Jak szybko rośnie stopa dziecka? Rozwój dziecięcych stópek bez tajemnic

Chcesz wymienić dziecku obuwie i zastanawiasz się, na jaki czas starczy ten zakup? Jak zmierzyć nogę pociechy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiesz się, jak szybko rośnie stopa dziecka.
Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Zastanawiasz się, jak szybko rośnie stopa dziecka? Dzieci rosną w bardzo szybkim tempie, a razem z nimi ich stopy. Ten proces trwa niezwykle długo, jednak w zależności od wieku i indywidualnych cech, może wyglądać różnie. Zanim kupimy dziecku buciki, warto dowiedzieć się, ile mniej więcej mu posłużą. Dzięki temu prawdopodobnie nie tylko nieco zaoszczędzimy, ale również będziemy wiedzieć, kiedy należy udać się na poszukiwanie nowych butów. Sprawdź, jak szybko rosną dziecięce stopy.

W jakim tempie rośnie stopa niemowlaka?

jak szybko rośnie stopa dziecka - w jakim tempie rośnie stopa niemowlaka?

Stopa dziecka rośnie szczególnie szybko na początku jego życia. Pierwsze dwanaście miesięcy życia to skok o cztery rozmiary butów, co sprawia, że obuwie trzeba kupować często – zazwyczaj co dwa miesiące. Z tego też powodu nie warto wydawać fortuny na pierwsze buciki dziecka.

Jak szybko rośnie stopa dziecka?

To, ile cm rośnie noga dziecka w ciągu roku, zależy przede wszystkim od wieku malucha.

Między pierwszym a trzecim rokiem życia stopa zazwyczaj rośnie 1,5 milimetra na miesiąc. Powinno się ją mierzyć co dwa miesiące, jednak zakup nowych bucików zazwyczaj przypada na co trzeci miesiąc. Między trzecim a szóstym rokiem życia stopa rośnie już nieco wolniej, czyli o około milimetr na miesiąc. Rzadko któremu dziecku stopa rośnie w szybszym tempie, jednak nie można tego zupełnie wykluczyć.

Jak często mierzyć dziecku stopę? Jakie buty kupować?

Należy mierzyć stopy dziecka co cztery miesiące i zazwyczaj właśnie co tyle kupować nowe obuwie. Czasami przerwa może wynosić pół roku. Później to, jak szybko rośnie stopa dziecka, zależy już znacząco od cech danego dziecka takich jak wzrost i waga.

Nie należy pozwalać, by dziecko chodziło w za ciasnych butach, ponieważ może to zakłócić rozwój stopy, a w konsekwencji nawet rozwój motoryczny dziecka. Jednocześnie kupowanie bucików na zapas, które są o wiele za duże (dwa lub trzy rozmiary) również jest nieprawidłowe, ponieważ wówczas stopa nie jest odpowiednio usztywniona i łatwo o potknięcie się czy podwinięcie i uszkodzenie paluszków. Warto pamiętać, aby odpowiedzialność za tę kwestię wzięło oboje rodziców (w tekście https://zycie.net/maz-nie-angazuje-sie-w-zycie-rodzinne-mam-juz-tego-dosc/ można zobaczyć, do czego prowadzi brak zaangażowania w życie rodzinne). Obopólne zaangażowanie rodziców gwarantuje zadbanie o jego prawidłowy rozwój.

Do kiedy rośnie stopa dziecka?

jak szybko rośnie stopa dziecka - do kiedy rośnie stopa dziecka

Stopa zazwyczaj osiąga swój finalny kształt po szesnastu latach, jednak nie jest to reguła, od której nie ma odstępstw.

Jak zmierzyć stopę dziecka?

Najłatwiej zmierzyć bosą stopę malucha, mówiąc mu, by postawił ją na kartce, po czym ją odrysować. Jednocześnie warto zaznaczyć najbardziej wysunięte punkty stopy, dzięki czemu, gdy podczas odrysowywania dziecko ją przesunie, łatwiej będzie wrócić do czynności. Do uzyskanego wyniku powinno się dodać kilka milimetrów, co zagwarantuje dziecku swobodne buciki. Sprawdź też, co robić, gdy dziecko stawia stopę do środka.

Jak wybrać rozmiar butów?

jak szybko rośnie stopa dziecka - jak wybrać rozmiar butów

Tutaj również znaczącą rolę odgrywa wiek dziecka. W okresie nauki chodzenia różnice między długością stopy a długością buta powinny być naprawdę niewielkie, co zagwarantuje dobrą stabilizację wciąż nieprzyzwyczajonej do chodzenia stopy. Ta różnica to od pięciu do ośmiu milimetrów.

Gdy dziecko już spaceruje, różnica może wynosić od ośmiu do dwunastu milimetrów.

Z kolei u starszych dzieci, których rozmiar buta wynosi od 33 wzwyż, różnica może osiągać do piętnastu milimetrów. Zachowywanie tej różnicy pozwoli nieco oddalić w czasie zakup kolejnych butów. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać mierzenie stóp i pozwolić dziecku zbyt długo chodzić w jednych butach.

Rozwój dziecięcej stopy – podsumowanie

jak szybko rośnie stopa dziecka - rozwój dziecięcej stopy

Wiesz już, jak szybko rośnie stopa dziecka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że maluch raczej nie powie nam, że potrzebuje nowego obuwia. Stopa dziecka intensywnie się rozwija, a w związku z tym nie jest całkowicie skostniała jak stopa dorosłego, lecz zawiera chrząstkę, na którą nacisk nie jest bolesny. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie rozwoju dziecka. W innym wypadku można doprowadzić nawet do nieodwracalnych zmian w budowie stopy, co w przyszłości może rzutować na komfort chodzenia. W naszym serwisie przeczytasz też o różnego rodzaju schorzeniach, jakie mogą dotknąć dziecięce stopy (np. koślawość pięt).

Najczęściej zadawane pytania

Do którego roku życia rośnie stopa dziecka?

Dziecięca stopa rośnie do około 16. roku życia, ale jest to kwestia indywidualna.

Czy warto kupować większe buty dziecku?

Nie powinno się kupować butów na zapas, ponieważ może to grozić powstawaniem otarć. Największym niebezpieczeństwem jest fakt, że w za dużych butach stopa nie ma usztywnienia, więc łatwo o potknięcie lub podwijanie palców.

Jak zmierzyć stopę dziecku?

Najłatwiejszą metodą zmierzenia maluchowi stopy jest postawienie jej na kartce leżącej na podłodze. Stopę należy odrysować ołówkiem i zmierzyć jej długość na papierze. Do otrzymanego wyniku należy dodać kilka milimetrów.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: