Chrupki kukurydziane dla niemowląt

Mamy maluszków szukają sposobu na łatwą i smaczną przekąskę dla dzieci. Jedną z nich są chrupki kukurydziane dla niemowląt, które posiadają odpowiednią konsystencję i są lekkim sposobem na posiłek. Jakie chrupki kukurydziane wybierać oraz czy warto je podawać dziecku?
chrupki kukurydziane dla niemowląt

Chrupki kukurydziane dla niemowląt – czy warto je podawać maluchowi?

Chrupki kukurydziane dla niemowląt mogą być wspaniałym sposobem na lekką przekąskę pomiędzy głównymi posiłkami. W trakcie spaceru albo długiej podróży autem, maluch może zgłodnieć, dlatego taki rodzaj przekąski jest wskazany. Powinny być one przede wszystkim lekkostrawne i muszą posiadać w swoim składzie ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik pokarmowy oraz witaminy. Obecnie tworzone przez producentów żywności chrupki kukurydziane dla niemowląt nie posiadają cukru ani syropu glukozowa-fruktozowego, dzięki czemu są wskazane dla najmłodszych. Dodatkowo mają one za zadanie nasycić dziecko na krótszy czas oraz są zamiennikiem głównego posiłku. Dziecko nie będzie czuło się głodne, a jednocześnie będzie w stanie zjeść zupę lub drugie danie, przygotowane na kolację lub obiad.

Jak i kiedy wprowadzać chrupki kukurydziane dla niemowląt?

Chrupki kukurydziane dla niemowląt mogą być podawane dzieciom od 7 lub 8 miesiąca życia. Wtedy dziecko może jeść lekkie i dostosowane do jego możliwości trawiennych przekąski. Przed podaniem dziecku chrupek ważne jest sprawdzenie ich składu oraz wielkości. Maluch powinien umieć samodzielnie wziąć do rączki chrupka i go ugryźć. Dobrym pomysłem są niewielkie chrupki, nie wymagające gryzienia. Szybko rozpuszczają się w jamie ustnej, dzięki czemu istnieje minimalne ryzyko zachłyśnięcia się. W składzie chrupek kukurydzianych dla niemowląt nie może znajdować się cukier oraz niewskazane jest podawanie przekąsek z konserwantami oraz barwnikami. Im krótszy skład chrupek tym lepiej dla maluszka.

Maluchy cierpiące na celiakię powinny mieć bezwzględnie podawane chrupki kukurydziane dla niemowląt, które nie zawierają glutenu. Taka informacja powinna być zaznaczona na opakowaniu. Dobrą alternatywą są również chrupki ryżowe.

Jakie chrupki kukurydziane dla niemowląt wybierać?

Kupując chrupki kukurydziane dla niemowląt ważne jest wybieranie tych firm, które tworzą żywność dedykowaną dla dzieci. Mamy wtedy pewność, że ta żywność nie zawiera konserwantów, jest wzbogacona o ważne witaminy i minerały, a także błonnik pokarmowy. Chrupki nie powinny być również barwione, ani nie mogą zawierać szkodliwych dla zdrowia dziecka konserwantów.

Jakie zalety posiadają chrupki kukurydziane dla niemowląt?

Dobrej jakości chrupki kukurydziane dla niemowląt są lekkostrawne i łatwe do podania. Uczą również gryzienia, co jest ważne zwłaszcza dla małych dzieci, które mają więcej niż pół roku. Co ważne taka żywność jest łatwa do przechowywania – można trzymać ją w oryginalnym opakowaniu lub przełożyć do szczelnego słoika. Nie stracą one swoich właściwości odżywczych. Dziecko samodzielnie może je jeść, a chrupki nie brudzą rączek ani buzi. Są także dostosowane do wielkości jemu ustnej dziecka, dlatego nie musimy ich dzielić ani kroić na mniejsze kawałki.

Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie alternatywna przekąska lub szybki posiłek w podróży dla dzieci, które dużo czasu spędzają z rodzicami poza domem. Warto więc podawać je tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ nie mogą być one zamiennikiem dla pełnowartościowych posiłków, składających się z chudego mięsa, ryby oraz warzyw i owoców. By taka przekąska była pełnowartościowa, warto wraz z chrupkami podawać dziecku jogurt owocowy lub mus. Dzięki temu otrzyma ono większą dawkę witamin, niezbędnych podczas wzrostu. Niektóre chrupki kukurydziane dla niemowląt w swoim składzie posiadają już jogurt naturalny w formie polewy, jednak nie zawsze ich skład jest odpowiedni. Lepszym wyjściem jest podanie chrupek z prostym składem i dodanie osobno jogurtu. Taki posiłek jest znacznie zdrowszy i bardziej zróżnicowany. Maluch przy okazji nauczy się również rozróżniać różne konsystencje pokarmów.

Pamiętaj o tym, że chrupki, tak jak każde inne jedzenie podawane niemowlakowi powinny mieć jak najkrótszy, naturalny skład. Najlepiej, żeby składały się tylko z dwóch składników, czyli wody i jakiegoś rodzaju zboża, np., kukurydzy. Mogą również zawierać dodatki smakowe, ważne jednak by były to wyłącznie naturalne składniki. Na polskim rynku jest wiele firm oferujących tego rodzaju chrupki, chociażby Hipp, Flips, Biobim, Holle czy też tańsze ale równie dobre Biedronkowe Miami.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: