Przechowywanie mleka matki. Jak rozmrażać odciągnięte mleko kobiece? 

Proces laktacji to wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne matki. Czy wiesz, jak powinno wyglądać przechowywanie mleka matki? Przeczytaj i sprawdź!
Przechowywanie mleka matki

Jak wygląda przechowywanie mleka matki? Samo karmienie piersią jest więc funkcją naturalną i starą jak świat. W dawnych czasach żadna pani nie zastanawiała się nad tą czynnością. Dziś jednak budzi ona wśród młodych mam pewne narastające wątpliwości – może dlatego, że noworodek to krucha i kochana istotka. Warto więc, aby wyszukały przydatne informacje: jak mają się do tej czynności przygotować oraz dowiedzieć się jeszcze, jak przechowywać mleko pochodzące ze swoich piersi. Wtedy wszelkie obawy znikną i okaże się, że strach ma wielkie oczy.

Karmienie piersią – początki

przechowywanie mleka matki - karmienie piersią

Młoda mama powinna zacząć karmić dziecko niemal od razu po porodzie naturalnym (czy ewentualnie cesarskim cięciu). Ta czynność nie może być oczywiście w żaden sposób wymuszona czy bardzo przyśpieszona. Kobieta sama musi wiedzieć i zaobserwować, czy noworodek jest już w pełni gotowy do ssania piersi. Ważna będzie tutaj idealna, komfortowa pozycja mamy i jej dziecka – z pomocą przychodzi np. specjalna poduszka. Maluszek musi być wtedy blisko skóry, a jego brzuch skierowany w stronę brzucha kobiety. Z kolei ramionka, bioderka oraz główka mają być ułożone w jednej linii. Tylko tak dziecko może szeroko i mocno chwycić brodawkę. Następne karmienia będą odbywać się na żądanie. Szczególnie w drugiej dobie każdy noworodek zapragnie ciągle być przy piersi. Kiedy się wreszcie naje smacznym mlekiem, spełniającym aż sto procent zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, wtedy puści brodawkę (co może trwać nawet do 40 minut). Nic dziwnego, że takie karmienie odbywa się, aż dziecko skończy sześć miesięcy. Jak przechowywać pokarm? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powinno wyglądać przechowywanie mleka matki.

Przechowywanie mleka matki

przechowywanie mleka matki

Zdarza się, że maluszek nie chce czy nie potrafi ssać matczyną pierś. Aby mleko było jednak dla niego dobre do spożycia i jednocześnie bardzo smaczne, warto je odciągnąć laktatorem i przelać w odpowiednie naczynie. Jak wygląda prawidłowe przechowywanie mleka matki? Są nowe zalecenia w kwestii tego, jak najbezpieczniej przechowywać odciągnięty pokarm produkowany w kobiecych piersiach. To przydatne informacje dla tych mam, które niekoniecznie będą karmić w sposób naturalny. Ogólnie ważne jest, aby odciągnięte mleko podać niemowlęciu niemal natychmiast. Jeśli jednak kobieta pragnie je nakarmić później, to musi oczywiście swój pokarm dość szybko schłodzić. Zalecenia wyglądają tutaj następująco:

  • mleko odstaw do zwykłej lodówki i możesz przechowywać je tam do dziewięćdziesięciu sześciu godzin, w temperaturze 4 stopnie Celsjusza;
  • z kolei, kiedy odstawisz je do zamrażalki, to czas przechowywania ma wynosić tydzień, a temperatura -10 stopni;
  • w zamrażalce może stać ono też do sześciu miesięcy, lecz w temperaturze -20 stopni lub dwa tygodnie w zamrażarce umiejscowionej w lodówce nieposiadającej osobnych drzwiczek;
  • można też skorzystać z chłodziarko-zamrażarki, wtedy mleko przechowywać trzeba przez kilka tygodni, ale w temperaturze -14 stopni Celsjusza.

Przechowywanie pokarmu matki

A jak długo można przechowywać w temperaturze pokojowej mleko, aby było odciągane mleko zawsze świeże i smaczne, i miało jednocześnie właściwości odżywcze? Otóż do 4 godzin, ale nie więcej niż osiem. W temperaturze około 25 stopni Celsjusza nic się z mlekiem nie będzie dziać niepokojącego, ale już pomiędzy czterema a ośmioma godzinami wzrośnie ilość bakterii. Ale spokojnie: nawet wówczas nie są one groźne dla dziecka donoszonego oraz zdrowego!

Zamrażanie i rozmrażanie odciągniętego mleka. Czy podgrzewać mleko matki?

Przechowywanie mleka matki – mama powinna wiedzieć także, że świeżo odciągnięte mleko z 24 godzin może być zlane do jednego pojemnika, a później w nim zamrożone. Warunkiem jest jednak umieszczenie go przy tylnej ścianie lodówki lub w pojemniku z wkładami chłodzącymi. Ważne jest też, aby przechowywanie odciągniętego mleka matki odbywało się w tak zwanym pojemniku polipropylenowym, bowiem ubytek właściwości mleka w ciągu pierwszych tych dwudziestu czterech godzin będzie najmniejszy niż w przypadku naczynia wykonanego na przykład ze szkła! Rodzi się jeszcze istotne pytanie, jak prawidłowo je rozmrażać? Są różne sposoby tej czynności. Zanim jednak się je pozna, najpierw trzeba coś zapamiętać – mleka kobiecego absolutnie nie wolno powtórnie zamrażać!

Zatem mleko rozmrażamy następująco:

  • rozmrażanie w lodówce na czas 24 godzin w temperaturze +4 stopnie!
  • także przez pozostawienie w temperaturze pokojowej, aż się ono rozmrozi
  • trzecią opcją jest ogrzanie go za pomocą bieżącej ciepłej wody, która ma temperaturę nie większą niż 37 stopni

Kiedy już pokarm matki się rozmrozi, to można mleko rozmrożone wstawić do lodówki, ale – uwaga – na maksymalnie dobę, jeśli oczywiście pojemnik nie został otwarty. Jedynie wtedy mleko będzie dla dziecka bardzo bezpieczne! Warto też pamiętać, żeby nie było ono zbyt ciepłe. To znaczy niezalecane jest szybkie podgrzewanie mleka w często używanej mikrofali. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste. Bo może to niestety przyczynić się do nagłego rozmnożenia się bakterii E.coli (pałeczki okrężnicy) oraz znacznego zmniejszenie się tzw. sIgA (wydzielniczej immunoglobuliny). Dodatkowo nastąpi redukcja zdrowej witaminy C. Przyklejmy więc na ścianie lodówki karteczkę z informacją: mleka nigdy nie gotuj ani nie podaj dziecku pogrzanego mleka do temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza! Wiesz już, jak powinno wyglądać przechowywanie mleka matki – wypróbuj nasze porady w praktyce!

 Najczęściej zadawane pytania

Jak długo można przechowywać mleko matki w lodówce?

Mleko matki można przechowywać w lodówce przez około 3-5 dni w temperaturze od 0°C do 4°C. Należy pamiętać, że im dłużej mleko jest przechowywane, tym jego wartości odżywcze i jakość mogą się pogorszyć.

Czy można zamrażać mleko matki?

Tak, mleko matki można zamrażać. Można je przechowywać w zamrażarce przez okres do 6 miesięcy, ale najlepiej spożyć je jak najszybciej, ponieważ wartości odżywcze mogą się zmniejszyć. Należy również pamiętać, że mleko matki rozszerza się podczas zamrażania, więc należy go przechowywać w pojemnikach z dodatkową przestrzenią na rozszerzanie.

Jak najlepiej odmrozić zamrożone mleko matki?

Najlepiej jest odmrażać mleko matki stopniowo w lodówce, umieszczając zamrożony woreczek z mlekiem w pojemniku lub misce i pozostawiając go tam na noc, lub przez około 12 godzin. Można również użyć specjalnych urządzeń do odmrażania mleka matki, takich jak podgrzewacze lub termosy. Należy unikać szybkiego odmrażania mleka matki w kuchence mikrofalowej, lub w gorącej wodzie, ponieważ to może zniszczyć cenne składniki odżywcze.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: