X

Syndrom dziecka potrząsanego

Syndrom dziecka potrząsanego

Nie ma chyba wątpliwości, że dzieci to najpiękniejszy dar dla większości ludzi. Pojawienie się na świecie maleństwa wprowadza naprawdę spore zamieszanie, a przy tym mnóstwo radości i szczęścia. Niestety nie każdy jest świadom trudu wychowania. Często rodzicielska cierpliwość zostaje wystawiona na próbę i wszystkie negatywne emocje biorą górę nad rozsądkiem. Teoretycznie “niewinne” potrząsanie dziecka w celu uspokojenia bądź zmuszenia go do określonego działania może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Na czym polega syndrom dziecka potrząsanego?

SBS (shaken baby syndrome) to zespół urazów powstałych w wyniku gwałtownego i niekontrolowanego potrząsania. Problem ten dotyczy dzieci do 3. roku życia, najbardziej jednak na uszkodzenia narażone są niemowlęta. Maluchy mają nieproporcjonalnie dużą główkę w stosunku do reszty ciała oraz słabo rozwinięte mięśnie, które uniemożliwiają właściwą stabilizację odcinka szyjnego. Ponadto niezrośnięte ciemiączka i duża zawartość wody w mózgu, czyni te struktury bardzo wrażliwymi. Potrząsanie prowadzi więc do gwałtownych ruchów głowy w przód i w tył, powodując przemieszczanie mózgu i pękanie delikatnych naczyń krwionośnych. Uszkodzenia w obrębie mózgu i kręgosłupa mogą być bardzo niebezpieczne, prowadząc do trwałego kalectwa a nawet śmierci. SBS jest trudne do zdiagnozowania, wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów są widoczne dopiero po wykonaniu dokładnych badań diagnostycznych (USG, RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny). Niewiele osób ma świadomość, że zespół dziecka potrząsanego związany jest nie tylko z przemocą w rodzinie, ale również towarzyszy nieszczęśliwym wypadkom oraz nieuważnym i zbyt gwałtownym zabawom. Niebezpieczne jest również niewłaściwe usypiane, polegające na zbyt intensywnym kołysaniu niemowlęcia na rękach, bądź w wózku.

Zobacz też:  Catering dietetyczny w Bydgoszczy - dlaczego warto wziąć pod uwagę dietę od LightBox?

Syndrom dziecka potrząsanego objawy

Objawy uzależnione są od intensywności potrząsania i czasu jego trwania. Poważne zniszczenia mogą nastąpić już po pięciu sekundach gwałtownych wstrząsów. Dla SBS charakterystyczne są trzy symptomy: obrzęk mózgu, krwotok w siatkówce oraz krwiak podtwardówkowy. Ponadto objawami towarzyszącymi są siniaki oraz zadrapania na głowie, szyi i klatce piersiowej, liczne złamania w obrębie kończyn oraz pogorszenie wzroku, a nawet całkowite jego utracenie. Dziecko doświadczające takich aktów przemocy jest ospałe i drażliwe. Niemowlę wymiotuje, gorączkuje, nie chce jeść, ma zaburzony odruch ssania i połykania. Mogą wystąpić zaburzenia krążenia, oddychania, a nawet ataki padaczkowe i śpiączka. W przypadku poważnych urazów konieczne jest leczenie operacyjne ratujące zdrowie i życie małych pacjentów.

W wielu rodzinach wciąż panuje jeszcze przekonanie, że potrząsanie jest metodą wychowawczą, a nie aktem przemocy. Tymczasem jest to bardzo szkodliwe działanie i często świadome krzywdzenie dziecka. Potrząsanie zostawia ślady w mózgu i psychice, wpływając na całe dorosłe życie. SBS to niestety nieodwracalne uszkodzenia wzroku, słuchu, upośledzenie umysłowe i rozwojowe.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Odcisk na stopie u dziecka

Może Cię także zainteresować: