Plamienie w ciąży oraz krwawienie w ciąży – przyczyny. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Plamienie w ciąży najczęściej nie stanowi powodu do niepokoju. Objaw ten może mieć odmienne przyczyny w zależności od ilości tygodni, które upłynęły od zapłodnienia. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!
plamienie w ciąży

Plamienia oraz krwawienia w ciąży, zwłaszcza w pierwszych jej tygodniach zazwyczaj są dla przyszłych rodziców źródłem dużego stresu. Okazuje się jednak, że plamienie w ciąży może mieć wiele przyczyn, a większość z nich nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia płodu. Niemniej jednak każdy niepokojący objaw należy konsultować z lekarzem, szczególnie, gdy towarzyszą mu silne bóle i skurcze.

Plamienie w ciąży – wygląd

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdego rodzica. Ci podchodzą bardzo ostrożnie szczególnie do czasu oczekiwania na pierwszego potomka. Nic więc dziwnego, że każde plamienie w ciąży z dróg rodnych wiąże się z dużym stresem. Przyszli rodzice powinni jednak wiedzieć, że objaw ten może pojawić się w każdym tygodniu ciąży i posiada rozmaite przyczyny. Ciąża jest bowiem okresem wielu wielkich zmian w organizmie kobiety. Obfitość, konsystencja i kolor krwawień mogą się od siebie mocno różnić. Plamienia mogą przybrać kolor różowy, czerwony, a nawet brązowy. Mogą być skąpe lub obfite, gęste lub rzadkie. Wszystkie niepokojące objawy warto konsultować z ginekologiem, ale należy pamiętać, że nawet bardzo silne krwawienia wcale nie muszą oznaczać że nastąpiło poronienie.

Plamienie implantacyjne

Najczęstszą przyczyną plamień lub drobnych krwawień we wczesnej ciąży jest implantacja zarodka. Nie wszystkie kobiety go doświadczają, kiedy jednak to się stanie, krwawienie jest skąpe, przybiera jasne lub brązowe zabarwienie i trwa około trzech dni. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy następuje na około dwa tygodnie po dniach płodnych, a więc dokładnie wtedy, kiedy powinno nastąpić krwawienie menstruacyjne. Krwawienie implantacyjne często mylone jest właśnie z miesiączką, przez co kobiety przez kolejny miesiąc nie są świadome swojego błogosławionego stanu.

Obfite krwawienie na początku ciąży – pierwszy trymestr

Ciąża pozamaciczna

Plamienie w ciąży na początku tego czasu może być spowodowane ciążą pozamaciczną. To jedna z sytuacji, kiedy niepokój jest jak najbardziej na miejscu. Wówczas obok plamienia z dróg rodnych występują też silne bóle podbrzusza, nudności i zawroty głowy. Sama krew ma kolor ciemnobrązowy. Objawy takie należy bezwzględnie i natychmiastowo zgłaszać do lekarza prowadzącego, gdyż zagrażają one zdrowiu, a nawet życiu kobiety. Niestety w takim przypadku nie ma żadnych szans na podtrzymanie ciąży. Zarodek musi zostać jak najszybciej usunięty.

Poronienie samoistne

Problematyka poronienia samoistnego dotyczy około piętnastu procent kobiet. Zdecydowana większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że były w ciąży, a przyczyn krwawienia z dróg rodnych doszukuje się w spóźniającym się okresie.

Zmiany hormonalne

Przyczynami krwawień na początku ciąży mogą być również zmiany hormonalne. W takim przypadku krwawienie występuje w dniach spodziewanej miesiączki. Jego intensywność można określić jako mierną, chociaż zdarzają się przypadki, że jest zbliżona do normalnego krwawienia menstruacyjnego.

Poronienie wczesne

W poronieniu wczesnym przyszła mama wie, że była w ciąży. Objawia się ono silnymi krwawieniami połączonymi z dotkliwymi bólami brzucha. We krwi często daje się dostrzec tkanki jaja płodowego. Kiedy krew przyjmuje brązowy kolor, może to świadczyć o próbie wydalenia pustego jaja płodowego lub poronieniu zatrzymanym.

Zaśniad groniasty

Zaśniad groniasty jest ciążową chorobą trofoblastyczną, która charakteryzuje się ciągłymi lub nawracającymi odchodami nazywanymi gronką. Przyjmują one brązowawy kolor i cechują się regularnością.

Krwawienie w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze plamienie w ciąży (jest to krwawienie z pochwy) występuje bardzo sporadycznie, a jeśli już się pojawi, to wynika najczęściej z występowania nadżerki lub drobnej infekcji. Inne możliwe przyczyny wskazujemy poniżej.

Łożysko przodujące

Łożyskiem przodującym nazywa się stan, kiedy łożysko wyścielające macicę znajduje się dokładnie nad szyjka macicy. Sytuacja taka wymaga prowadzenia oszczędnego trybu życia oraz stałego monitorowania ciąży. Należy się liczyć z tym, że przypadłość może zakończyć się koniecznością porodu za pośrednictwem cesarskiego cięcia. Objawem dolegliwości są jasnoczerwone krwawienia, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe.

Późne poronienie

Późne poronienie przyjmuje dwa stadia – wczesne, kiedy utraty ciąży daje się zapobiec oraz późne, kiedy poronienie jest całkowite. We wczesnym stadium krwawienia mają różowy odcień. Sytuacja wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem i oszczędnego stylu życia. Zwiastunem nieuniknionego poronienia jest silne krwawienie, któremu towarzyszą spięcia mięśni macicy. W tym wypadku organizm najczęściej samoistnie wydala płód. O poronieniu późnym mówi się, kiedy ciąża znajduje pomiędzy zakończeniem pierwszego trymestru, a 20. tygodniem.

Skurcze przedwczesne

Krwawienie towarzyszące skurczom pojawiającym się pomiędzy dwudziestym a trzydziestym siódmym tygodniem ciąży może stanowić zwiastun porodu przedwczesnego.

Krwawienie w trzecim trymestrze ciąży

Podrażnienie szyjki macicy

Plamienie w ciąży w trzecim trymestrze tuż po wizycie u ginekologa lub po odbytym stosunku płciowym nie powinno stanowić powodu do zmartwień. Jego powodem jest podrażnienie szyjki macicy, które nastąpiło podczas przeprowadzania badania lub ruchów członka wewnątrz pochwy.

Oderwanie i odklejenie łożyska

Oderwanie lub przedwczesne odklejenie łożyska stanowią jedne z poważniejszych powodów do krwawień. Sytuacja, kiedy odklejeniu od ściany macicy ulega jedna trzecia łożyska, stanowi zagrożenie dla życia płodu. Czynnikami ryzyka w tym przypadku są:

  • zajście w ciążę po upływie 35. roku życia;
  • palenie papierosów;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zbyt krótki sznur pępowiny;
  • uraz spowodowany wypadkiem.

Pęknięcie macicy

Sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Dochodzi do niej podczas trwania ciąży lub samego porodu. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowe położenie łożyska. Pękniętą ściankę należy zeszyć operacyjnie.

Plamienie w ciąży – zagrożenia

Uznaje się, że plamienia w ciąży, którym równolegle nie towarzyszą inne objawy w postaci na przykład:bólów, skurczy, wymiotów, podwyższonej temperatury lub drgawek nie są sytuacjami naglącymi.

Nawet najbardziej obfite plamienie w ciąży nie musi oznaczać poronienia. W takich przypadkach obawy o utratę dziecka są jednak jak najbardziej uzasadnione. Bardzo często okazuje się, że dla donoszenia ciąży konieczny będzie odpoczynek oraz przyjmowanie kuracji hormonalnej podtrzymującej ciążę.

Podsumowując, widok krwi na bieliźnie nie zawsze musi oznaczać coś złego. Najczęściej krwawienia z pochwy nie są niebezpieczne. Wszystkie jednak należy konsultować z ginekologiem. Natychmiastowej wizyty w szpitalu wymagają intensywne krwawienia, którym towarzyszy silny ból i skurcze.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: