12 cm – jaki to rozmiar buta? Dopasowanie rozmiaru buta dla dziecka

Rodzice wiedzą, jak szybko rosną ich pociechy, a tym samym- jak szybko rosną ich stopy- a co za tym idzie, jak szybko trzeba zmieniać dziecięcą garderobę i buciki. Najlepszą metodą dopasowania buta jest mierzenie stopy. 12 cm – jaki to rozmiar buta?
12 cm jaki to rozmiar buta

Wiek dziecka a rozmiar buta.

W przypadku stóp dorosłych osób- nie zmieniają one swojej długości. Dobór zatem rozmiaru obuwia jest stosunkowo łatwy i niezależny od wiek- wkładka powinna być o około pół centymetra większa od zmierzonej długości stopy w przypadku butów użytkowanych jako buty codzienne. Różnice długości wkładki butów mogą być większe lub być idealne do długości stopy w przypadku obuwia użytkowanego w poszczególnych dyscyplinach sportowych lub w przypadku specjalnego obuwia roboczego.

Jeśli chodzi jednak o stopy dziecięce- ich długość zmienia się z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc. Statystycznie stopa dziecka rośnie o jeden centymetr w ciągu jednego roku jego życia.

Jak zmierzyć dziecięcą stopę? Czy to 12 cm? Jaki to rozmiar buta?

Nawet w przypadku możliwości udania się do stacjonarnego sklepu obuwniczego i przymierzenia na stopie dziecka buta, jakie chcielibyśmy mu kupić, często nie jesteśmy pewni, czy odpowiedni dobieramy rozmiar do jego stopy. Dzieci podczas zakupów, szczególnie te, które dopiero zaczynają chodzić, w wieku żłobkowym lub przedszkolnym, mogą nie dawać nam sygnałów, że z przymierzanym obuwiem jest coś nie tak. Sklepy obuwnicze, w których panuje duży szum, jest dużo osób i mnóstwo bodźców kolorystycznych (w szczególności na działach dziecięcych), mogą rozpraszać dzieci. Zamiast odpowiadać na pytania rodziców, czy z przymierzanym butem jest wszystko w porządku, czy nie odczuwają uciskania, mogą być zajęte oglądaniem otaczającego świata, lub, chcąc się jak najszybciej wydostać ze sklepu, udawać, że jest wszystko w porządku.

Co więcej, dobierając rozmiar buta do stopy dziecka często zastanawiamy się, czy buty powinny być idealnie dopasowane do jego stopy, czy- z uwagi na szybki wzrost i tym samym szybko zmieniającą się długość stopy- powinniśmy dobrać but delikatnie większy.

Jak zmierzyć stopę dziecka? Powinniśmy posłużyć się kartką papieru i wykonać pomiar na stópce płasko położonej na płaskiej powierzchni podłogi. Idealnym rozwiązaniem jest ustawianie dziecka na kartce papieru, przy ścianie, z piętą oparta o ścianę. Wówczas powinniśmy narysować liniię przy końcu najdłuższego palca. Długość stopy będzie wówczas długością odcinka od początku kartki opartego o ścianę do namalowanej przez nas linii.

Gdy stopa ma 12 cm… jaki to rozmiar buta?

Zgodnie z przyjętymi tabelami rozmiarowymi, wkładka o długości 12 cm odpowiada:

  • Rozmiarowi EU- 19,5;
  • Rozmiarowi UK- 3,5 K;
  • Rozmiarowi US- 3,5 K.

12 cm- jaki to rozmiar buta danego rodzaju?

Ogólnie buty dziecięce podzielić możemy na 3 rodzaje:

  • Buty uniwersalne- użytkowane przez dzieci niezależnie od pogody i pory roku- buty sportowe, obuwie domowe;
  • Buty zimowe- obuwie przeznaczone do użytkowania w zimniejsze dni, w śniegu, błocie i deszczu- buty ocieplane, wypełnione futerkiem lub kożuszkiem naturalnym lub syntetycznym, kozaczki, śniegowce itp.,
  • Buty letnie- odsłonięte, przewiewne- najczęściej sandałki lub klapki.

Przy danym rodzaju obuwia, stopa dziecięca o długości 12 cm- jaki to rozmiar buta? Specjaliści sugerują, aby:

  • Przy butach uniwersalnych długość wkładki w porównaniu do rzeczywistej długości stopy dziecka powinna być o około 1 cm dłuższa, z uwagi na fakt, że buty te są z reguł przeznaczone do użytku przez około rok lub dłużej. Dlatego też but ten powinien dawać stópce dziecięcej niezbędny bufor bezpieczeństwa, by dziecko nie nabyło nawyku podwijania palców i nie nabyło deformacji stopy. Przód obuwia dziecięcego uniwersalnego powinien być delikatnie oddzielony od paluszków dziecka. Zatem dla butów uniwersalnych, stopa dziecka o długości 12 cm- jaki to rozmiar buta? Zgodnie z tabelami- odpowiadający wkładce o długości 13 cm;
  • Przy bucikach zimowych rozmiar wkładki powinien dla stopy o długości 12 cm wynosić 13-13,5 cm. Uwzględniając grubość wyściółki wewnątrz buta oraz czas użytkowania wynoszący około 4 do 6 miesięcy wkładka powinna być o 1-1,5 cm dłuższa od zmierzonej długości stopy dziecka;
  • W butach używanych w sezonie letnim, który trwa najkrócej i waha się od 2 do 4 miesięcy, długość wkładki nie musi mieć sporego zapas względem stopy dziecka- przyjmuje się, że wystarczy but o wkładce o około 0,5 do 1 cm dłuższej, jak stopa dziecka.

Pamiętaj, że każda z firm produkująca obuwie ma trochę inną numeracje zależną od długości stopy. Orientacyjnie jest to jednak rozmiar 19 lub 20. Jeśli kupujemy buty dziecko warto jest zabrać go na przymierzenie i ocenienie wygody buta. Można również przygotować miarkę dzięki odrysowaniu dziecku stopy na kartce papieru


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: