Zapłodnienie in vitro a leczenie niepłodności. Na czym polega procedura IVF?

In vitro a leczenie niepłodności – badania in vitro to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności, która daje szansę na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Przeczytaj, na czym polega ten sposób.
In vitro a leczenie niepłodności

In vitro a leczenie niepłodności – jedną z metod leczenia niepłodności jest in vitro. Polega ono na umieszczeniu w macicy zarodka, który rozwinął się poza organizmem kobiety. Dla wielu kobiet i mężczyzn to jedyna szansa na zostanie rodzicami. Zabieg in vitro jest przeprowadzany, gdy istnieją do tego wskazania medyczne. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Na czym polega zapłodnienie in vitro w klinice?

in vitro a leczenie niepłodności - na czym polega zapłodnienie in vitro

In vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. In vitro polega na tym, że komórka jajowa i wybrany plemnik zostają połączone w warunkach laboratoryjnych. Po kilku dniach powstały w ten sposób zarodek jest umieszczany w macicy, gdzie może dalej się rozwijać. Jest to jedna z technik wspomaganego rozrodu i metoda leczenia niepłodności i uzyskania ciąży.

In vitro a leczenie niepłodności – miejscem, w którym wykonuje się zabieg in vitro, jest klinika leczenia niepłodności. W całej procedurze bierze udział wielu specjalistów z różnych dziedzin (ginekologii, andrologii, medycyny rozrodu, embriologii, genetyki, psychologii). Poprzedza ją szczegółowa diagnostyka.

Kto zostaje zakwalifikowany do zabiegu in vitro? Wskazania

in vitro a leczenie niepłodności - kto zostaje zakwalifikowany do zabiegu

Nie wszystkie pary, które zgłaszają się do kliniki leczenia niepłodności, mogą skorzystać z zabiegu in vitro. Konieczne jest pozytywne przejście kwalifikacji. Warto też pamiętać, że zapłodnienie pozaustrojowe nie jest jedyną metodą leczenia – w przypadku części kobiet i mężczyzn skuteczne okazują się inne sposoby i nie ma potrzeby przeprowadzania in vitro.

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu in vitro są:

  • brak jajowodów;
  • endometrioza;
  • niska jakość nasienia;
  • wygaśnięcie czynności jajników;
  • niedrożność jajowodów;
  • niepłodność idiopatyczna (taka, której przyczyny nie można ustalić za pomocą dostępnych badań).

Przepisy wskazują na to, że do in vitro może podejść para, która od 12 miesięcy jest bezskutecznie leczona z powodu niepłodności. Nie dotyczy to kobiet i mężczyzn, u których z różnych powodów niemożliwe jest zastosowanie niektórych metod leczenia (np. z powodu braku jajowodów).

Jak wygląda procedura in vitro?

Procedura in vitro zaczyna się od stymulacji jajników. Kobieta przyjmuje preparaty hormonalne, aby w danym cyklu uzyskać kilka komórek jajowych. Następnie są one pobierane za pomocą punkcji. Jest to krótki zabieg, który zawsze przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dlatego kobieta nie czuje dyskomfortu.

in vitro a leczenie niepłodności – omórki jajowe są zapładniane nasieniem uzyskanym od partnera (lub dawcy). Następnie dojrzewają one w specjalnych inkubatorach. Po kilku dniach są badane. Ten zarodek, który najlepiej rokuje, umieszcza się w macicy. W ten sposób powstaje ciąża.

Przebieg in vitro a leczenie niepłodności

in vitro a leczenie niepłodności - przebieg

Skuteczność in vitro zależy od kilku czynników. Duży wpływ na osiągnięcie zamierzonych efektów ma wiek pary i przyczyna trudności z zajściem w ciążę. Wiele zależy również od doświadczenia lekarzy i metod stosowanych w danym centrum leczenia niepłodności. Wiek kobiety to istotny czynnik decydujący o szansach na sukces w leczeniu niepłodności metodą in vitro, dlatego zaleca się przystąpienie do zabiegu przed ukończeniem 35. roku życia. Skuteczność programu in vitro jest oceniania na około 60% w przypadku młodych pacjentek. Po 35. roku życia szanse maleją. Zdarza się, że u danej pary nie zostanie osiągnięta ciąża nawet po kilku zabiegach. Zwykle są to przypadki bardzo trudne, w których wpływ na niepłodność ma kilka czynników jednocześnie.

Zapłodnienie pozaustrojowe i transfer zarodka – podsumowanie

Zapłodnienie in vitro to skuteczna metoda leczenia niepłodności, polegająca na pobraniu komórek rozrodczych i transferze zarodków do macicy. Techniki takie jak IVF i ICSI pozwalają na poprawę płodności i zwiększenie szans na ciążę. Przy pomocy genetycznych badań oraz wiedzy embriologów możliwe jest wybieranie najlepszych zarodków do implantacji. Punkcja jajników pozwala na pobranie komórek jajowych, co jest szczególnie ważne w przypadku kobiet starszych. Anonimowy dawca może stanowić opcję dla par, które nie są w stanie skorzystać z własnych komórek rozrodczych.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Redakcja

Popularne wpisy: