X

In vitro a leczenie niepłodności. Na czym polega ta metoda?

In vitro a leczenie niepłodności
Jedną z metod leczenia niepłodności jest in vitro. Polega ono na umieszczeniu w macicy zarodka, który rozwinął się poza organizmem kobiety. Dla wielu kobiet i mężczyzn to jedyna szansa na zostanie rodzicami. Zabieg in vitro jest przeprowadzany, gdy istnieją do tego wskazania medyczne. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Co to jest in vitro?

In vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe. Polega ono na tym, że komórka jajowa i wybrany plemnik zostają połączone w warunkach laboratoryjnych. Po kilku dniach powstały w ten sposób zarodek jest umieszczany w macicy, gdzie może dalej się rozwijać. Jest to jedna z technik wspomaganego rozrodu i metoda leczenia niepłodności.

Miejscem, w którym wykonuje się zabieg in vitro, jest klinika leczenia niepłodności. W całej procedurze bierze udział wielu specjalistów z różnych dziedzin (ginekologii, andrologii, medycyny rozrodu, embriologii, genetyki, psychologii). Poprzedza ją szczegółowa diagnostyka.

Kto zostaje zakwalifikowany do zabiegu in vitro?

Nie wszystkie pary, które zgłaszają się do kliniki leczenia niepłodności, mogą skorzystać z zabiegu in vitro. Konieczne jest pozytywne przejście kwalifikacji. Warto też pamiętać, że zapłodnienie pozaustrojowe nie jest jedyną metodą leczenia – w przypadku części kobiet i mężczyzn skuteczne okazują się inne sposoby i nie ma potrzeby przeprowadzania in vitro.

Zobacz też:  Co powinien umieć 4 latek?

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu in vitro są:

  • brak jajowodów,
  • endometrioza,
  • niska jakość nasienia,
  • wygaśnięcie czynności jajników,
  • niedrożność jajowodów,
  • niepłodność idiopatyczna (taka, której przyczyny nie można ustalić za pomocą dostępnych badań).

Przepisy wskazują na to, że do in vitro może podejść para, która od 12 miesięcy jest bezskutecznie leczona z powodu niepłodności. Nie dotyczy to kobiet i mężczyzn, u których z różnych powodów niemożliwe jest zastosowanie niektórych metod leczenia (np. z powodu braku jajowodów).

Jak wygląda zabieg in vitro?

Procedura in vitro zaczyna się od stymulacji jajników. Kobieta przyjmuje preparaty hormonalne, aby w danym cyklu uzyskać kilka komórek jajowych. Następnie są one pobierane za pomocą punkcji. Jest to krótki zabieg, który zawsze przeprowadza się w znieczuleniu, dlatego kobieta nie czuje dyskomfortu.

Komórki jajowe są zapładniane nasieniem uzyskanym od partnera (lub dawcy). Następnie dojrzewają one w specjalnych inkubatorach. Po kilku dniach są badane. Ten zarodek, który najlepiej rokuje, umieszcza się w macicy. W ten sposób powstaje ciąża.

Skuteczność in vitro

Skuteczność zabiegu in vitro zależy od kilku czynników. Duży wpływ na osiągnięcie zamierzonych efektów ma wiek pary i przyczyna trudności z zajściem w ciążę. Wiele zależy również od doświadczenia lekarzy i metod stosowanych w danym centrum leczenia niepłodności. Skuteczność in vitro jest oceniania na około 60% w przypadku młodych pacjentek. Po 35. roku życia szanse maleją. Zdarza się, że u danej pary nie zostanie osiągnięta ciąża nawet po kilku zabiegach. Zwykle są to przypadki bardzo trudne, w których wpływ na niepłodność ma kilka czynników jednocześnie.

Zobacz też:  Henna brwi w ciąży – wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: