Koślawość pięt  – leczenie, ćwiczenia. Czy wkładki pomagają na stopy płasko-koślawe?

Martwi cię chód twojej pociechy? Nie wiesz, jakie ćwiczenia wykonywać ze swoim dzieckiem, aby niwelować jego koślawość pięt? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są przyczyny tego schorzenia i co możesz zrobić, aby pomóc dziecku w ich wyleczeniu.
Koślawość pięt

Koślawość pięt to wada kończyn dolnych, która początkowo do 3 i 4 roku życia, pomaga małym dzieciom w stabilizacji się w ruchu. Następnie wada ta zanika. Zdarza się jednak, że utrzymuje się ona i wtedy staje się dość dużym problemem. Wtedy koślawe pięty należy leczyć poprzez używanie specjalnych wkładek ortopedycznych, butów, stosowania odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. W końcowej fazie, gdy nic nie pomoże, koślawość pięt leczy się operacyjnie. Przeczytaj o schorzeniu objawiającym się obniżeniem przyśrodkowego łuku podłużnego stopy z jednoczesnym odchylaniem pięty na zewnątrz.

Czym charakteryzuje się koślawość pięt?

koślawość pięt - czym charakteryzuje się koślawość pięt?

Normalnie, małe dziecko do 4 roku życia ma bardzo charakterystycznie ustawione stawy skokowe. Można to z łatwością zauważyć, gdy dziecko stanie w rozkroku, wtedy widać jak jego stawy skokowe przechylają się do środka. Taki stan rzeczy pozwala dziecku utrzymać układ mięśniowy w pionie i stabilnie chodzić. Z czasem, gdy maluch dużo się porusza, koślawość stóp, czyli przechył do wewnątrz stawów skokowych, ustępuje. Jednak gdy dziecko staje się starsze, a koślawość pięt nadal występuje, znacznie utrudnia mu ten fakt poruszanie się. Dziecko zaczyna utykać, odczuwa ból przy chodzeniu. Taki stan rzeczy informuje, że należy się z dzieckiem udać do lekarza.

Przyczyny koślawości pięt u dzieci

Każde dziecko, zanim nauczy się chodzić i w okresie późniejszym, przez krótki czas ma koślawe pięty. Jest to stan naturalny, z którym trzeba się pogodzić, ponieważ pozwala on dziecku na stabilne utrzymanie swojej równowagi.

Problemy zaczynają się, gdy w starszym wieku koślawość nie ustępuje. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Mogą występować nieprawidłowości w budowie miednicy, kolan. Ponadto do koślawości pięt mogą przyczynić się też sami rodzice. Bardzo złe jest stosowanie różnego rodzaju chodzików, które nie pozwalają dziecku na samodzielne ustabilizowanie się, co objawia się późniejszą wiotkością mięśni i niewydolnością mięśnia piszczelowego tylnego.

Czy źle dobrane obuwie wpływa na rozwój koślawych pięt?

Zły wpływ na stopy ma też stosowanie zbyt ciasnego obuwia. Trzeba dać swobodę stopie, która powinna się dobrze rozwinąć, na pewno na jej prawidłowy rozwój nie wpłyną zbyt ciasne skarpetki oraz zbyt ciasne i sztywne buty. Stopa u małego dziecka rośnie, trzeba jej więc dać odpowiednie warunki do wzrostu.

Leczenie koślawości stóp

Koślawość, która pozostaje z dzieckiem na długo, powoduje reakcje bólowe przy chodzeniu, przyczynia się do szybszego zmęczenia podczas poruszania się. Nogi mają nieść nas przez całe nasze życie, dlatego z koślawością trzeba zacząć walczyć jak najszybciej. Sprawdź też: dziecko stawia stopę do środka.

Ćwiczenia na stopę płasko-koślawą

koślawość pięt - ćwiczenia na stopę płasko-koślawą

Najlepiej jest regulować stopy poprzez odpowiednie ćwiczenia na koślawość pięt, zalecane przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Nad koślawością stóp należy także dużo pracować poza gabinetem fizjoterapeuty. Ćwiczenia polegają na wzmacnianiu mięśni nóg i stóp. Ponadto należy także wzmacniać mięśnie całego ciała, czyli mięśnie pośladków, brzucha, rozciągać ścięgno Achillesa i mięśnie łydek.

Ponadto podstawowe ćwiczenia na koślawość pięt, to między innymi, swobodne chodzenie po powierzchniach miękkich, ale nierównych. Dzięki takiemu stymulowaniu stóp pięty powoli stają się normalne, a koślawość zanika.

Koślawość stóp od koślawości kolan

Bardzo często zdarza się, że koślawość pięt ma swój początek od koślawości kolan. Normalnie schorzenie koślawych kolan też powinno zniknąć wraz z wiekiem. Gdy tak się nie dzieje, również potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty. Koślawość kolan bardzo często jest przeszkodą, by pięty i stopy stały się niekoślawe. Wszystkie te niedoskonałości znacznie wpływają na późniejszy komfort chodzenia i poruszania się, jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacja można to wszystko naprawić.

Istotne jest, aby zwrócić na to uwagę jak najwcześniej i czekać z wizytami u specjalistów bardzo długo. Myśląc „jakoś to będzie”, możesz bardziej zaszkodzić dziecku niż polepszyć jego komfort ruchu. Warto też postawić na profilaktykę i zacząć ćwiczyć z dzieckiem, zanim pojawi się koślawość pięt lub płaskostopie.

Wkładki do butów w leczeniu stopy koślawej

koślawość pięt - wkładki do butów w leczeniu stopy koślawej

Po wizycie lekarskiej lekarz na pewno zleci też różnego rodzaju badania, dzięki którym będzie można wykluczyć schorzenia układu kostnego lub złe wchłanianie wapna. Pamiętać też należy o wykorzystaniu dobrze i indywidualnie dobranych wkładek do obuwia oraz o dobrym dobraniu samego obuwia. Korekcyjne obuwie i korekcyjne wkładki, stosowane regularnie również doskonale wpływają na polepszenie stanu pięt przy ich koślawości.

Bardzo ważne jest także, by przy stwierdzeniu u dziecka koślawości kolan lub pięt, pamiętać o kontrolowaniu masy ciała. Zbyt duża masa ciała lub nagłe jej zwiększenie znacznie utrudnia cały proces leczenia. Ponadto dziecko wtedy też niechętnie poddaje się ćwiczeniom. Przeczytaj też artykuł „jak szybko rośnie stopa dziecka” w naszym serwisie!

Najczęściej zadawane pytania

Czy można wyleczyć koślawe pięty?

Leczenie koślawych pięt polega na stosowaniu odpowiednich wkładek ortopedycznych, które umieszcza się w butach. Korygują one ustawienie pięt, a dzięki temu może poprawić się też ułożenie kolan i stawów biodrowych. Rzadko, ale zdarza się, że koślawość stóp trzeba leczyć chirurgicznie.

Jakie buty na koślawość pięt?

Obuwie, które będzie odpowiednie dla dzieci z koślawymi piętami, nie powinno krępować ruchów mięśni stóp. Najlepiej, jeśli ma cienką podeszwę. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie indywidualnie wykonanych wkładek ortopedycznych.

Jakie ćwiczenia na koślawość stópek?

Dobrymi ćwiczeniami na to schorzenie są: chodzenie po powierzchniach miękkich, ale nierównych, chodzenie na piętach, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stopy, klaskanie stopami, chwytanie przedmiotów palcami stóp i przenoszenie ich na miejsce.

Fot. główne FA RenLis via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: