Krew z nosa w ciąży – przyczyny. Jak radzić sobie z krwawieniem z nosa w ciąży?

Czego objawem może być krew z nosa w ciąży? Przeczytaj i dowiedz się, jak postępować w przypadku krwotoku.
Krew z nosa w ciąży

Krew z nosa w ciąży, choćby występowała w śladowych ilościach, nie powinna być bagatelizowana. Choć z reguły jest to niegroźny symptom związany ze stanem błogosławionym i dużym obciążeniem organizmu kobiety, niekiedy może być sygnałem, że dzieje się coś złego. Sprawdź, co może oznaczać krew z nosa w ciąży.

Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży

krew z nosa w ciąży - przyczyny krwawienia z nosa w ciąży

W większości przypadków, kobiety ciężarne na pewnym etapie ciąży odczuwają duże zmęczenie. Nic dziwnego – w ich ciele powstaje nowe życie i organizm musi podołać temu arcytrudnemu zadaniu.

Zdarza się, że w wyniku tego ogromnego wysiłku organizmu, występuje krwotok z nosa. Jedną z podstawowych przyczyn krwawienia z nosa w ciąży są zmiany w organizmie zachodzące w wyniku stanu błogosławionego. Ze względu na zwiększoną w czasie ciąży ilość krwi w organizmie, naczynka niekiedy nie wytrzymują wysokiego ciśnienia i dochodzi do pęknięcia. Choć może to być objaw zupełnie niegroźny, należy bezwzględnie skonsultować się w tej kwestii z lekarzem, bo tylko on może w 100% wykluczyć inne, poważne przyczyny krwawienia.

Kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

Niestety, istnieją również dużo poważniejsze przyczyny krwotoków z nosa u kobiet w ciąży. Jedną z nich jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, które może mieć negatywny wpływ na matkę oraz nienarodzone dziecko. Z tego względu każdorazowo epizod krwawienia z nosa należy skonsultować z lekarzem. Sprawy nie należy bagatelizować także w przypadku, gdy krwawieniu z nosa towarzyszy ból brzucha w ciąży. Wyłącznie przeprowadzenie specjalistycznych badań może potwierdzić lub wykluczyć poważne choroby.

Jak zapobiec krwotokowi?

Choć nie ma żadnej metody dającej gwarancję, że krwotok nie wystąpi, można próbować poprawić stan organizmu przyszłej mamy, aby nie dopuścić do krwawienia z nosa.

Aby uniknąć nieprzyjemnych problemów z krwią z nosa w ciąży, pomocne mogą być pokarmy bogate w witaminę C. Dobrym przykładem może być aronia – jest nie tylko bardzo bogata w witaminę C, ale również zawiera substancje, które poprawiają jej przyswajanie. Warto zastanowić się także nad stosowaniem odpowiednich probiotyków w ciąży.

Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Aby nawodnić organizm od środka, należy spożywać dużo wody i unikać napojów odwadniających, jak kawa. Przeciętnie, osoba dorosła powinna spożywać około 2–2,5 l wody, a kobieta ciężarna nawet więcej, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie sobie i dziecku.

Krew z nosa w ciąży – profilaktyka

krew z nosa w ciąży – profilaktyka

Aby krew z nosa w ciąży nie była częstą dolegliwością, można również zdecydować się na wspomaganie śluzówki od zewnątrz. Popularne spraye zawierające wodę morską pozwalają optymalnie nawilżyć śluzówkę i nie mają żadnych skutków ubocznych – mogą być stosowane nawet u noworodków. Aby nawilżyć śluzówkę nosa w szczególnie trudnym dla błon śluzowych okresie zimowym, można zainwestować w nawilżacz powietrza. Optymalna wilgotność powietrza nie tylko zapewni brak krwotoków, ale również poprawi komfort snu.

Warto także pamiętać, że choć aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana, nie należy się przeciążać. Aktywność należy dostosować do poziomu sprzed ciąży. Kobiety, które już przed ciążą były bardzo aktywne, mogą wykonywać bardziej forsowne ćwiczenia od pań, które trenowały rzadziej.

Co zrobić w przypadku krwawienia z nosa?

Leci ci krew z nosa w ciąży i nie wiesz, co robić? Przede wszystkim – nie należy wpadać w panikę. Szybka reakcja pozwala z reguły na opanowanie sytuacji w ciągu kilku minut. Podstawowym błędem jest odchylanie głowy do tyłu. Absolutnie nie należy tego robić – to powoduje jedynie cofanie się krwi, która w efekcie takiego działania trafia do gardła i jest przez kobietę połykana.

W przypadku krwotoku należy pochylić się lekko do przodu i ucisnąć delikatnie skrzydełka nosa, aby w ten sposób zatamować przepływ krwi. Dobrym pomysłem jest poproszenie bliskiej osoby o przyniesienie zimnego okładu lub mokrej chusteczki – kompres pomoże obkurczyć naczynia krwionośne, tym samym zmniejszając krwawienie.

Co po zatamowaniu krwawienia?

Po ustąpieniu krwawienia można wręcz zdecydować się na krótki spacer, jeśli temperatura na dworze jest niska. To pomoże w „zaklejeniu” zniszczonych naczyń krwionośnych, aby zapobiec kolejnemu krwotokowi. Krwi nie należy połykać. W miarę możliwości należy ja wypluć, a usta opłukać.

Powodem do szczególnego niepokoju i niezwłocznej konsultacji z lekarzem są długie i obfite krwotoki, trwające 20 minut lub dłużej.

Groźne krwotoki z nosa – podsumowanie

Wiesz już, o czym może świadczyć pojawienie się krwi z nosa. Z reguły krew z nosa w ciąży nie jest objawem, który podlega leczeniu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy krwawienie jest objawem anemii u ciężarnej (przy innych objawach towarzyszących, np. utracie wagi w ciąży) – wówczas wprowadza się leczenie poprzez podaż żelaza.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w ciąży leci krew z nosa?

W czasie ciąży u większości kobiet może pojawić się krwawienie z nosa. Jest to spowodowane niższą ilością płytek krwi, rozszerzeniem naczyń krwionośnych śluzówki nosa i wysokim ciśnieniem krwi.

Co zrobić jak leci krew z nosa w ciąży?

Aby zahamować krwotok z nosa, należy pochylić głowę delikatnie do przodu i ścisnąć skrzydełka nosa poniżej nasady. Nie puszczać skrzydełek aż do momentu ustąpienia krwawienia (około 5-10 minut). Można dodatkowo położyć sobie zimny kompres na czole lub karku. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 20 minut, należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie są objawy anemii w ciąży?

Najpowszechniejszymi objawami anemii są: przewlekłe uczucie zmęczenia, osłabienie włosów i paznokci, problemy z koncentracją, drażliwość, bóle głowy, podatność na infekcje, bladość i kołatanie serca.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: