Czy można pić kakao w ciąży? Czy czekolada jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Zastanawiasz się, czy kakao w ciąży jest bezpieczne? Jeśli jesteś przyszłą mamą i chcesz sprawdzić, czy możesz bez przeszkód spożywać ten składnik, dobrze trafiłaś! Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego na ten temat.
Kakao w ciąży

Kakao wydłuża życie – ta sentencja krąży w społeczeństwie od lat. Jednak, czy wszyscy zgodnie uważają, iż kakao jest zdrowe? Czy na określonych etapach życia trzeba uważać na ilość wypijanego kakao? Jak to jest ze spożywaniem kakao w ciąży? Czy ciężarne mogą sobie pozwolić, by każdego dnia wypić filiżankę swojego ulubionego napoju? Jeżeli tak, to w jakich ilościach? Na te oraz na wiele więcej innych pytań, odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czy w ciąży można pić kakao?

kakao w ciąży - czy w ciąży można pić kakao

Dieta ciężarnych kobiet to temat, który jest bardzo żywy od lat. Jedni lekarze twierdzą, iż przyszła mama powinna bardzo uważać na to, co je w tym szczególnym dla siebie czasie. Inni z kolei są zdania, że jeżeli kobieta w ciąży czuje się dobrze i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, to powinna jeść i pić wszystko, na co ma ochotę (oczywiście z wykluczeniem produktów, które w ciąży są absolutnie zabronione jak np.: surowe mięso, alkohol, sery pleśniowe itp.). Sprawdź też: czy bezpieczne jest piwo bezalkoholowe w ciąży.

Jakie składniki odżywcze zawiera kakao?

Wiele kobiet na forach poświęconych diecie ciężarnej, a także na spotkaniach przyszłym mam w szkołach rodzenia zastanawia się, jak wygląda sytuacja z jednym z uwielbianych przez kobiety napojów, czyli z kakao. Otóż kakao w ciąży nie jest zabronione. Wręcz przeciwnie coraz częściej mówi się o tym, by panie piły jeden kubek kakao każdego dnia, gdyż dzięki temu dostarczą swojemu organizmowi wiele cennych właściwości jak np.: wapń, chrom, magnez i żelazo.

Picie kakao w ciąży – co warto wiedzieć?

Jak wspomniano wyżej, kakao w ciąży jest jak najbardziej dozwolone. Jest to idealny napój dla pań, które nie przepadają za mlekiem oraz tych, które kochają słodycze. Kubek kakao szybko sprawi, że łaknienie na słodkości się zmniejszy. Kakao jest więc znacznie lepsze od tabliczki całej czekolady, czy też od opakowania z ciastkami. Trzeba jednak pamiętać, jak to w przypadku wszystkiego, co się je, że należy zachować umiar. Nawet gdy ciężarna ma tak ogromną ochotę na kakao – nie należy przekraczać jednego kubka tego napoju dziennie. Dlaczego? W przypadku wypijania przez nią zbyt dużej ilości może dojść do powstania alergii. Kakao jest dość silnym alergenem, więc może się zdarzyć, iż maluch będzie miał uczulenie na nie.

Kakao zawiera też kofeinę – nie są to duże ilości, ale nie powinno przekraczać się dziennego limitu tej substancji, czyli 200 mg (któremu odpowiada jedna filiżanka kakao).

Kakao i ciężarna

kakao w ciąży - kakao i ciężarna

Ciąża to tak szczególny czas dla pań, że czasami ciężko wyjaśnić to, co dzieje się w ich organizmie. Jednego miesiąca można pochłaniać mnóstwo konkretnych produktów, kolejnego z kolei nie można już na nie patrzeć. Podobnie sytuacja wygląda z napojem, jakim jest kakao. W pierwszym trymestrze panie raczej nie mają na nie ochoty. W drugim i trzecim, gdy pojawia się chęć na mleko i słodkości  – kakao jest więc idealnym rozwiązaniem.

Czy możesz pić kakao w trakcie ciąży? Podsumowanie

Trzeba przyznać, iż działa ono także pobudzająco na panie (a to jest niezwykle pożądane w okresie, kiedy ma się ochotę przesypiać większą część dnia). Trzeba jednak pamiętać, iż kakao w swoim składzie ma także cukier, a tego ciężarne powinny w szczególności unikać w nadmiarze. Należy więc obserwować siebie i słuchać swojego organizmu. On sam bowiem paniom podpowie, co mu jest najbardziej potrzebne w danym momencie. Jeżeli jednak ma się ochotę na gorące, słodkie kakao – nie należy z tej przyjemności rezygnować. Sprawdź też, czy inne produkty spożywcze są bezpieczne w czasie ciąży (np. szałwia w ciąży lub kurkuma w ciąży).

Najczęściej zadawane pytania

Czy kakao jest zdrowe w ciąży?

Przyszłe mamy mogą bezpiecznie spożywać kakao, które zawiera cenne właściwości i pierwiastki wpływające pozytywnie zarówno na ciężarną, jak i płód. Należy jednak pamiętać, że zawiera także kofeinę, której limit dla kobiety w ciąży wynosi 200 mg dziennie. Taka ilość kofeiny znajduje się w jednej filiżance czystego kakao.

Jakie kakao pić w ciąży?

Kobiety w czasie ciąży mogą pić kakao przygotowane na mleku, ale powinny zachować w tym umiar. Nie powinny wypijać więcej niż jedną filiżankę kakao dziennie. Ważne jest, aby spożywać kakao w czystej postaci (ciemne), a unikać napojów kakaowych dla dzieci, ponieważ zawierają bardzo duże ilości cukru.

Czego nie powinno się pić w ciąży?

Przede wszystkim kobiety w ciąży nie powinny spożywać alkoholu. Oprócz tego niewskazane jest picie słodkich napojów gazowanych, które zawierają cukier, kofeinę, sztuczne barwniki i konserwanty.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: