Kakao w ciąży – czy można pić?

Kakao w ciąży

Kakao wydłuża życie – ta sentencja krąży w społeczeństwie od lat. Jednak, czy wszyscy zgodnie uważają, iż kakao jest zdrowe? Czy na określonych etapach życia trzeba uważać na ilość wypijanego kakao? Czy ciężarne mogą sobie pozwolić, by każdego dnia wypić kubek swojego ulubionego napoju? Jeżeli tak, to w jakich ilościach? Na te oraz na wiele więcej innych pytań, odpowiedzi znajdziemy poniżej.

Czy w ciąży można pić kakao?

Dieta ciężarnych kobiet to temat, który jest bardzo żywy od lat. Jedni lekarze twierdzą, iż przyszła mama powinna bardzo uważać na to, co je w tym szczególnym dla siebie czasie. Inni z kolei są zdania, że jeżeli kobieta w ciąży czuje się dobrze i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, to powinna jeść i pić wszystko, na co ma ochotę (oczywiście z wykluczeniem produktów, które w ciąży są absolutnie zabronione jak np.: surowe mięso, alkohol, sery pleśniowe itp.).

Zobacz też:  Otoskleroza: choroba młodych kobiet

Wiele kobiet na forach poświęconych diecie ciężarnej, a także na spotkaniach przyszłym mam w szkołach rodzenia zastanawia się, jak wygląda sytuacja z jednym z uwielbianych przez kobiety napojów, czyli z kakao. Otóż, kakao w ciąży nie jest zabronione. Wręcz przeciwnie coraz częściej mówi się o tym, by panie piły jeden kubek kakao każdego dnia, gdyż dzięki temu dostarczą swojemu organizmowi wiele cennych właściwości jak np.: chrom, magnez oraz żelazo.

Picie kakao w ciąży – co warto wiedzieć?

Jak wspomniano wyżej, kakao w ciąży jest jak najbardziej dozwolone. Jest to idealny napój dla pań, które nie przepadają za mlekiem oraz tych, które kochają słodycze. Kubek kakao szybko sprawi, że łaknienie na słodkości się zmniejszy. Kakao jest więc znacznie lepsze od tabliczki całej czekolady, czy też od opakowania z ciastkami. Trzeba jednak pamiętać, jak to w przypadku wszystkiego, co się je, że należy zachować umiar. Nawet gdy ciężarna ma tak ogromną ochotę na kakao – nie należy przekraczać jednego kubka tego napoju dziennie. Dlaczego? W przypadku wypijania przez nią zbyt dużej ilości może dojść do reakcji alergicznej. Kakao jest dość silnym alergenem, więc może się zdarzyć, iż maluch będzie miał uczulenie na nie.

Zobacz też:  Witamina K - niezbędna dla zdrowia kości dzieci i nastolatków

Kakao i ciężarna

Ciąża to tak szczególny czas dla pań, że czasami ciężko wyjaśnić to, co dzieje się w ich organizmie. Jednego miesiąca można pochłaniać mnóstwo konkretnych produktów, kolejnego z kolei nie można już na nie patrzeć. Podobnie sytuacja wygląda z napojem, jakim jest kakao. W pierwszym trymestrze panie raczej nie mają na nie ochoty. W drugim i trzecim, gdy pojawia się chęć na mleko i słodkości – kakao jest więc idealnym rozwiązaniem.

Trzeba przyznać, iż działa ono także pobudzająco na panie (a to jest niezwykle pożądane w okresie, kiedy ma się ochotę przesypiać większą część dnia). Trzeba jednak pamiętać, iż kakao w swoim składzie ma także cukier, a tego ciężarne powinny w szczególności unikać w nadmiarze. Należy więc obserwować siebie i słuchać swojego organizmu. On sam bowiem paniom podpowie, co mu jest najbardziej potrzebne w danym momencie. Jeżeli jednak ma się ochotę na gorące, słodkie kakao – nie należy z tej przyjemności rezygnować.


Sprawdź także:

Zobacz też:  O tym musisz pamiętać wyjeżdżając na narty

Może Cię także zainteresować: