Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Radość i podekscytowanie miesza się z chwilami gorszego samopoczucia czy obaw. To całkowicie normalne. W czasie 9 miesięcy w organizmie kobiety dochodzi do bardzo wielu, często rewolucyjnych zmian. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka lub jego mamy.

Nic więc dziwnego, że wiele pań zastanawia się, który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy. Postarajmy się więc sprawdzić kiedy należy szczególnie na siebie uważać i na co warto być przygotowanym. 

Na wstępie dziękujemy portalowi Puppo.pl za przygotowanie tego materiału do publikacji. Zapraszamy do lektury!

Czy ciąża może być niebezpieczna?

Wiele pań jeszcze na długo przed poczęciem dziecka zastanawia się, czy ciąża może być niebezpieczna. Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie. Fizjologiczna, zdrowa ciąża w przypadku młodej kobiety, która nie choruje na żadne choroby przewlekle zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla jej zdrowia. Jest jednak pewnym obciążeniem dla organizmu, które może sprawić, że choroby czy dolegliwości, które do tej pory były utajone dają o sobie znać.
To jednak nie wszystko. Naturalną drogą ewolucji jest fakt, że dąży ona do tego, by potomstwo, które wydajemy na świat było jak najsilniejsze i jak najbardziej zdrowe. Dlatego też czasem organizm kobiety doprowadza do poronienia by uniknąć obciążenia przez płód, który nie będzie zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Istnieje teoria, że do pewnego czasu organizm kobiety broni się przed ciążą i to ten właśnie okres bywa najniebezpieczniejszy dla płodu. Nie oznacza to jednak, że musimy się go panicznie obawiać. 

Zobacz też:  Bolące nerki w ciąży - co zrobić?

Pierwszy trymestr – okres od 1 do 13 tygodnia

To czas, o którym wspominaliśmy powyżej. Organizm kobiety próbuje się upewnić, że wyda na świat zdrową i silną jednostkę, która warta jest jego poświęcenia. Choć może zabrzmieć to okrutnie – tak twarde prawa natury pozwalają nam się rozwijać. Nic więc dziwnego, że w czasie kilkunastu pierwszych tygodni ciąży kobiety bardzo często czują się źle, są zmęczone, odczuwają mdłości czy wymiotują. Co więcej, jest to czas, w którym najczęściej dochodzi do samoistnych, całkowitych poronień. Często zdarza się tak, że dotyczy to kobiet, które nawet nie zdążyły odkryć, że zaszły w ciążę. Czasem zaś pęcherzyk ciążowy po prostu z dnia na dzień przestaje się rozwijać i obumiera.  Jest to ewolucyjna eliminacja słabszych jednostek, której co prawda możemy przeciwstawić się stosując farmakologię, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jeśli jesteś przyszłą mamą, która chce uniknąć tego ryzyka – przed ciążą zadbaj o zdrowie swoje i partnera. Kiedy zaś dojdzie do zapłodnienia jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem i wspólnie ustalcie plan działania, który wspomoże twój organizm oraz rozwijający się płód. 

Zobacz też:  Krewetki w ciąży - czy można jeść?

Ryzyko rozwoju wad płodowych

Przypada na czas pomiędzy pierwszym a drugim trymestrem. Mowa tu oczywiście nie o wadach wrodzonych, genetycznych, których nie możemy uniknąć, ale o problemach, które mogą wyniknąć z nieodpowiedzialnego postępowania matki oraz innych osób, które się nią zajmują, w tym również lekarzy. Picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie leków czy wykonywanie niektórych badań diagnostycznych, takich jak np, zdjęcie rentgenowskie w czasie gdy płód rozwija się nieprawdopodobnie szybko może doprowadzić do powstania licznych anomalii i tym samym rozwoju poważnych chorób u dziecka. Matka powinna więc zadbać o odpowiedzialne zachowanie a także nie zatajać swojego stanu np. przed personelem medycznym, który zajmuje się kwestiami jej zdrowia nie związanymi z ciążą. 

Końcówka drugiego trymestru

Koniec drugiego trymestru to czas, w którym organizm kobiety jest już po rewolucyjnych zmianach hormonalnych. Wiąże się to nie tylko ze zmianą wyglądu, powiększonym brzuszkiem czy piersiami a także (nieraz całkowitą) zmianą preferencji żywieniowych ale również z ryzykiem zachorowania na jedną z popularnych wśród przyszłych mam chorób. Mowa tu między innymi o cukrzycy ciążowej, niewydolności nerek czy w końcu o częstych infekcjach układu moczowego. W tym czasie kluczowe jest pozostawanie pod opieką lekarza oraz częste wykonywanie badań diagnostycznych. 

Zobacz też:  Śledzie w ciąży - czy można jeść?

Przedwczesny poród

Kolejnym czasem, który możemy określić jako niebezpieczny jest 22-23 tydzień ciąży oraz nieco późniejsze. W tym czasie może dojść bowiem do wcześniejszego porodu. I choć obecnie ratuje się dzieci urodzone tak wcześnie istnieje spore ryzyko chorób a nawet śmierci. Dlatego też panie, które spodziewają się dziecka powinny regularnie badać u lekarza stan szyjki macicy. Jeśli wystąpią sygnały, które mogą świadczyć o przedwczesnym porodzie lekarze będą w stanie zastosować leczenie farmakologiczne, pessary czy szwy szyjkowe aby dziecko miało jak najwięcej czasu na zdrowy rozwój.

Podsumowując, choć ciąża jest całkowicie normalnym i fizjologicznym stanem, którego zdrowa kobieta nie musi się obawiać musimy jednocześnie pamiętać, że jest to okres bardzo wielkich zmian w jej ciele. Jeśli jesteś przyszłą mamą warto być świadomą zagrożeń i starać się oszczędzać. Jednocześnie jednak, będąc pod opieką lekarzy nie powinnaś wpadać w panikę i po prostu słuchać ich zaleceń. W znaczącej większości przypadków ciąża nie jest bowiem w żaden sposób zagrożona i nie musi od ciebie wymagać wyrzeczeń. 


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: