Kawa zbożowa w ciąży – czy inka nie zaszkodzi? Co zamiast picia kawy w ciąży?

Czy kawa zbożowa w ciąży jest zdrową alternatywą dla klasycznej, kofeinowej kawy? Przeczytaj i sprawdź, czy napój ten nie zaszkodzi przyszłej mamie.
kawa zbożowa w ciąży

Czy kawa zbożowa w ciąży jest zdrowa? Ciąża to czas, który wywraca życie do góry nogami. Dosłownie i w przenośni. Przyszła mama musi myśleć nie tylko o zapewnieniu zdrowej diety sobie, ale też swojemu dziecku. Kobiety w ciąży stoją przed koniecznością zaznajomienia się co wolno, a czego nie wolno im spożywać, by nie zaszkodzić zdrowiu dziecka. Może to bowiem oznaczać diametralną zmianę codziennej diety. Jaka kawa dla ciężarnych i matek podczas karmienia piersią? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego kawa zbożowa w ciąży to dobry pomysł.

Czy picie kawy zbożowej w ciąży nie zaszkodzi?

kawa zbożowa w ciąży - czy picie kawy zbożowej w ciąży nie zaszkodzi

Czy można pić kawę, herbatę, kakao w ciąży? W tym artykule opowiemy co nieco o tym pierwszym produkcie. Wiele kobiet dzień rozpoczyna filiżanką pysznej, aromatycznej kawy. W opinii wielu osób kawa pobudza organizm do działania, reguluje ciśnienie, poprawia nastrój oraz refleks. Inne zalety picia kawy to poprawa przemiany materii czy zwalczanie wolnych rodników. Wadami kawy zawierającej kofeinę jest między innymi to, że utrudnia ona wchłanianie żelaza i wapnia, które są kluczowymi składnikami diety ciężarnej. Zdania na temat picia kawy w ciąży (tej zwykłej, zawierającej kofeinę) dzielą środowisko lekarskie, choć udowodniono, że nie szkodzi ona zdrowiu dziecka, gdy tylko jest zachowany umiar w jej spożywaniu.

Jaka jest bezpieczna dawka kofeiny w ciąży?

Bezpieczna dawka kofeiny w ciąży to ok. 200 mg dziennie, czyli mniej więcej 2 filiżanki kawy. Należy pamiętać, że mniej zdrowa niż espresso z mielonych ziaren jest kawa rozpuszczalna.

Zamiennik zwykłej kawy dla kobiet w ciąży

Kawa inka w ciąży jest w 100% bezpieczna. Podczas gdy dawka zwykłej kawy jest ograniczana przez zalecenia lekarzy, popularną inkę można pić bez ograniczeń. Jakie ma zalety ten rodzaj kawy? Choć nie pobudza organizmu, to poprawia perystaltykę jelit dzięki wysokiej zawartości błonnika. Kawa zbożowa w ciąży zdecydowanie pomaga przy zaparciach (podobnie jak kefir w ciąży), na które skarży się sporo przyszłych mam. Dodatkowe zalety to wysoka zawartość magnezu, fosforu i potasu.

Czym jest kawa zbożowa?

kawa zbożowa w ciąży - czym jest

Kawa zbożowa, czyli popularna inka, którą wiele osób kojarzy z lat dzieciństwa, może okazać się zbawienna także w dorosłym życiu. Jest produkowana z prażonych ziaren zbóż, a w tym żyta i jęczmienia, korzeni cykorii oraz buraka cukrowego. Wytwarzanie z naturalnych składników. Jest wolna od żywności modyfikowanej genetycznie (GMO), nie posiada sztucznych barwników, konserwantów, ani innych substancji, które mogłyby zagrozić zdrowiu lub życiu dziecka.

Czy kawa inka w ciąży jest bezpieczna?

Jest właściwie produktem, który dietetycy zalecają do diety nie tylko u kobiet w ciąży, ale również innych osób. Kawy zbożowe zawierają minerały: magnez i selen, a także witaminy z grupy B. Regularne picie kawy zbożowej zmniejsza łaknienie, dzięki czemu odczuwa się mniej głodu.

Kawa zbożowa w ciąży sprzyja też ochronie organizmu przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za wiele schorzeń, wśród których można wymienić choroby układu sercowego, układu krążenia, nowotwory oraz miażdżycę.

Brak uzależnienia od kofeiny

kawa zbożowa w ciąży - brak uzależnienia

Wiesz już, czy kawa zbożowa w ciąży jest dozwolona. To, co odróżnia kawę zbożową od zwykłej kawy to brak ryzyka uzależnienia. Powinny na nią zwrócić uwagę nie tylko kobiety w ciąży, ale również osoby cierpiące na nadciśnienie, dzieci i wiele innych osób, które chcą się przede wszystkim zdrowo odżywiać. Przyszłe mamy, aby zachować zdrowie swoje i dziecka, powinny konsultować swoją dietę z lekarzem prowadzącym ich ciążę. Przyswajana dieta ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kaw zbożowych dziennie?

Kawę zbożową można pić w ciąży bez ograniczeń.

Czy kawa zbożowa jest zdrowa?

Kawa zbożowa w ciąży nie dość, że jest zdrowa, to jeszcze jest niskokaloryczna. Zawiera minerały i witaminy z grupy B. Sprzyja ochronie przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za powstawanie schorzeń układu sercowego i układu krążenia.

Kto nie powinien pić kawy zbożowej?

Kawy zbożowej powinny unikać osoby uczulone na gluten oraz cierpiące na celiakię. Z umiarem powinny ją jednak pić ciężarne ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową (kawa zbożowa ma wysoki indeks glikemiczny).


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: