X

Krew z nosa w ciąży

Krew z nosa w ciąży

Krew z nosa w ciąży, choćby występowała w śladowych ilościach, nie powinna być bagatelizowana. Choć z reguły jest to niegroźny symptom związany ze stanem błogosławionym i dużym obciążeniem organizmu, niekiedy może być sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego.

Dlaczego z nosa leci krew?

W większości przypadków, kobiety ciężarne na pewnym etapie ciąży odczuwają duże zmęczenie. Nic dziwnego – w ich ciele powstaje nowe życie i organizm musi podołać temu arcytrudnemu zadaniu.

Zdarza się, że w wyniku tego ogromnego wysiłku organizmu, występuje krwotok z nosa. Jedną z podstawowych przyczyn krwawienia z nosa w ciąży są zmiany w organizmie zachodzące w wyniku stanu błogosławionego. Ze względu na zwiększoną w czasie ciąży ilość krwi w organizmie, naczynka niekiedy nie wytrzymują wysokiego ciśnienia i po prostu pękają. Choć może to być objaw zupełnie niegroźny, należy bezwzględnie skonsultować się w tej kwestii z lekarzem, bo tylko on może w 100% wykluczyć inne, poważne przyczyny krwawienia.

Niestety, istnieją również dużo poważniejsze przyczyny krwotoków z nosa. Jedną z nich jest zbyt wysokie ciśnienie krwi, które może mieć negatywny wpływ na matkę oraz nienarodzone dziecko. Z tego względu każdorazowo epizod krwawienia z nosa należy skonsultować z lekarzem. Wyłącznie przeprowadzenie specjalistycznych badań może potwierdzić lub wykluczyć poważne choroby.

Zobacz też:  Czego się spodziewać na półmetku ciąży?

Jak zapobiec krwotokowi?

Choć nie ma żadnej metody dającej gwarancję, że krwotok nie wystąpi, można próbować poprawić stan organizmu ciężarnej, aby nie dopuścić do krwawienia z nosa.

Aby uniknąć nieprzyjemnych problemów z krwią z nosa w ciąży, warto spożywać pokarmy bogate w witaminę C. Dobrym przykładem może być aronia – jest nie tylko bardzo bogata w witaminę C, ale również zawiera substancje, które poprawiają jej przyswajanie.

Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Aby nawodnić organizm od środka, należy spożywać dużo wody i unikać napojów odwadniających, jak kawa. Przeciętnie, osoba dorosła powinna spożywać około 2-2,5 l wody, a kobieta ciężarna nawet więcej, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie sobie i dziecku.

Można również zdecydować się na wspomaganie śluzówki od zewnątrz. Popularne spraye zawierające wodę morską pozwalają optymalnie nawilżyć śluzówkę i nie mają żadnych skutków ubocznych – mogą być stosowane nawet u noworodków. Aby nawilżyć śluzówkę nosa w szczególnie trudnym dla błon śluzowych okresie zimowym, można zainwestować w nawilżacz powietrza. Optymalna wilgotność powietrza nie tylko zapewni brak krwotoków, ale również poprawi komfort snu.

Zobacz też:  Żylaki w ciąży - co z nimi zrobić?

Warto także pamiętać, że choć aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana, nie należy się przeciążać. Aktywność należy dostosować do poziomu sprzed ciąży. Kobiety, które już przed ciążą były bardzo aktywne, mogą wykonywać bardziej forsowne ćwiczenia od pań, które trenowały rzadziej.

Co zrobić w przypadku krwotoku z nosa?

Przede wszystkim – nie należy wpadać w panikę. Szybka reakcja pozwala z reguły na opanowanie sytuacji w ciągu kilku minut. Podstawowym błędem jest odchylanie głowy do tyłu. Absolutnie nie należy tego robić – to powoduje jedynie cofanie się krwi, która w efekcie takiego działania trafia do gardła i jest przez kobietę połykana.

W przypadku krwotoku, należy pochylić się lekko do przodu i ucisnąć delikatnie nasadę nosa, aby w ten sposób zatamować krwawienie. Dobrym pomysłem jest poproszenie bliskiej osoby o przyniesienie zimnego kompresu – pozwoli on obkurczyć naczynia krwionośne, tym samym zmniejszając krwawienie. Po ustaniu krwawienia można wręcz zdecydować się na krótki spacer, jeśli temperatura na dworze jest niska. To pomoże w “zaklejeniu” zniszczonych naczyń krwionośnych, aby zapobiec kolejnemu krwotokowi.

Zobacz też:  Paracetamol w ciąży - czy można stosować?

Krwi nie należy połykać. W miarę możliwości należy ja wypluć, a usta opłukać.

Powodem do szczególnego niepokoju i niezwłocznej konsultacji z lekarzem są długie krwotoki, trwające 20 minut lub dłużej.

Leczenie krwotoków z nosa

Z reguły krew z nosa w ciąży nie jest objawem, który podlega leczeniu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy krwawienie jest objawem anemii u ciężarnej – wówczas wprowadza się leczenie poprzez podaż żelaza.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: