X

Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Dzieci rosną w bardzo szybkim tempie, a razem z nimi ich stopy. Ten proces trwa niezwykle długo, jednak w zależności od wieku i indywidualnych cech, może wyglądać różnie. Zanim kupimy dziecku buciki, warto dowiedzieć się, ile mniej więcej mu posłużą. Dzięki temu prawdopodobnie nie tylko nieco zaoszczędzimy, ale również będziemy wiedzieć, kiedy należy udać się na poszukiwanie nowych butów.

Jak szybko rośnie stopa niemowlaka?

Stopa dziecka rośnie szczególnie szybko na początku jego życia. Pierwsze dwanaście miesięcy życia to skok o cztery rozmiary butów, co sprawia, że obuwie trzeba kupować często – zazwyczaj co dwa miesiące. Z tego też powodu nie warto wydawać fortuny na pierwsze buciki dziecka.

Jak szybko rośnie stopa dziecka?

To, ile cm rośnie noga dziecka w ciągu roku, zależy przede wszystkim od wieku malucha.

Między pierwszym a trzecim rokiem życia stopa zazwyczaj rośnie 1,5 milimetra na miesiąc. Powinno się ją mierzyć co dwa miesiące, jednak zakup nowych bucików zazwyczaj przypada na co trzeci miesiąc.

Zobacz też:  Jak sprawić, aby dziecko spało przez całą noc

Między trzecim a szóstym rokiem życia stopa rośnie już nieco wolniej, czyli o około milimetr na miesiąc. Rzadko któremu dziecku stopa rośnie w szybszym tempie, jednak nie można tego zupełnie wykluczyć. Należy mierzyć stopy dziecka co cztery miesiące i zazwyczaj właśnie co tyle kupować nowe obuwie. Czasami przerwa może wynosić pół roku.

Później wzrost stopy zależy już znacząco od cech danego dziecka takich, jak wzrost i waga.

Nie należy pozwalać, by dziecko chodziło w za małych butach, ponieważ może to zakłócić rozwój stopy, a w konsekwencji nawet rozwój motoryczny dziecka. Jednocześnie kupowanie bucików, które są o wiele za duże (dwa lub trzy rozmiary) również jest nieprawidłowe, ponieważ wówczas stopa nie jest odpowiednio usztywniona i łatwo o potknięcie się czy podwinięcie i uszkodzenie paluszków.

Do kiedy rośnie stopa dziecka?

Do kiedy rośnie stopa dziecka?

Stopa zazwyczaj osiąga swój finalny kształt po szesnastu latach, jednak nie jest to reguła, od której nie ma odstępstw.

Jak zmierzyć stopę dziecka?

Najłatwiej zmierzyć stopę malucha, mówiąc mu, by postawił ją na kartce, po czym ją odrysować. Jednocześnie warto zaznaczyć najbardziej wysunięte punkty stopy, dzięki czemu, gdy podczas odrysowywania dziecko ją przesunie, łatwiej będzie wrócić do czynności. Do uzyskanego wyniku powinno się dodać kilka milimetrów, co zagwarantuje dziecku swobodne buciki.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko smoczka?

Jak wybrać rozmiar butów?

Tutaj również znaczącą rolę odgrywa wiek dziecka. W okresie nauki chodzenia różnice między długością stopy a długością buta powinny być naprawdę niewielkie, co zagwarantuje dobrą stabilizację wciąż nieprzyzwyczajonej do chodzenia stopy. Ta różnica to od pięciu do ośmiu milimetrów.

Gdy dziecko już spaceruje, różnica może wynosić od ośmiu do dwunastu milimetrów.

Z kolei u starszych dzieci, których rozmiar buta wynosi od 33 wzwyż, różnica może osiągać do piętnastu milimetrów.

Zachowywanie tej różnicy pozwoli nieco oddalić w czasie zakup kolejnych butów. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać mierzenie stóp i pozwolić dziecku zbyt długo chodzić w jednych butach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że maluch raczej nie powie nam, że potrzebuje nowego obuwia. Stopa dziecka intensywnie się rozwija, a w związku z tym nie jest całkowicie skostniała jak stopa dorosłego, lecz zawiera chrząstkę, na którą nacisk nie jest bolesny. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie rozwoju dziecka. W innym wypadku można doprowadzić nawet do nieodwracalnych zmian w budowie stopy, co w przyszłości może rzutować na komfort chodzenia.

Zobacz też:  Kiedy dziecko mówi „mama”, czyli gdy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: