X

Koślawość pięt – leczenie, ćwiczenia

Koślawość pięt

Koślawość pięt to wada, która początkowo do 3 i 4 roku życia, pomaga małym dzieciom stabilizować się w ruchu. Następnie wada ta zanika. Zdarza się jednak, że utrzymuje się ona i wtedy staje się dość dużym problemem. Wtedy koślawe pięty należy leczyć poprzez używanie specjalnych wkładek ortopedycznych, butów, stosowania odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. W końcowej fazie, gdy nic nie pomoże, koślawość pięt leczy się operacyjnie.

Kiedy mówimy o koślawych piętach?

Normalnie, małe dziecko do 4 roku życia ma bardzo charakterystycznie ustawione stawy skokowe. Można to z łatwością zauważyć, gdy dziecko stanie w rozkroku, wtedy widać jak jego stawy skokowe przechylają się do środka. Taki stan rzeczy pozwala dziecku stabilnie stać i stabilnie chodzić. Z czasem, gdy maluch dużo się porusza, koślawość stóp czyli przechył do wewnątrz stawów skokowych, ustępuje. Jednak gdy dziecko staje się starsze a koślawość pięt nadal występuje, znacznie utrudnia mu ten fakt poruszanie się. Dziecko zaczyna utykać, odczuwa ból przy chodzeniu. Taki stan rzeczy informuje, że należy się z dzieckiem udać do lekarza.

Zobacz też:  Jaki krem nawilżający powinna wybrać młoda mama?

Dlaczego dziecko ma koślawe pięty?

Każde dziecko zanim nauczy się chodzić i w okresie późniejszym, przez krótki czas ma koślawe pięty. Jest to stan naturalny, z którym trzeba się pogodzić, bowiem pozwala on dziecku na stabilne utrzymanie swojej równowagi.

Problemy zaczynają się gdy starsze dziecko też ma koślawe pięty, gdy w starszym wieku koślawość nie ustępuje. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Mogą występować nieprawidłowości w budowie miednicy, kolan. Ponadto do koślawości pięt mogą przyczynić się też sami rodzicie. Bardzo złe jest stosowanie różnego rodzaju chodzików, które nie pozwalają dziecku na samodzielne ustabilizowanie się. Ponadto zły wpływ na stopy ma też stosowanie zbyt ciasnego obuwia. Trzeba dać swobodę stopie, która powinna się dobrze rozwinąć, na pewno na jej prawidłowy rozwój nie wpłyną zbyt ciasne skarpetki oraz zbyt ciasne i sztywne buty. Stopa u małego dziecka rośnie, trzeba jej więc dać odpowiednie warunki do wzrostu.

Ponadto podstawowe ćwiczenia na koślawość pięt, to między innymi, swobodne chodzenie po powierzchniach miękkich ale nierównych. Dzięki takiemu stymulowaniu stóp, pięty powoli stają się normalne a koślawość zanika.

Leczenie koślawości stóp

Koślawość, która pozostaje z dzieckiem na długo, powoduje ból przy chodzeniu, przyczynia się do szybszego zmęczenia podczas poruszania się. Nogi mają nieść nas przez całe nasze życie, dlatego z koślawością trzeba zacząć walczyć jak najszybciej.
Najlepiej jest regulować stopy poprzez odpowiednie ćwiczenia na koślawość pięt, zalecane przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Ćwiczenia polegają na wzmacnianiu mięśni nóg i stóp. Ponadto należy także wzmacniać mięśnie całego ciała czyli mięśnie pośladków, brzucha, rozciągać ścięgno Achillesa i mięśnie łydek.

Zobacz też:  Odpieluchowanie - kiedy? jak zacząć?

Sesje kolejnych ćwiczeń to nie wszystko. Nad koślawością stóp należy także dużo pracować poza gabinetem fizjoterapeuty. Dobrze jest każdego dnia chodzić boso po powierzchniach nierównych i cały czas kontrolować ustawienie swojej stopy podczas ruchu.

Koślawość stóp od koślawości kolan

Bardzo często zdarza się, że koślawość pięt ma swój początek od koślawości kolan. Normalnie schorzenie koślawych kolan też powinno zniknąć wraz z wiekiem. Gdy tak się nie dzieje, również potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty. Koślawość kolan bardzo często jest przeszkodą, by pięty i stopy stały się nie koślawe. Wszystkie te niedoskonałości znacznie wpływają na późniejszy komfort chodzenia i poruszania się, jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacja można to wszystko naprawić. Istotne jest by zwrócić na to uwagę jak najwcześniej i czekać z wizytami u specjalistów bardzo długo. Myśląc “jakoś to będzie”, możemy bardziej zaszkodzić dziecku niż polepszyć jego komfort ruchu.

Po wizycie lekarskiej, lekarz na pewno zleci też różnego rodzaju badania, dzięki którym będzie można wykluczyć schorzenia układu kostnego lub złe wchłanianie wapna. Pamiętać też należy o wykorzystaniu dobrze i indywidualnie dobranych wkładek do obuwia oraz o dobrym dobraniu samego obuwia. Korekcyjne obuwie i korekcyjne wkładki, stosowane regularnie również doskonale wpływają na polepszenie stanu pięt przy ich koślawości.

Zobacz też:  Witaminy i minerały dla dzieci – co warto suplementować i kiedy?

Bardzo ważne jest także, by przy stwierdzeniu u dziecka koślawości kolan lub pięt, pamiętać o kontrolowaniu masy ciała. Zbyt duża masa ciała lub nagłe jej zwiększenie znacznie utrudnia cały proces leczenia. Ponadto dziecko wtedy też niechętnie poddaje się ćwiczeniom.

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Children_flatfeet.jpg


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: