymi, które przed ciążą regularnie korzystały z sauny? Lekarze często mówią, że mogą one korzystać z sauny również w trakcie ciąży, ale obowiązkowo powinny zrezygnować z tego w pierwszym trymestrze ciąży. Oprócz tego temperatura w saunie nie może być wyższa niż 70°C i kobieta w ciąży nie powinna przebywać w niej dłużej niż 10–15 minut. Co więcej, najlepszym wyborem będzie wówczas sauna sucha, w której ciało nagrzewa się znacznie wolniej niż w saunie parowej. 

Należy zaznaczyć, że ciężarne zmagające się z chorobami przewlekłymi czy też mające ciążę powikłaną koniecznie muszą skonsultować się z lekarzem przed udaniem się na saunę. 

Sauna w ciąży – jak wpływa na płód w pierwszych tygodniach?

Sauna w ciąży może być bezpieczna, jeśli jesteś jej stałą bywalczynią. Jednak musisz zadawać sobie sprawę z tego, że wpływ sauny na płodność i przebieg ciąży wciąż nie jest do końca jasny. Niektórzy twierdzą, że sauna może mieć negatywny wpływ na płód. Wynika to z tego, że temperatura w saunach to średnio od 60 do 120°, natomiast płód źle znosi duże wzrosty temperatury otoczenia. Z badań wiadomo, że ekspozycja płodu w I trymestrze na ekstremalnie wysokie temperatury wiąże się z większym ryzykiem rozwoju wad ośrodkowego układu nerwowego, zatem najlepiej odpuścić sobie korzystanie z saun w pierwszym trymestrze.

Kiedy nie można korzystać z sauny w ciąży?

Jeśli twoja ciąża przebiega nieprawidłowo lub chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą, to powinnaś zrezygnować z sauny na czas trwania ciąży. Seanse w saunie mogą być niebezpieczne zwłaszcza jeśli:

  • masz nadciśnienie tętnicze;
  • istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym;
  • występuje podejrzenie zahamowania wzrastania płodu;
  • występują nieprawidłowości łożyska.

Z powyższego artykułu wiesz już, czy sauna w ciąży to dobry pomysł. Jeśli już przed ciążą często tam bywałaś, to najprawdopodobniej podczas ciąży również będziesz mogła z niej korzystać, ale pamiętaj, aby porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. W niektórych przypadkach sauna w ciąży jest stanowczo odradzana, bowiem korzystanie z niej może być niebezpieczne zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i przyszłej mamy. 


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: