X

Czy gorączka 40 stopni u dziecka jest groźna? Jak ją zbijać?

Gorączka 40 stopni u dziecka
Jak u maluchów objawia się wysoka gorączka? Czy gorączka 40 stopni u dziecka może być dla niego niebezpieczna? Jak w takiej sytuacji obniżyć temperaturę ciała Twojej pociechy? Sprawdź, jak sobie radzić z wysoką gorączką!

Gorączka 40 stopni u dziecka

Każdy rodzic zna to okropne uczucie, gdy jego pociecha choruje. Często towarzyszy temu gorączka, przez którą dziecko czuje się znacznie gorzej, staje się marudne i apatyczne, a czasem nawet płacze. Nie ma się co oszukiwać, chorujące i gorączkujące dziecko to ogromne zmartwienie dla rodzica, a także powód do stresu. Mama czy tata chcą ulżyć maluszkowi w tych trudnych chwilach, choć oczywiście faktyczne przechodzenie choroby czy wysokiej gorączki jest bardzo indywidualne i różne dzieci mogą w tym stanie zachowywać się zupełnie inaczej.

Należy jednak przypomnieć, że wystąpienie gorączki samo w sobie nie jest tak złe, jak niektórym rodzicom mogłoby się wydawać. W końcu podwyższona temperatura ciała to najbardziej charakterystyczny objaw tego, że ludzki organizm walczy z infekcją. Oczywiście gdy gorączka staje się nazbyt uciążliwa i/lub wysoka, konieczne jest jej zbicie – ale o tym za chwilę. Zwykło się przyjmować, że o gorączce u dziecka można mówić w chwili, gdy jego temperatura przekracza 38°C – przy niższej temperaturze mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. To również granica, po której zaleca się podawanie dziecku środków przeciwgorączkowych.

Zobacz też:  Banan w ciąży - czy można jeść?

Gorączka 40 stopni u dziecka może pojawić się w wyniku różnorodnych przyczyn. Bardzo często odpowiadają za nią różnego rodzaju infekcje, takie jak grypa czy popularna u dzieci „trzydniówka”, rzadziej taka gorączka występuje przy przeziębieniu. Ponadto gorączka 40 stopni u dziecka może być spowodowana typowymi chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego, takimi jak ospa wietrzna, świnka czy różyczka, zapaleniem ucha czy rozmaitymi zakażeniami dróg moczowych i infekcjami układu pokarmowego.

Gorączka 40 stopni u dziecka – co robić?

Bez względu na to, na jakim tle u dziecka pojawiła się taka gorączka, na tym poziomie należy ją niezwłocznie zbijać. To istotne dlatego, że przy tak wysokiej gorączce staje się ona po prostu niebezpieczna. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami stwierdzono, że gorączka na poziomie 40 stopni może prowadzić do uszkodzeń struktur komórkowych, a także zaburzenia wielu procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Wysoka temperatura ciała może być też niebezpieczna dla mózgu.

Jak zbijać gorączkę? Przy gorączce 40 stopni u dziecka domowe sposoby na obniżenie temperatury ciała schodzą na nieco dalszy plan. Oczywiście w dalszym ciągu są one wskazane i można je stosować, należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest podanie odpowiednich leków, które pozwolą obniżyć temperaturę ciała. W tym celu szczególnie polecany jest paracetamol – to substancja, którą odkryto już ponad 100 lat temu, wykazuje doskonałe właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a do tego jest bardzo bezpieczna nawet dla najmłodszych pacjentów. Wszelkie środki na bazie paracetamolu należy podawać zgodnie z załączoną ulotką lub według wskazań lekarza. Pamiętaj również, że gorączka u dziecka 40 stopni wymaga natychmiastowego kontaktu ze specjalistą.

Zobacz też:  Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt. Leczenie dysplazji bioder u dzieci

Przy tak wysokiej gorączce istotna jest szybkość podejmowanych działań. Nie czekaj na to, aż gorączka sama spadnie – jak najszybciej podaj dziecku stosowne leki i udaj się do lekarza w celu dalszej pomocy.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: